تماشا کنید: بهترین عکس های نجومی سال ۲۰۲۰ معرفی شدند

تحت تاثیر زیبایی ستارگان، ستاره شناسان از سراسر جهان بهترین کار خود را به مسابقه سالانه عکاس نجوم سرمایه گذاری بین المللی Insight ارسال کردند. این مسابقات هر ساله توسط رویال ابزرواتوری اجرا می شود، این مسابقه مکانی برای مشاهده زیبایی‌های موجود در آسمان ما است. هزاران عکس در ۱۱ دسته ارسال شده اند و اکنون نامزد های بهترین عکس های سال ۲۰۲۰ مشخص شده است.

مسابقه‌ی «عکاس سال ستاره‌شناسی» که توسط شرکت «اینسایت اینوستمنت» برگزار می‌شود، یکی از مسابقات برتر جهان در زمینه‌ی عکاسی ستاره‌شناسی است. لیست سال 2020 منتخبی از بهترین‌های امسال را ارائه می‌دهد، از عکس‌های نمای نزدیک متحیرکننده از سطح خورشید گرفته تا مجموعه‌ای از نماهای آسمانی شگفت‌انگیز از راه شیری.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس، این مسابقه توسط «رصدخانه‌ی سلطنتی گرینویچ»، موسسه‌ای علمی و مهم که حدود 400 سال پیش بناگذاری شده است، اداره می‌شود. در این مسابقه هشت دسته‌بندی کلیدی وجود دارد که طیف وسیعی از سبک‌های ستاره‌شناسی را پوشش می‌دهد، از نماهای آسمان که چشم‌انداز زمینی دارند گرفته تا نماهایی از کهکشان‌ها و شفق‌ها.

ستاره‌های چشم‌‌‌نواز در لیست «عکاس سال ستاره‌شناسی»

همانند سال‌های گذشته، این مسابقه مهارت خارق‌العاده و اراده‌ی عکاسان را به نمایش می‌گذارد تا این عکس‌ها را خلق کنند. عکسی از «بن بوش»، عکاس بریتانیایی، از شفقی بر روی «وستراهورن» ایسلند مثال خوبی در این باره است. برای این‌که بوش بتواند عکس زیبایی از انعکاس شفق در آب بگیرد، او وارد آب‌های یخی اقیانوس اطلس شمالی در میانه‌ی شب شد.

دیگر عکس‌های حاضر در لیست نشان‌دهنده‌ی صبر و زمان‌بندی مناسب برای گرفتن ایده‌آل‌ترین عکس هستند. عکس «متیو براون» از ماه در حال گذر از پشت یک آسمان‌خراش در لندن نمونه‌ی خوبی از یک لحظه‌ی گذرا است که برای عکس گرفتن از آن‌ عکاس روزها به انتظار نشست.

عکس‌های برنده‌ی این مسابقه بعدا اعلام خواهند شد و جایزه‌ای به ارزش 10000 پوند بین آن‌ها تقسیم خواهد شد.  این مسابقه اکنون در دوازدهمین سال خود، عکاسانی از ۷۰ کشور مختلف را جذب کرده است که در مجموع بیش از ۵۲۰۰ تصویر را به مسابقات ارسال کرده‌اند. کیفیت بالای لیست نامزدها به این معنی است که داوران امسال کار سختی خواهند داشت. از عکس های پر جنب و جوش شفق های قطبی تا سحابی های دور و عکسهای باورنکردنی از خورشید، این لیست طیف گسترده ای از عکاسی نجوم را نشان می دهد.

هنر عکاسی به‌طور کلی هماهنگی تکنیک، ابداع و هنر است. با توجه به محدوده ناشناخته‌های نجوم، فعالیت‌های اندکی که در آن شده‌است، زیبایی‌های اعجاب‌انگیز و نیاز به اطلاعات ثبت شده بهتر؛ عرصه عکاسی نجومی از هر لحاظ اعم از دستاوردهای ارزشمند علمی و زیبایی‌های هنری، عرصه‌ای است گسترده و فراهم برای فعالیت در شاخه‌های گوناگون. عکاسی نجومی علمی و هنری که در سال‌های گذشته رشد کمی و کیفی چشم‌گیری در ایران نیز داشته‌است به دلیل گرد هم آوردن ذوق و علم در کنار یکدیگر، همواره در سراسر دنیا همچون شوری هیجان انگیز بوده‌است که در حالت ایده‌آل به شعور جمعی و علمی منجر می‌شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۱:۰۲

شناسه خبر: 89666

مطالب مرتبط :
۰

معرفی کتاب؛

کتاب ترکیب بندی در عکاسی

کتاب ترکیب بندی در عکاسی، برای دوستداران عکاسی بسیار مفید و کاربردی می باشد که در آن به آموزش اصولی و علمی به قواعد ترکیب بندی در عکس می پردازد .

عکاسی کرونا

تماشا کنید: برندگان مسابقه عکاسی جهانی با موضوع قرنطینه کرونا

بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ یکی از سخت‌ترین تجربه‌های مشترک جهانی است که تاکنون بشر دیده است. ولی در ایام قرنطینه، شبکه اجتماعی عکاسی‌ حرفه‌ای «آگورا» یک مسابقه عکاسی متفاوت به‌راه ‌انداخته ‌است. مزمون این مسابقه ساده است: «عکس‌های دوران قرنطینه خانگی.»

ewdew

آسمان بهمن میزبان چه رویدادهای نجومی است

در تقویم نجومی بهمن ماه می توان دیرهنگام‌ترین ظهر شرعی، رصد صورت فلکی سرطان و بهترین زمان رصد زمین تاب ماه را رصد کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب