گزارش//

نخبگانی که نه دل ماندن دارند و نه پای رفتن/آقایان مسوول صدای نخبگان کهگیلویه و بویراحمد را می‌شنوید؟

پیمان دانشی از مخترعین جوان استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اختراع موتور احتراق داخلی گفت: تلاش کردم با تجاری سازی این طرح برای بچه های استان اشتغال ایجاد کنم اما اجازه ندادند واذیتم کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد، نخبگان می‌ توانند کشور را در پیشبرد اهداف و همچنین گذر از مشکلات و موانع آن هم در شرایط تحریم‌های ظالمانه دشمنان کمک و یاری کنند اما متاسفانه از این ظرفیت مهم آنطور که باید و شاید استفاده نشده و نخبگان دل پری از مسوولان دارند. با یکی از این نخبگان همکلام شدیم و پیمان دانشی مخترع علی‌رغم اینکه در آستانه امتحانات ارشد زمان کافی را برای این گفت‌وگو نداشت اما به سوالات خبرنگار علم و فناوری پاسخ داد.

وی که لیسانس مکانیک و حسابداری دارد در مورد اختراعی که انجام داده می‌گوید اختراعم در حیطه موتور احتراق داخلی است و تلاش کردم با تجاری سازی این وسیله برای بچه های کهگیلویه و بویراحمد اشتغال‌زائی کنم اما متاسفانه اجازه چنین کاری ندادند و برای تجاری سازی اختراع بسیار اذیت شدم.

دانشی با بیان اینکه هیچ اختراعی ۱۰۰ درصد کامل نیست اما با کمک و پشتیبانی افراد مربوطه می‌توان نواقص را برطرف کرد افزود: وقتی یک طرح ثبت ملی می شود نیاز به حمایت دارد هرچند آن طرح شاید با شکست هم مواجه شود ولی حداقل یک اعتبار، تشویق برا مخترع و یک امتیاز و دلگرمی ایجاد می‌کند که به مسوولان توصیه می‌کنم بار علمی خود را افزایش دهند و یک طرح را به دید سطحی نگاه نکنند.

این مخترع جوان ادامه داد: شرکت  bmw طی ایمیلی از اختراع من تشکر و قدردانی کرد و مدیر این شرکت آقای فابین کمپف نیز برایم ایمیل تشکر فرستاد اما متاسفانه در داخل حتی یک مسوول مرا یک تشویق ساده هم نکرد. برای این طرح زمان و هزینه زیادی صرف کردم اما تاسف میخورم ک جواب زحماتم بی ثمر و بی تفاوتی مسوولان شد و چیزی جز افسردگی و سرشکستی به من القا نشد.
 

دانشی با بیان اینکه هم اکنون طرح و اختراعی که داشته در دانشگاه تهران به ثبت رسیده، گفت: طرحم در تهران زیر نظر اقای ابرینیا به ثبت رسیده اما با وجود اینکه طرح ثبت شده اما باز حمایت نشدم و با وجود همه این بی مهری‌ها و عدم حمایت‌ها علاقه و انگیزه‌ای برای ادامه کار ندارم، بی مهری های مسوولان ما را از فعالیت دلسرد کرده است.

این نخبه و مخترع گفت: پتانسیل بچه های استان بسیار بالا است اما کسی از آنها حمایت نمی کند، به مسوولان توصیه می‌کنم هیچ گاه با یک ایده هر چند از دید آنها بی ثمر، مخالفت نکنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم حرف هایم به گوش مسوولان رسانده شود و این صحبت ها منجر به نتیجه شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶:۳۸

شناسه خبر: 89259

مطالب مرتبط :
بدرالزمان قریب

بدرالزمان قریب، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی :

بانویی میان خطوط کهن

بدرالزمان قریب نویسنده، پژوهشگر، ایران‎شناس، زبان‌شناس، سُغدی‎پژوه، ادیب، شاعر، مترجم و مدرس دانشگاه بود. قریب از اعضای پیوسته فرهنگستان زبان و ادب‌ فارسی است. وی چهره ماندگار و مشاور رئیس این فرهنگستان بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
امید اسدی
۰ مخالف          ۴ موافق
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷:۲۱

با سلام اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند ! در این خصوص به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کردم : كارشناس محترم با سلام ، اينجانب به شخصه اعتقادي به روند ماركسيستي و وارداتي اداره اختراعات كه با قانون اساسي كشور در تضاد مي باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضي پرونده خود را به حداقل 50 مرجع ارسال كند و پرونده 3 ماه در هر مرجع توقف كند تا يكي از اين مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوري قرار دهند ، اين يعني اتلاف وقت چيزي حدود 8 سال و پرداخت هزينه چيزي حدود 30 مليون تومان . در حال حاضر 11 مرجع در پرونده هاي قبلي اعلام كرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از 8 سال پرونده به چه درد متقاضي مي خورد ؟ ، دوم اينكه اگر اينجانب بخواهم 10 اظهارنامه با اين روند ثبت كنم يه چيزي حدود 300 مليون بايد هزينه كنم ( بنظر شما امكان ثبت اختراع به صورت غير مستقيم از اينجانب سلب نشده است ؟ ) ، ايا بعد از اينكه سند را دريافت كردم همين دولت اين هزينه را مي تواند طي فرآيندي به اينجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع 5 كيلو روغن نباتي ارزش داره ؟ ) ، يا قرار است متقاضي در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخي با سرمايه هاي خود اختراع ثبت مي كنند برخي با دارايي هاي خود. اشخاصي كه با دارايي خود اختراع ثبت مي كنند مثل اعضا هيات علمي ، اشخاصي كه به بدنه آزمايشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، اين افراد هر هزينه اي بابت اختراع انجام مي دهند دولت طي فرآيندي اين هزينه را به آن ها برگشت ميدهد يا از طريق گرنت دانشگاهي يا از طريق پژوهش توليد . يعني اين وسط فقط پول جابجا مي شود و كسي ضرر نمي كند. دسته دوم كساني هستند كه با سرمايه هاي خود اختراع انجام ميدهند مثل افراد كه مدارك عاليه دانشگاهي دارند مشغول كار هستند اما به بدنه دولت وصل نيستند ، اين افراد تحت هر شرايطي اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمايه خود را از دست داده اند و هم دارايي خود را كه همان اختراع مي باشد . چون اين افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول يك مرحله بيشتر براي فرايند ثبت انرژي صرف كنند ، اين روند به صورتي طراحي شده كه به مرور زمان قشر متوسط جامعه منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبي مي شود يعني دو قشر بالا و پايين كه در اين صورت كاپيتاليسم رخ مي دهد و ...

اشتراک گذاری مطالب