خبرگزاری علم و فناوری

نقش تکنولوژی های نوین در مبارزه با بیماری کرونا

از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا، شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های گوناگون در سراسر دنیا به دنبال ابداع ابزارهای متنوع برای پیشگیری از این بیماری همه گیر هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ؛ در حال حاضر ویروس کووید -۱۹ بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرد و همزمان با شیوع کرونا، فناوری در بخش‌های مختلف به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا کمک زیادی کرده است.

تشخیص کرونا با کلاه ایمنی هوشمند

از آنجایی که یکی از علائم اصلی بیماری کرونا تب است، بسیاری از فروشگاه‌ها در کشور آمریکا از فناوری تصویربرداری حرارتی استفاده می‌کنند تا تشخیص دهند آیا افرادی که به این مکان‌ها وارد می‌شوند تب دارند. نیروهای پلیس دبی نیزبه تازگی نوعی کلاه هوشمندی طراحی کرده‌اند که به قابلیت تصویربرداری حرارتی مجهز بوده و برای شناسایی افرادی که درجه حرارت بدن آن‌ها بیشتر از مقدار معمول است، به کار می‌رود. این فناوری دمای بدن افراد را از فاصله پنج متری اندازه گیری می‌کند و در زمانی حدود یک دقیقه، حداقل ۲۰۰ نفر را اسکن می‌کند و در صورت تشخیص درجه حرارت نگران کننده، هشدار می‌دهد.

کنترل تماس دست با صورت توسط مچ بند "ایموتاچ"

افراد به منظور پیشگیری از بیماری کرونا نباید صورت خود را با دست‌های آلوده لمس کنند، زیرا در این صورت ممکن است ویروس از طریق دست‌های آلوده به غشاهای مخاطی موجود در دهان و بینی منتقل شود و فرد را بیمار کند. یک استارت‌آپ به نام "اسلایتلی روبوت" (Slightly Robot)، مچ بندی برای افراد مبتلا به "اختلال موکنی" (کندن مکرر موی خویش) ابداع کرد که مانع تماس دست با صورت می‌شد. با توجه به شیوع بیماری کرونا، این مچ بند دوباره طراحی شد تا در صورت تماس دست با صورت، با لرزش به کاربر هشدار دهد. در این صورت مغز واکنش منفی نسبت به این کار را دریافت کرده و کاربر به مروز زمان تمایلی به لمس کردن صورت با دست‌های خود نخواهد داشت.

پیشگیری از کرونا با قلاب "هایجینهوک"

با توجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف، خطر لمس کردن سطوح به ویژه دستگیره درها افزایش پیدا کرده است. یک طراح مبلمان بریتانیایی برای حل این مشکل، وسیله ساده‌ای همانند گیره لباس طراحی کرده است. کاربران می‌توانند با قرار دادن قسمت خمیده این وسیله روی دستگیره در، آن را به راحتی باز و بسته کنند؛ از این وسیله می‌توان برای چرخاندن دستگیره نیز استفاده کرد. به نظر می‌رسد که استفاده از این فناوری در مکان‌های عمومی مانند بانک، بیمارستان و غیره خطر ابتلا به بیماری کرونا را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

فناوری موقعیت یابی و پیمایش مبتنی بر ماهواره

در فرآیند کنترل COVID-۱۹، کشور چین از سیستم ماهواره ای ناوبری BeiDou (BDS) بومی خود برای کمک به کنترل بیماری استفاده کرد. از ردیابی موقعیت دقیق بیماران گرفته تا نظارت بر حمل و نقل محموله و همچنین تعیین سیستم های ناوبری مبتنی بر GNSS برای ضدعفونی مناطق آلوده در مقیاس بزرگ.

در سال ۲۰۰۰ کشور چین شروع به ارسال سیستم ناوبری داخلی BeiDou-۱ کرد و سیستم ناوبری ماهواره ای منطقه BeiDou-۲ را برای استفاده تجاری در سال ۲۰۱۲ به اتمام رساند.

در حال حاضر، چین با موفقیت ۲۸ ماهواره ناوبری جهانی BeiDou-Phase III را به مدار ارسال کرده است. به نظر می رسد منظومه جدید ماهواره ای آن در نیمه اول سال ۲۰۲۰ عملیاتی شود.

سیستم کنترل شبکه مبتنی بر GNSS و رباتهای تحویل

به منظور حصول اطمینان از تامین تجهیزات پزشکی کافی و ملزومات روزانه، به طور مداوم تجهیزات پزشکی و واحدهای پیش‌ساخته برای تسهیلات، ماسک‌ها، محصولات کشاورزی و میوه و سبزیجات از سایر استانها در سراسر کشور به محل بحران اعزام شد.

از آنجا که شرایط بزرگراه میان استانها به سرعت به دلیل کنترل ترافیک روزانه تغییر می‌کند، رانندگان دیگر استان‌ها گاهی مجبور به برخورد با مسیرهای انحرافی غیرضروری و ازدحام ترافیکی شدید می‌شوند که باعث از دست رفتن کالاهای فاسد شدنی و توزیع نامتعادل اقلام ضروری می شود.

سیستم شبکه سازی مبتنی بر GNSS راهی مناسب برای دسترسی به اطلاعات در جاده هم برای تنظیم کنندگان و هم رانندگان است. با توجه به اینکه تکنولوژی ماهواره ای در مکانهای دور افتاده کار می‌کند و امکان برقراری ارتباط بلادرنگ با رانندگان دوردست را فراهم می‌کند، اداره مدیریت حمل و نقل کشور چین مجهز به تجهیزات موقعیت یابی ماهواره ای موبایل با دسترسی به سیستم کنترل شبکه ملی است.

با انجام این کار، مرکز فرماندهی حمل و نقل می‌تواند وضعیت عملیاتی وسایل نقلیه در بزرگراه ها را تحت نظر داشته و توزیع منطقی و مدیریت خودروهای تحت نظارت را اجرا کند و تخصیص بهینه کالاهای عمومی را انجام دهد. پس از رسیدن کالا، تکنولوژی GNSS به کارکرد ضروری خود ادامه خواهد داد، پایانه های مسافری مجهز به رباتهای مستقل داخلی برای توزیع اقلام دارویی، خواربار، غذا و داروها در بیمارستانهای تعیین شده و جوامع محلی در قرنطینه، در حالت آماده به کار قرار دارند.

علاوه بر تسریع روند حمل و نقل، رباتهای تحویل بدون سرنشین به کاهش خطر عفونت های بالقوه ناشی از تماس شخصی غیر ضروری کمک می‌کنند و نیازهای ضروری پرسنل پزشکی خط مقدم و ساکنان محلی را برآورده می‌کنند.

با پشتیبانی سیستم‌های خودکار شناسایی و سیستم ماهواره ای ناوبری ماهواره ای، رباتهای تحویل با ملزومات پزشکی و دستورهای خاصی که در بیمارستان یا جامعه محلی انجام می‌شود، بارگذاری می‌شوند. آنها می‌توانند به صورت خودکار مقصد را شناسایی کرده و مواردی را حذف کنند. در این میان، داده های ماهواره ای کمک می کند که ربات برای برداشت زباله و انتقال آن از منطقه قرنطینه، در مسیر درست و بدون برخورد حرکت کند. در طول فرآیند توزیع، تمام اطلاعات و داده های ربات با مرکز کنترل هماهنگ می‌شوند تا کارکنان بتوانند سوابق تحویل را ردیابی و کنترل کنند.

ماهواره سنجش از دور و رصد زمین

فناوری سنجش از دور، علم شناسایی ویژگی های سطح زمین و برآورد ویژگی‌های بیوفیزیکی آنها با استفاده از تابش الکترومغناطیسی به عنوان وسیله ای برای نقشه برداری جغرافیایی پدیده های روز زمین از جمله مخاطرات طبیعی چون زلزله و نظارت بر سیل و بررسی محیط زیست و منابع طبیعی از راه دور است.

علاوه بر این، فناوری سنجش از دور می‌تواند در عملیات پیشگیری از شیوع بیماری در این زمان برای مبارزه با کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

تصاویر مشاهده ماهواره ای نه تنها می‌توانند مقیاس و مکان منبع عفونت را شناسایی کنند، بلکه نقش حیاتی در بررسی چشم انداز بیمارستانهای موقت و ساخت زیرساخت بهداشتی ایفا می‌کنند. علاوه بر این، کاربرد سنجش از دور می‌تواند ساختار یک سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) را تسهیل کند که مجموعه ای از ابزارهای مبتنی بر کامپیوتر است که برای ثبت، ذخیره، دستکاری، مدیریت و تجسم همه انواع داده های جغرافیایی مورد نیاز برای نقشه برداری سلامت و امکان تجزیه و تحلیل جمعی داده های مکانی حاصل از ماهواره فراهم شده است.

 

انتهای پیام/1020

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 88722

مطالب مرتبط :
۲۲۵۵۵۲

با ارائه محصول جدید شرکت آمازون ؛

خرید آسان با ابزار واقعیت افزوده /فناوری واقعیت افزوده را بهتر بشناسید

بـا اینکه واقعیت مجازی (VR) نیازمند تجهیزات خاص خود می‌باشد، از واقعیت افزوده (AR) می‌توان با ابزارهای ساده‌تری مانند اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای قابل نصب بر روی تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند استفاده نمود

۲۵۴

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال:

۵ فناوری آینده ساز کشور در مسیر حمایت ویژه

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی گفت: ۶برنامه حمایتی از ۵ فناوری آینده ساز در حوزه فناوری اطلاعات را در قالب برنامه «استارت آپ پلاس»تدوین شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب