با رهبری دانشمند ایرانی صورت گرفت؛

آسیب سلول های مغزی ناشی از میکروحباب ها

محققان "دانشگاه ایالتی آیووا" آمریکا با رهبری دانشمند ایرانی این دانشگاه توانسته‌اند توضیحاتی درباره آسیب سلول‌های مغزی ناشی از تشکیل و فروپاشی میکروحباب‌ها که باعث ایجاد فرایندی به نام حفره‌زایی می‌شوند، بدهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از ساینس دیلی، تصور کنید طی یک حمله یک پایگاه نظامی بمباران شده و تعدادی از سربازان دچار گرفتگی و سایر آسیب‌های مغزی شده‌اند؛ آیا ممکن است برخی از این صدمات مغزی ناشی از حباب‌های ریزی باشد که طی ضربه مغزی در جمجمه شکل می‌گیرند و فرو می‌پاشند؟

محققان "دانشگاه ایالتی آیووا" آمریکا در مطالعه اخیرشان با حمایت کمک‌های مالی دفتر تحقیقات نیروی دریایی و با رهبری "نیکول هاشمی استاد ایرانی این دانشگاه توانسته‌اند توضیحاتی درباره آسیب سلول‌های مغزی ناشی از تشکیل و فروپاشی میکروحباب‌ها که باعث ایجاد فرایندی به نام حفره‌زایی می‌شوند، بدهند. محققان یافته‌های خود را در مقاله‌ای با عنوان چالش‌های جهانی ارائه دادند.  

نویسندگان اصلی این مطالعه "نیکول هاشمی" استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه آیووا و الکس ورد پژوهشگر فوق دکترا آزمایشگاه هاشمی بودند.

محققان طی این مطالعه گفتند که میکروحباب‌هایی که اندازه آنها چند میکرون است می‌توانند در مایع مغزی نخاعی در داخل جمجمه در هنگام صدمات مغزی تشکیل شوند. شکل گیری و فروپاشی چشمگیر این میکروحباب‌ها می‌تواند علت برخی از آسیب‌های ناشی از آسیب مغزی باشد.

آسیب حبابی ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد اما سقوط و شکستن حباب و موج‌های شوکی ناشی از آن می‌تواند به مغز آسیب جدی برساند. بنابراین آگاهی از آسیب‌هایی که این حباب‌ها می‌توانند به بافت آسیب پذیر مغز وارد کنند بسیار مهم است.

برای آزمایش و توصیف تأثیر حفره زایی داخل جمجمه، محققان یک بستر/پلتفرم کشت سلولی سه بعدی برای سلول‌های آستروسیت یا آستروگلیا یا اختریاخته که در پشتیبانی، حفظ و ترمیم عصب مرکزی فعال هستند، شبیه سازی کردند.

آنها بستر/پلتفرم کشت سلولی را در یک مخزن کوچک غوطه ور کردند و میکروحباب‌هایی به ابعاد ۶۰ میلیون در یک متر ایجاد کردند. برخی از میکروحباب‌ها به داربست میکرو فیبر لایه شده سلول متصل شدند. محققان سپس دستگاه‌های فراصوت موجود در مخزن را روشن کردند و شاهد فروریختن میکروحباب‌ها و ایجاد حفره‌ها شدند.

آنها همچنین از این دستگاه‌های فراصوت بر روی یک گروه کنترل شده از سلول‌ها که در معرض حفره زایی قرار نداشتند نیز استفاده کردند.

در گام بعد ابتدا محققان از یک میکروسکوپ معکوس برای ثبت هرگونه تغییر مورفولوژیکی در سلول‌ها استفاده کردند. سپس با همکاران کالج دامپزشکی دانشگاه آیووا به ارزیابی اینکه آیا تغییرات ژنتیکی در سلول وجود دارد یا خیر پرداختند. میکروسکوپ وارونه یا میکروسکوپ معکوس، میکروسکوپی است که منبع نوری و کوندانسور آن در قسمت فوقانی آن، بالای صفحهٔ قرارگیری نمونه و عدسی شیئی آن پایین محل قرارگیری نمونه قرار دارد.

محققان دریافتند که حفره زایی باعث کوچک شدن سلول‌ها و زبرتر شدن سطح آنها شده است. هنگامی که تصاویری که پس از ۲۲ الی ۴۸ ساعت بعد از آزمایش از سلول‌ها گرفته شده بود را مشاهده کردند متوجه شدند سلول‌ها درازتر شده و رشد کرده‌اند. محققان همچنین دریافتند که سلول‌های آسیب دیده در اثر حفره زایی دارای بیان ژن‌هایی مانند TNF-α و IL-۶ هستند که با شرایط التهابی مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲  (SARS-CoV-۲) و اختلالات عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر مرتبط هستند.

محققان بیان کردند: تمام این یافته‌ها تایید می‌کنند که حفره زایی اطراف سلول‌ها برای عملکرد آستروسیت مضر است.

آستروسیت یا آستروگلیا یا اختریاخته، یاخته‌ای گلیایی(پی‌بانی) و ستاره‌شکل است که تغذیه و حفاظت یاخته‌های عصبی را بر عهده دارد.

آستروسیت‌ها سلول‌های گلیای ستاره‌شکل در مغز و طناب نخاعی می‌باشند. آستروسیت‌ها بیشترین نوع سلول‌های گلیا هستند. آستروسیت یعنی سلول ستاره‌ای و این نام به درستی شکل این سلول را توصیف می‌کند. آستروسیت‌ها از اندازه بزرگی برخوردارند و نورون‌ها را تغذیه کرده و از آن‌ها حمایت می‌کنند و به همراه میکروگلیاها مواد زاید درون مغز را از بین می‌برند و در نهایت به صورت مواد شیمیایی از مایع احاطه‌کنندهٔ نورون‌ها حفاظت می‌کنند.گاهی اوقات نورون‌ها به دلایل ناشناخته‌ای از بین می‌روند یا در اثر ضربه مغزی عفونت یا سکته مغزی می‌میرند. در این هنگام آستروسیت‌ها به همراه میکروگلیا وظیفه پاکسازی و از بین بردن مواد زاید باقی‌مانده را به عهده می‌گیرند. این سلول‌ها قادرند در دستگاه عصبی مرکزی حرکت کرده، به هنگام برخورد با یک مادهٔ زاید آن را بلعیده و هضم کنند.

هاشمی افزود: در حالی که پزشکان به دنبال درمان آسیب‌های مغزی ناشی از حفره زایی هستند، مهندسان می‌توانند بر روی شناسایی مکان‌هایی در مغز که احتمالاً حفره زایی در آنها رخ می‌دهد تمرکز کنند.

محققان خاطر نشان کردند: نقشه محل وقوع حفره زایی می‌تواند ایده‌ای مناسب برای طراحی کلاه ایمنی نوین باشد که احتمال حفره زایی را کاهش می‌دهد و در حالی که محققان این مطالعه روی طراحی کلاه ایمنی متمرکز هستند، هاشمی گفت از همان ایده‌ها می‌توان برای طراحی و توسعه کلاه ایمنی برای بازیکنان فوتبال و سایر ورزش‌ها نیز استفاده کرد. بازیکنان فوتبال در برخی موارد و در صورت خوردن ضربه به سر به اشکال خفیفی از آسیب دیدگی مغزی دچار می‌شوند که ممکن است متوجه این موضوع نشوند، اما اثرات آسیب‌های حفره زایی در مغز آنها وجود خواهد داشت.

محققان یافته های خود را در مقاله ای که در جلد شماره ژوئیه سال 2020 مجله تحقیق جهانی چالش های جهانی منتشر شده است، گزارش کرده اند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶:۵۸

شناسه خبر: 89591

مطالب مرتبط :

توسط دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع یک LED در مقیاس نانو

دانشمندان موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) به سرپرستی دانشمند ایرانی خود LED را ابداع کرده اند که می تواند کلید غلبه بر محدودیت طولانی مدت در بهره وری منابع نور باشد.

زخم

توسط محقق ایرانی کشف شد؛

کشف ارتباط سلول ها با پروتئین ها برای بهبود زخم ها

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به سرپرستی محقق ایرانی خود برای اولین بار چگونگی شروع روند برقراری ارتباط سلول ها با پروتئین ها را تعیین کرده اند که ممکن است بینش جدیدی در زمینه بهبود زخم، فیبروز و متاستاز سرطان ایجاد کند.

تفاهم نامه «راه اندازی کارگاههای جوار خوابگاهی فرامد» بین دانشگاه فنی و حرفه استان اصفهان و شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان

تفاهم نامه «راه اندازی کارگاههای جوار خوابگاهی فرامد» بین دانشگاه فنی و حرفه استان اصفهان و شرکت بهیار صنعت سپاهان

در راستای طرح مصوب هیات امنای دانشگاه فنی و حرفه ای بعنوان «سفیران جوان اقتصاد مقاومتی» تفاهم نامه راه اندازی کارگاههای جوار خوابگاهی فرامد بین دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان با شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان فعال و سرآمد در حوزه تولید و فناوری تجهیزات پزشکی امضا شد.

آسفالت

با همکاری محقق ایرانی تحقق یافت؛

ضد آفتاب برای آسفالت/ دانشمندان از نانوذرات در برابر پیری سطح جاده استفاده می کنند

دانشمندان انستیتوی مهندسی راه در دانشگاه فنی برونشوویگ با همکاری محقق ایرانی روشی برای بهبود مقاومت قیر در برابر اشعه فرابنفش یافته‌اند.

۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است/ رونمایی از تمبر اختصاصي

مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان گفت؛

۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است/ رونمایی از تمبر اختصاصي "اصفهان پایتخت مهارت ايران"

آرش اخوان طبسي مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان در پنحمين روز از هفته ملي مهارت و در مراسم رونمایی از تمبر اختصاصي "اصفهان پایتخت مهارت ايران" ضمن اشاره به ظرفیتها و اقدامات این اداره کل در خصوص مهارت آموزی، گفت: ۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است.

دانشگاه

خبرگزاری علم و فناوری خبر می‌دهد

دانشگاه آزاد اسلامی مازندران و آموزش و پرورش تفاهمنامه همکاری آموزشی امضاء کردند/ راه اندازی دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی مازندران

دانشگاه آزاد اسلامی و آموزش و پرورش مازندران در راستای توسعه همکاری‌های آموزشی و پژوهشی برای نخستین بار تفاهمنامه همکاری آموزشی امضا کردند.

خشکسالی

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع سیستم استروکست جهت پیش بینی خشکسالی

تیمی از محققان دانشگاه ساسکس و سازمان ملی مدیریت خشکسالی با همکاری محقق ایرانی سیستمی جدید با نام استروکست را توسعه داده‌اند. این سیستم به افراد امکان می‌دهد تا ۱۰ هفته زودتر از قبل خشکسالی را پیش‌بینی کنند.

آسیب های مغزی

هشدار محققان UCL نسبت به افزایش آسیب های مغزی در نتیجه کووید-۱۹

ویروس کرونا یا همان کووید-۱۹ از اواخر سال گذشته با سرعتی غیر قابل وصف در سراسر جهان منتشر شد. این ویروس تاکنون بیش از میلیون تن را در جهان مبتلا کرده و هزاران نفر را به کام مرگ برده است. محققان گمان می‌برند این آسیب‌های مغزی در نتیجه عفونت مستقیم ویروس کرونا یا پاسخ التهابی شدید و نابجای دستگاه ایمنی بدن باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
ناشناس
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳:۴۹

این خبر کپی است. https://www.isna.ir/news/99050603765/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%AD%D8%A8%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D9%85%D8%BA%D8%B2%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

اشتراک گذاری مطالب