در گفت و گو با کارشناس حوزه اقتصاد و کسب و کار بررسی شد؛

نقش زنان در اقتصاد کشور

خانواده سازماني است كه توليد و توزيع كالاهاي مورد نياز را فراهم مي‌سازد و زن به عنوان يكي از ۲ ركن اساسي خانواده در اين سازماندهي و مديريت، نقش اساسي را ايفا مي‌كند.

به گـــزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛موضوع اقتصاد، کسب و معاش از ابتدایی و ضروری ترین مسائلی است که همواره با زندگی بشر نوعی همراه بوده و قسمت عمده ای از حیات انسانی را تشکیل می دهد.اقتصاد خانواده به چگونگي سامان دهي و مديريت منابع خانه معنا می شود. خانواده سازماني است كه توليد و توزيع كالاهاي مورد نياز را فراهم مي‌سازد و زن به عنوان يكي از 2 ركن اساسي خانواده در اين سازماندهي و مديريت، نقش اساسي را ايفا مي‌كند.وظيفه مادري، همسري و بيشتر منابع مصرف به زن سپرده مي‌شود و زنان با تدبير صحيح ميان درآمد و مصرف هماهنگي به وجود مي‌آورند، در حقيقت زنان در اين زمينه نقش كليدي داشته و با برنامه‌ريزي صحيح در رشد اقتصادي خانواده و در نهايت در توسعه اقتصادي جامعه و برنامه‌هاي بزرگ تأثير بسياري دارند، بنابراين درك زنان از مصرف و چگونگي آن مي‌تواند در همه خانواده‌ها تاثيرگذار باشد.

با توجه به اينكه بيشتر فعاليت‌هاي اقتصادي بانوان در بخش خانواده است، نقش زنان به عنوان پرچمدار اقتصاد قابل تامل است، اگر احساس وظيفه حفظ سرمايه‌هاي كشور در زنان ايجاد شود،‌ اين امر خود به خود عاملي براي ايجاد الگوي مناسب مصرف براي نسل‌هاي بعدي خواهد بود.

با توجه به آنچه که بیان شد خبرگزاری علم و فناوری گفت و گویی با دکتر عرب اسدی کارشناس مسائل کسب و کار و اقتصاد ترتیب داده است که در آن به نقش و تاثیر زنان در اقتصاد به تفصیل پرداخته خواهد شد با ما همراه باشید...

مقدمه

دکتر عرب اسدی در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری و درابتدای مبحث خود بیان داشت:حدیثی از پیامبر اسلام(ص) در کتاب جامع الاخبار شعیری در زمینه همت و کار هست که شاید کمتر کسی باشد که آن را نشنیده باشد.ایشان می فرماید:طلبُ الحلال فریضةٌ علی کل مسلم و مسلمة به این معنا که کارکردن برای کسب روزی حلال برهر مرد و زن مسلمان واجب است.همچنین در جایی دیگر می فرمایند:عبادت ۱۰جزء دارد که ۹جزء آن در کار و تلاش برای بدست آوردن روزی حلال است.

بحث را با دوحدیث از پیامبرمکرم اسلام شروع کردیم و همانطور که از این آیات و روایات بر می آید طلب روزی حلال و کسب و کار حلال مقوله ی بسیار مهمی است که در زمان های قدیم که اکثر مشاغل در کشاورزی و دامپروری خلاصه می شد هم شاهد حضور زنان دراین عرصه بودیم و شاهد بودیم که ضمن تربیت فرزندان،دوشادوش مردان به کار مشغول بودند و این موضوع جدیدی نیست که بتوان گفت زنان به تازگی وارد حوزه کسب و کار شده اند اما با کمی توجه به اطراف خودمان می بینیم که حضور زنان از چهارچوب خانه به محیط اجتماع به دلیل اقتضای زمان کشیده شده است و بسیاری از مشاغلی که در بطن اجتماع درمحیط غیرخانواده انجام می شود را می توان در بستر خانه انجام داد.مانند:خیاطی،بافت فرش،و حتی کشاورزی.در حال تکمیل...

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵:۳۳

شناسه خبر: 90372

مطالب مرتبط :
۲۵۸۵

توسط محقق ایرانی انجام شد؛

اوزون درمانی روشی موثر برای درمان زخم ها / ابداع دستگاه درمان زخم گاز اوزون

گروهی از محققان ایرانی در دانشگاه پوردو آمریکا موفق به ساخت دستگاهی کوچک و قابل حمل شدند که قادر است زخم را با گاز ازن درمان نماید.

دستگاه

به همت محققان اصفهانی؛

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ طراحی و ثبت اختراع شد

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ در صنعت نساجی به همت محققان اصفهانی طراحی و ثبت اختراع شد.

 طراحی وساخت اولین دستگاه بزرگ غوزه چینی پنبه در بشرویه

به همت یک کشاورز بشرویه ای صورت گرفت

طراحی وساخت اولین دستگاه بزرگ غوزه چینی پنبه در بشرویه

عباس هراتی یکی از مبتکرین و مخترعین بخش کشاورزی است که اولین دستگاه غوزه چینی پنبه رادر مزارع کشاورزی خرد و سنتی طراحی و ساخته است.

مهمترین عامل پیش بینی کننده رضایت زناشویی ویژگی توافق پذیری در برابر خودشیفتگی است

عضو شورای زنان و خانواده بسیج اساتید استان اصفهان؛

مهمترین عامل پیش بینی کننده رضایت زناشویی ویژگی توافق پذیری در برابر خودشیفتگی است

مریم فاتحی زاده عضو شورای زنان و خانواده بسیج اساتید استان اصفهان در نشست تخصصی با موضوع «استحکام خانواده» گفت: مهمترین عامل پیش بینی کننده رضایت زناشویی ویژگی توافق پذیری در برابر خودشیفتگی است.

۲۲۲۲۳۳

با تلاش محققان حوزه نفت میسر شد؛

تکنولوژی نمک زدایی از نفت خام دردستان محققان ایرانی

نمک زدایی از نفت خام فرایندی است که به وسیله ی آن می توان املاح موجود در نفت را ازخارج نمود.این امرموجب بالارفتن کارایی نفت و جلوگیری از مضرات بسیاری بشود.

۵۸

در دیدار صمیمی فرمانده سپاه استان با پایگاه مقاومت بسیج صفیه مطرح شد؛

مساله محوری باید محوریت پایگاه ها قرار بگیرد

فرمانده سپاه استان سمنان نگاه مسأله محوری رو عامل پیشروی و ارتقای کیفی پایگاه های مقاومت بسیج دانست.

محققان می‌گویند خیلی از ما انسان‌ها درست نفس کشیدن را بلد نیستیم!

در طول چندین سال گذشته، افزایش قابل توجهی در افسردگی دانشجویان، اضطراب و تقاضا برای خدمات بهداشت روان وجود داشته است. استرس، اضطراب، بی‌خوابی و… همگی نشانه‌هایی از روان ناسالم هستند. پژوهشگرانی از دانشگاه ییل باور دارند بسیار از افراد درگیر استرس و نگرانی باید به سراغ تمرین درست نفس کشیدن بروند.

فلوراید تراپی

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت مطرح کرد:

آموزش مادران برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت دانشکده علوم پزشکی استان اردبیل گفت: برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان باید مادران را در هنگام شیردهی آموزش داد.

پزشکی

مدیر بیمارستان شهید دکتر چمران شیراز:

فرهنگ اقتصاد خانواده در حوزه سلامت گسترش می‌یابد

مدیر بیمارستان شهید دکتر چمران گفت: بهره‌مندی از تکنولوژی‌های پیشرفته، زمینه‌های اقتصاد جامعه و نحوه توزیع خدمات نیازمند ارتقای دانش و آگاهی حوزه‌های سلامت در زمینه اقتصاد است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب