به سرپرستی محقق ایرانی تحقق یافت؛

ساخت جاده های پایدار با لاستیک های کهنه و ضایعات ساختمانی

محققان دانشگاه RMIT به سرپرستی محقق ایرانی توانستند از ترکیبی از لاستیک های کهنه و ضایعات ساختمانی به عنوان یک ماده پایدار برای ساخت جاده در یک راه حل صفر زباله برای تقویت بازیافت و پشتیبانی از اقتصاد مدور استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از فیز؛ محققان نشان داده اند که چگونه می توان از ترکیبی از لاستیک های کهنه و ضایعات ساختمانی به عنوان یک ماده پایدار برای ساخت جاده در یک راه حل صفر زباله برای تقویت بازیافت و پشتیبانی از اقتصاد مدور استفاده کرد.

ساخت و ساز، نوسازی و تخریب تقریبا نیمی از زباله های تولید شده سالانه در سراسر جهان را تشکیل می دهد، در حالی که هر سال حدود 1 میلیارد لاستیک کهنه در سطح جهان تولید می شود.

ماده جدیدی که توسط محققان دانشگاه RMIT تهیه شده است، مواد بازیافتی و لاستیک را در مخلوط ترکیب می کند که دقیقاً برای مطابقت با استانداردهای ایمنی مهندسی راه بهینه شده است.

ماده طراحی شده برای لایه های پایه مورد استفاده قرار می گیرد، ترکیب بازیافتی نسبت به مواد استاندارد انعطاف پذیرتر است و باعث می شود جاده ها کمتر در معرض ترک خوردگی قرار بگیرند.

محقق برجسته دکتر محمد بروجنی گفت: مخلوط لاستیک و زباله می تواند مزایای زیست محیطی و مهندسی داشته باشد.

بروجنی گفت: پایگاه های جاده سنتی از مواد سنگ کوئید و شن و ماسه طبیعی پایدار ساخته شده است .

مواد مخلوط شده ما یک گزینه 100٪ بازیافتی است که روش جدیدی برای استفاده مجدد از تایر و ساخت زباله ارائه می دهد، در حالی که به شدت روی معیارهای کلیدی مانند انعطاف پذیری، قدرت و تغییر شکل دائمی کار می کند. همانطور که ما به سمت اقتصاد دایره ای سوق می دهیم که می تواند زباله ها را از بین ببرد و از استفاده مستمر از منابع پشتیبانی کند، ترکیب بازیافت شده ما انتخاب مناسبی برای جاده های بهتر و محیط بهتر است.

در استرالیا، تنها 16٪ لاستیک های قراضه در داخل بازیافت می شوند. در حدود 3.15 میلیون تن قلوه سنگ ساختمانی فرآوری شده - که به عنوان بتن بازیافت شده (RCA) شناخته می شود - به جای استفاده مجدد در هر سال به انبارها اضافه می شود.

در سال 2019، دولت های فدرال و ایالتی با هدف ایجاد ظرفیت استرالیا برای تولید کالاهای بازیافتی با ارزش بالا و تقاضای مرتبط موافقت کردند که صادرات برخی مواد زاید را ممنوع کنند. به عنوان بخشی از توافق نامه، لاستیک های کامل استفاده شده تا دسامبر 2021 از صادرات منع خواهند شد.

جاده ها از چهار لایه ساخته شده اند - زیرسطحی، پایه و زیر پایه، با آسفالت در بالا.

تمام لایه ها باید به اندازه کافی محکم باشند تا فشار وسایل نقلیه سنگین را تحمل کنند، در حالی که به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند مقدار مناسبی از حرکت را داشته باشند تا یک جاده به راحتی خرد نشود.

RCA به طور بالقوه می تواند به تنهایی برای لایه های پایه جاده استفاده شود، اما اضافه کردن لاستیک بازیافتی می تواند محصول نهایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

در تحقیقات قبلی، تیم مهندسی دانشکده RMIT نشان داده است که ترکیب لاستیک زباله در هنگام استرس، مقاومت در برابر اسید و آب و همچنین استحکام، تغییر شکل و خاصیت پویا عملکرد خوبی دارد. انقباض کم و انعطاف پذیری خوب آن باعث کاهش خطر ترک خوردگی می شود.

مطالعه جدید منتشر شده در ساخت و ساز و مصالح ساختمانی، چگونگی تحمل این مخلوط را در برابر فشارهای ناشی از رانندگی توسط وسایل نقلیه بی شماری در طول عمر خود، تحمل می کند.

محققان از ماشین آلات ویژه ای برای ارزیابی عملکرد مواد مخلوط شده تحت فشار اصطکاک، یا فشار برشی استفاده کردند و انواع مختلفی از لاستیک خرد شده (ریز و درشت) را با هم مقایسه کردند.

این تیم مخلوط بهینه - 0.5٪ لاستیک خرد شده ریز را به 99.5٪ RCA - که مقاومت برشی تحویل می دهد ضمن حفظ انسجام خوب بین دو ماده، شناسایی کردند.

پروفسور جی لی گفت: در حالی که بازیافت ضایعات ساختمانی و لاستیک کهنه در حال رشد بود، هر دو صنعت به طور قابل توجهی بیشتر از آنچه در حال استفاده مجدد است، تولید می کنند.

راه حل های مربوط به مشکلات زباله ما نه تنها از کاهش میزان رفتن به محل دفن زباله و افزایش میزان بازیافت است. لی گفت: توسعه کاربردهای جدید و نوآورانه برای مواد بازیافتی ما بسیار حیاتی است.

این تحقیق در مجله Construction and Building Materials منتشر شده است.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89686

مطالب مرتبط :
شیر

تغذیه با شیر مادر زیربنای سلامت و بقای زنان و کودکان

تغذیه با شیر مادر زیربنای سلامت و بقای زنان و کودکان و پایه و اساس توسعه و آینده کشور است و پاستوریزه کردن شیر مادر از طریق یک روش خاص ویروس مرتبط با بیماری کووید-۱۹ را غیرفعال می کند.

برق

توسط یک استارتاپ نیوزلند تحقق یافت؛

انتقال برق از طریق بی سیم در مسافت های طولانی

یک استارتاپ مستقر در نیوزلند روشی را برای انتقال ایمن و بی سیم برق در مسافت های طولانی و بدون استفاده از سیم مسی ایجاد کرده است.

راه اندازی خط تولید پودر آلفا آلومینا کاملا بومی در اصفهان

توسط محققان شرکت رایکا صنعت افرند؛

راه اندازی خط تولید پودر آلفا آلومینا کاملا بومی در اصفهان

محققان شرکت دانش بنیان رایکا صنعت افرند مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دستیابی به تکنولوژِی تولید پودر آلفا آلومینا موفق شدند فاز آلفا آلومینا را در دمای کمتر از ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد تولید کرده و حالا هم توانستند اولین خط تولید آن را با ظرفیت روزانه ۵۰۰ کیلو گرم راه اندازی کنند.

آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم بین نیازمندان در دستور کار باشد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹) مطرح کرد؛

آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم در دستور کار باشد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان، با اشاره به توزیع بسته های غذای گرم که در دهه ولایت و روز غدیر خم انجام می شود، گفت: کووید۱۹ یک بیماری تنفسی است که از فرد به فرد دیگر انتقال پیدا کرده اما آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم بین نیازمندان در دستور کار باشد.

قغع۶

آشنایی ایرانی ها و آریایی ها

آشنایی ایرانی ها و آریایی ها

شثقف

ایران ویج کجا بود؟

ایران ویج کجا بود؟

زخم

توسط محقق ایرانی کشف شد؛

کشف ارتباط سلول ها با پروتئین ها برای بهبود زخم ها

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به سرپرستی محقق ایرانی خود برای اولین بار چگونگی شروع روند برقراری ارتباط سلول ها با پروتئین ها را تعیین کرده اند که ممکن است بینش جدیدی در زمینه بهبود زخم، فیبروز و متاستاز سرطان ایجاد کند.

مهارت

لزوم توجه به نقش آموزش های فنی و حرفه ای در توسعه کشور

روز ملّیِ «کار آفرینی و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای» و هفته «مهارت»، فرصت مناسبی برای توجه به نقش آموزش های فنی و حرفه ای در توسعه کشور و اهمیت دادن به آموزش عملی و مهارت آموزی است.

فشار عناصر سنگین بین الماس ممکن است به بازیافت زباله های هسته ای کمک کند

فشار عناصر سنگین بین الماس ممکن است به بازیافت زباله های هسته ای کمک کند

فشردن عناصر سنگین تر بین الماس ممکن است درها را برای بازیافت زباله های هسته ای باز کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب