خبرگزاری علم و فناوری

برای نخستین بار در کشور انجام شد

ساخت دستگاه جامع ساماندهی زباله در مازندران/ تبدیل شیرابه به جلبک‌های اکسیژن ساز

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از ساخت دستگاهی که قابلیت تفکیک، بازیافت، بی خطر سازی برای دفن و سوزاندن را دارد خبر داد.

محمد هادی موذن در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری با اشاره به مشکلاتی که در حوزه پسماند استان وجود دارد، اظهار کرد: حل معضل پسماند در مازندران بیشتر از وجود طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی نیازمند ارائه اقدام و عمل مسئولان استانی است.

وی با اعلام اینکه پسماند چند سالی است که معضل جدی مازندران است، افزود: طرح‌های پژوهشی در استان مازندران بدون توجه و بررسی‌های جدی مورد تایید قرار نمی‌گیرد اما متولیان امر در استان هم خودشان برنامه‌ای برای رفع معضلات پسماند ندارند.

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران با اشاره به کم توجهی متولیان امر در استان برای ساماندهی پسماند، خاطر نشان کرد: طرح‌های تحقیقاتی زیادی در حوزه پسماند توسط نخبگان تولید شده که مورد دقت نظر متولیان امر در استان قرار نمی‌گیرد.

وی با اشاره به ظرفیت بسیار مناسب سازمان بسیج علمی و پژوهشی برای جذب و شناسائی نخبگان و حمایت از طرح‌ها و ایده‌ها افزود: در حوزه پسماند یکی از نخبگان استانی طرح ویژه ساماندهی پسماند را ارائه کرده و حتی مجموعه مناسبی هم را آماده به کار کرده اما مورد حمایت متولیان امر در استان قرار نمی‌گیرد.

موذن با اعلام اینکه برای نخستین بار یکی از نخبگان مورد حمایت سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران طرح جامع ساماندهی پسماند در استان مازندران را طراحی و اجرا کرده است، افزود: این طرح در بروکراسی اداری گیر کرده است.

وی اضافه کرد: مجریان و متولیان امر در استان با وجود اینکه اعلام می‌کنند در حوزه پسماند با چالش‌های جدی مواجه هستند اما از طرح‌های جامع نخبگانی در استان استفاده نمی‌کنند.

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران خاطر نشان کرد: در طرح ارائه شده یکی از نخبگان در طرح جامع پسماند که مورد نظر مسئولان امر است و مطابق با استانداردهای جهانی است، پسماند‌های تولید شده آن مقداری که قابل استفاده از تبدیل به مواد سلولوزی می‌شود.

وی اضافه کرد: پسماندهای بازیافتی تفکیک شده و زباله‌های که قابل بازیافت و امکان تبدیل آن به محصولات سلولوزی وجود ندارد بی‌خطر سازی و قابلیت دفن بهداشتی مطابق با استانداردهای محیط زیسیتی و یا  با هزینه بسیار اندک قابل استفاده برای سوزاندن در کارخانه زباله سوز است.

موذن یادآور شد: شیرابه‌های ناشی از پسماند به جا مانده هم به روش بیولوژیک برای پرورش جلبکی که تصویه هوا ساخته شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در پایان از مسئولان استانی درخواست که به صورت جدی دغدغه‌های مطرح شده نخبگانی در حوزه مختلف را جدی گرفته و از این ظرفیت‌ها برای توسعه استان استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،ساماندهی زباله و پسماند یکی از موضوعات بسیار مهم در استان مازندران است، تولید روزانه بیش از سه هزار تن زباله یکی از چالش‌های جدی استان است.

در حال حاضر زباله‌ها تولیدی در مازندران به صورت نامناسب در اراضی جنگلی و منابع طبیعی دپو می‌شود.

برنامه ریزی برای احداث کارخانه زباله سوز با وجود تلاش‌های انجام شده در نوشهر و ساری هنوز به ثمر نرسیده است، حجم زباله‌های تولیدی در شهرستان ساری و انتقال آن به مناطق چهاردانگه مازندران مشکلات اجتماعی جدی در این منطقه را به همراه داشته است که زمینه متعدد تجمعات مردمی در این منطقه را فراهم کرده است.

میزان زباله‌های تولیدی مازندران دز ایام تعطیل به بیش از ۶ هزار تن در روز می‌رسد، شیرابه‌های زباله یکی از معضلات جدی‌تر پسماند در مازندران است که در حال حاضر بدون برنامه‌ریزی خاصی در طبیعت رها می‌شود که این دستگاه می‌تواند تحول اساسی در حوزه ساماندهی پسماند ایجاد کند به شرطی که متولیان امر زمینه حمایت از نخبگان را به صورت عملی در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 88665

مطالب مرتبط :
زباله های بیمارستانی

علم و فناوری گزارش می دهد

بلای خاموش خطرآفرین برای سلامت جامعه/ چرا پزشکان زیر بار قانون نمی روند؟

پسماند شاید مانند آلودگی هوا یا آلودگی آب، نمود روشنی نداشته باشد اما می ‌تواند یک بلای خاموش باشد که در بلند مدت آثار خود را بر محیط زیست و سلامت نشان دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب