خبرگزاری علم و فناوری

مطالبه بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان،

طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست احیای صنعت مرغ لاین آرین را مطرح کرده بودیم

این روزها خبر احیای سویه لاین مرغ آرین در حالی با آب تاب منتشر می شود که گویی تازه لبه این تکنولوژی را دست یافته ایم و غافلیم از این که یک روزی مزرعه عظیم پرورش مرغ لاین آرین بود که بیش از ۸۰% جوجه ایران را تامین می کرد، بسیج استادان دانشگاه صنعتی اصفهان می گویند: حداقل در طی ۱۵ سال اخیر بارها درخواست آن را به مسئولین طراز اول کشور گوشزد کرده بودیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، این روزها خبر احیای سویه لاین مرغ آرین در حالی با آب تاب منتشر می شود که گویی تازه لبه این تکنولوژی را دست یافته ایم و غافلیم از این که یک روزی مزرعه عظیم پرورش مرغ لاین آرین بود که بیش از 80% جوجه ایران را تامین می کرد، استادان بسیجی دانشگاه صنعتی اصفهان این موضوع را مورد مطالبه قرار داده و اظهار می کنند: چرا مسئولان بعد از 25 سال به فکر احیای مجدد مرغ لاین افتاده اند؟حداقل در طی 15 سال اخیر بارها درخواست آن را به مسئولین طراز اول کشور گوشزد کرده بودیم که ما می توانیم این صنعت را احیا نمائیم، ولی گوش شنوایی در کار نبود! و این قصه سر دراز دارد.     

حتما شما نیز در اخبار سراسری شنیدید که " سازمان اقتصادی کوثر برای احیای سویه لاین مرغ آرین وارد عمل شده تا این لاین ایرانی مجددا به زنجیره تولید برگردد". لذا جهت استحضار لازم دیدم نکاتی را در این خصوص به عرض شما برسانم. همانطور که مستحضرید بی تردید کشاورزى، اساس توسعه و پیشرفت همه جانبه  جمهوری اسلامی ایران است، چرا که بستر امنیت غذایی و استقلال اقتصادی کشور در گروه آن می باشد. امام راحل عظیم الشان در این باب فرمودند: "مسئلۀ کشاورزی در کشور ما، در رأس امور است. ایران کشوری است که باید کشاورزان آن اساس همۀ کارها باشند امروز باید کار کشاورزی که عبادت و اطاعت امر خداست تقویت گردد".

و اما بعد با توجه به اهمیت حیاتی و اقتصادی مرغ لاین توجه شما به چند نکته اسای جلب می نماییم:

صنعت طیور کشور پس از صنعت نفت شاید حیاتی ترین و پرسرمایه گذارترین صنعت کلیدی در کشور بشمار رود که نبض امنیت غذایی جامعه را در اختیار خویش گرفته است. شاهرگ این صنعت حیاتی در راس هرم این صنعت یعنی مرغ لاین قرار دارد که تنها کشورهای بسیار انگشت شماری در دنیا دارای آن می باشند.

 

مرغ لاین چیست؟

"مرغ لاین" به جمعیتی از مرغها اطلاق می شود که 100% خالص بوده و قادرند تمامی صفات و خصوصیات ژنتیکی خویش را به نسل های بعدی منتقل کنند. ایران در سال 1362 و پس از کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس، برزیل، هلند، هند، آلمان و فرانسه، هشتمین کشوری بود که مالک مرغ لاینی تحت عنوان " آرین" گردید. بعبارت دیگر شاید بی اغراق بتوان ادعا نمود که تولید مرغ لاین فوق‌العاده‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی در صنعت طیور است که همه مرغ‌های دیگر اعم از مرغهای اجداد، ‌مرغهای مادر و مرغهای گوشتی و یا تخم‌گذار از آن مشتق می‌شوند.

مجتمع های پرورش مرغ لاین بسته به میزان انتخاب و پیشرفت ژنتیکی صورت گرفته در آن لاین، صاحب 4، 8، 16 یا تعدادخطوط خالص بیشتری هستند. وقتی عرض می شود که مثلا در مجموعه مرغ لاینی 16 خط وجود دارد، منظور این است که متخصصین اصلاح نژاد در آن مجموعه توانسته اند برای 16 ویژگی و صفت مهم طیور خالص سازی 100% انجام دهند.  لذا هر چند تجمیع این  همه خصوصیات در یک لاین  امر پیچیده، هزینه بر و زمان بری است، ولی قطعا برای کشوری نظیر ایران که توان رسیدن به انرژی هسته ای را دارد نشدنی نیست. ما سالهاست در داخل کشور هم امکانات و هم متخصصینی داریم که اگر صاحب منسبان و نیز رانت خواران اجازه می دادند، توانسته بودند این صنعت را بسیار پیش تر از این احیا نمائیم. 

 پرورش مرغ لاین کاری بسیار پر هزینه، زمان بر و مستلزم رعایت اصول قرنطیه ای بسیار شدید است، چرا که نگهداری مرغ های لاین بسیار حائز اهمیت است و مرغ‌های لاین مرغهای بسیار حساسی هستند و به هیچ وجه فرصت آزمون و خطا در خصوص آنها وجود ندارد. به همین دلیل بازدید از مزارع مرغ لاین حتی برای مسئولان طراز اول کشور نیز بسادگی امکان پذیر نیست! از مرغهای لاین، مرغهای اجداد، سپس مرغهای مادر و نهایتا مرغهای گوشتی یا تخم گذار حاصل خواهد شد. جالب است بدانید در اواخر جنگ تحمیلی مجتمع تولید مرغ لاین آرین در 1136 هکتار از اراضی بکر و جنگلی بابلکنار (مزرعه شکارگاه اختصاصی قرقاول خاندان سلطنتی) مازندران ایجاد شد که راه اندازی این مزارع بسیار پیشرفته حدود هفت سال به طول انجامید. منشا نژاد مرغ لاین آرین از نژاد Hybro کشور هلند گرفته شده بود که گله ای از آن در سال۶۲ وارد کشور گردید و در این مجتمع پرورش داده شد. این صنعت بسرعت توسعه پیدا کرد بنحوی که در یک مقطع زمانی خاص، این مزرعه عظیم بیش از 80% جوجه ایران را تامین می کرد. ولی بتدریج با صدور اجازه واردات به برخی از شرکت های رانت خوار  و نیز سیاست های مستعمره گرانه کشورهایی نظیر انگلیس و امریکا، نژادهای انگلیسی و امریکایی بتدریج جای این نژاد داخلی را پر کرد، بطوریکه متاسفانه در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد مرغ موجود در بازار را نژاد راس (انگلیسی) به خود اختصاص داده است!

 با توجه به تحریم های همه جانبه، انگلیس تا پیش از سال 98 نسبت به مرغ، تحریمی را برای ایران اسلامی ایجاد نکرده بود، چرا ؟ چون از وجود مرغ لاین در کشور آگاه بود و حاضر نبود که مرغ لاین آرین در کشور موجب خودکفایی تولید مرغ گوشتی در کشور شود. لذا این کشور علاقه وافری داشت که این وابستگی تا زمان محو کامل مرغ لاین آرین مستدام باشد. باید به این نکته مهم اشاره نمود که طی تحقیقات صورت گرفته در برخی از دانشگاهها از جمله دانشگاه تهران عملکرد مرغ لاین آرین در مقایسه با لاین راس و آربوراکرز قابل مقایسه بوده و در صورت تامین بهینه تر شرایط پرورش، لاین آرین می توانست حتی با  لاین های خارجی نیز رقابت نماید. لیکن از آنجایی که صنعت طیور همانند صنایع دیگر صد در صد اقتصادی است، لذا برخی معتقدند که صنعت مرغداری کشور تنها از این لحاظ که عملکرد نژادهایی مانند راس و کاپ بالا بود و نسبت به بیماری آسیت کمی مقاوم تر بودند، لاین آرین را کنار گذاشتند. اما این همه واقعیت تلخ در این حوزه نیست!

سوال اساسی که همیشه مطرح بوده و هست این است که برای کشوری نظیر ایران که در حوزه سیاسی حرف برای گفتن در مقابل کشورهای ابرقدرتی نظیر انگلیس و امریکا داشته و دارد صنعتی مثل خودرو ساری اهمیت حیاتی تر و کلیدی تر دارد یا صنعتی مثل طیور که امنیت غذایی کشور به آن وابسته و گره خورده است؟ چرا مسئولین کشور بیش از 40 سال دربهای کشور را به روی واردات خودروهای خارجی بستند، ولی بسیار ساده و راحت درب را به روی شرکت وارد کننده طیور باز نمودند ؟؟؟

شاید (که بهتر است گفته شود قطعا) یکی از دلایل اصلی این امر سوء استفاده برخی افراد و یا شرکت های بزرگ وارد کننده جوجه اجداد و مادر از راس و کاب و آربوراکرز و غیره بوده  و هست و این افراد یا شرکت ها بدلیل رانت کلانی که در گرفتن مجوز واردات و فروش جوجه خارجی داشتند متاسفانه لاین آرین را به گوشه رینگ برده و این لاین را ناک اوت نمودند. لذا امنیت غذایی و زنجیره تامین صنعت مرغ کشور بر خلاف سیاست های کلان اقتصادی که مغایرت کامل با شعارهای اساسی نطام (استقلال و امنیت غذایی) داشت متاسفانه در دست شرکت‌های اروپایی و آمریکایی قرار گرفت و با کمال تاسف شاهد این امر شدیم که بیش از ۸5 درصد از جوجه‌های کشور در اختیار نژادهای وارداتی (کاب فرانسه و راس انگلیس) قرار گرفت.

در طی سالهای اخیر این نگرانی همواره در بین مسئولان امنیتی کشور وجود داشت که اگر زمانی کشورهای صادر کننده نظیر انگلیس و امریکا، جوجه این نژاد را به ایران صادر نکنند، چه بلائی بر سر صنعت مرغداری کشور و از آن بدتر بر سر امنیت غذایی جامعه ایران رخ خواهد  داد؟ جالب است بدانید که در  طی سالهای اخیر هر چند بارها و در دولت ها مختلف درخواست واگذاری این شرکت عظیم 1136 هکتاری داده شده بود، لیکن با پایمردی برخی مدیران و نیروهای دلسوز جلو این خیانت گرفته شد، لیکن فقط و فقط حفظ و نگهداری لاین مذکور در اولویت برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار داشت.

اما ....تا اینکه در سال 1398 اتفاقی که مسئولین امنیتی کشور منتظر وقوعش بودند به یکباره افتاد و انگلستان که منشأ تأمین بخش قابل توجهی از جوجۀ اجداد کشور بود با استناد به تحریم‌های ایالات متحده، از فروش این حلقۀ حیاتی از زنجیرۀ تأمین به ایران استنکاف نمود. بعبارت دیگر اتفاق بی‌سابقه‌ای که هرگز، حتی در زمان بالاترین سطح از تنش‌ها بین ایران و غرب، رخ نداده بود بروز کرد و حال بعد از گذشت بیش از 25 سال مجددا مسئولین ما به فکر احیای مجدد مرغ لاین افتاده اند. کاری که حداقل در طی 15 سال اخیر بارها درخواست آن را به مسئولین طراز اول کشور گوشزد کرده بودیم که ما می توانیم این صنعتی را احیا نمائیم، ولی گوش شنوایی در کار نبود! و این قصه سر دراز دارد.  

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹:۱۴

شناسه خبر: 90919

مطالب مرتبط :
کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دستاورد یک متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا؛

کوله پشتی اسکن مغز، علوم اعصاب را وارد دنیای واقعی می کند

دانشمندان، زهرا آقاجان متخصص ایرانی مغز و اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، یک کوله پشتی ساخته اند که در طی زندگی روزمره فعالیت مغز را ردیابی و تحریک می کند.

مهدی کامران پور

مدیر پایگاه علمی ذکرالله جهرم خبر داد:

فعالیت دانشگاه کودک در جهرم

مدیر پایگاه علمی ذکرالله گفت: دانشگاه کودک با هدف استعدادیابی و پرورش دانش آموزان در پایگاه علمی ذکرالله جهرم فعالیت دارد.

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند

ابراز نگرانی فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل؛

کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند/ / ۵۲۵ هزار مرگ در سال ۲۰۲۱

فرامرز والافر متخصص ژنومیک و محقق سل،استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سن دیگو در خصوص ارتباط نگران کننده ای سل با ویروس کرونا هشدار داده و اعلام کرده: کووید۱۹ می تواند سل نهفته را فعال کند. همچنین یک بررسی جدید توسط شبکه های جامعه مدنی جهانی می گوید: ۵۲۵ هزار مرگ سل از بیماری همه گیر کرونا در سال ۲۰۲۱ اتفاق می افتد.

بسیج دانشجویی برای کمک به گروه‌های علمی و صنعتی آماده است

مسؤول بسیج دانشجویی استان اصفهان گفت:

بسیج دانشجویی برای کمک به گروه‌های علمی و صنعتی آماده است

سید هادی انوری مسؤول بسیج دانشجویی استان اصفهان در یک نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بارها اعلام شده که نگاه ما حل مسائل مختلف کشور در عرصه‌های مختلف علمی، پژوهشی، صنعتی و غیره است و به همین دلیل به دیگر سازمان‌ها و گروه‌ها با ظرفیت علمی، جهادی و جوانی که داریم، کمک خواهیم کرد.

مشابه‌سازی داروی فرنگی کرونا کار چندان مثبتی تلقی نمی شود

مسئول کارگروه تخصصی ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

مشابه‌سازی داروی فرنگی کرونا کار چندان مثبتی تلقی نمی شود

مسئول کارگروه تخصصی ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان، با بیان این که هر چند که یکی از راه‌های جهش در تولید دارو مشابه‌سازی داروی است که کارآزمایی‌های بالینی و عدم صدمه رساندن به جواره انسان را طی کرده است، گفت: مشابه‌سازی داروی فرنگی با آزمون و خطایی که در آنجا و اینجا در حال انجام است، اگر کار بیهوده‌ای نباشد کار چندان مثبتی ممکن است، تلقی نشود.

توزیع واکسن آنفولانزا از ۶ مهر برای ایثارگران و خانواده شهدا رایگان می باشد

توزیع واکسن آنفولانزا از ۶ مهر برای ایثارگران و خانواده شهدا رایگان می باشد

ایثارگران ، خانواده شهدا و جانبازانی که سن آنها بیش از ۶۰ سال است با هماهنگی مراکز بهداشت نسبت به دریافت واکسن آنفولانزا در منازل خود از چشم ماه اقدام نمایند

پاییز امسال، افزايش پتانسيل آلودگي هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتي/ تاخیر در زمان ديم كاري در مناطق غرب و جنوب غرب استان

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان خبرداد؛

پاییز امسال، افزايش پتانسيل آلودگی هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتی/ تاخیر در زمان ديم كاری در مناطق غرب و جنوب غرب استان

حمیدرضا خورشیدی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان امروز در یک نشست خبری از افزايش پتانسيل آلودگي هوا در كلان شهراصفهان و مناطق صنعتي این شهر در پاییز امسال و همچنین تاخیر دو تا سه هفته ای در زمان ديم كاري در مناطق غرب و جنوب غرب استان خبر داد.

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان گفت؛

ستاد کرونای استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد

حمیدرضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹)؛ با بیان این که اصل بر این است که جان آدمی عزیزترین دارای آن است، گفت: ستاد کرونا در استان اصفهان منفعل است و هیچ اقدام فوری انجام نمی دهد.

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹  ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹ ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو محققان در یک مطالعه بزرگ روی داروی آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید۱۹ استفاده می شود، گزارش کردند: آزیترومایسین به خودی خود با افزایش حوادث قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود، این ترکیب با افزایش ۴۰ درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

۱

روشنگری دامپزشکی آذربایجان غربی در خصوص انتشار فیلم کانی بالیسم در مرغداری های ارومیه

روابط عمومی دامپزشکی آذربایجان غربی درخصوص انتشار تصاویر و فیلم در شبکه های مجازی با موضوع همدیگر خواری در یک مرغداری در شهرستان ارومیه مطالبی را در راستای تنویر افکار عمومی در این زمینه منتشر کرد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب