خبرگزاری علم و فناوری

دگزامتازون چگونه منجر به بهبود حال کرونایی‌ها می‌شود؟

داروی استروئیدی دگزامتازون چه تاثیری بر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ می گذارد؟ دکتر «گالیاتساتوس» میگوید: «علاوه بر این سرخوشی استروئیدی، دگزامتازون عوارض جانبی مانند، افزایش قند خون، اختلال خواب و روان پریشی نیز دارد. و بیماران کووید-۱۹ عموما یک دز ۶ میلی گرمی را در یک مقطع ده روزه، روزی یک بار مصرف می‌کنند.»

رئیس‌ جمهور ایالات متحده، پس از کاهش اکسیژن خونش شروع به مصرف یک دوره دگزامتازون کرد. پزشک او دکتر «سین کانلی» در همین ارتباط گفت که مصرف این دارو، برخی از علائم ویروس کرونا را از طریق بهبود وضعیت سیستم ایمنی بدن درمان کرد و باعث پایان تب و افزایش انرژی ترامپ شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، با توجه به آنچه سازمان جهانی بهداشت گفته است، معمولا کورتیکواستروئید‌ها برای بیمارانی که شدت ابتلاشان بسیار بالا است، کنار گذاشته می‌شود. بنابراین پیشفرض همه این بود که حال رئیس جمهور آمریکا خوب نیست و شدت ابتلا بالاست اما خودش تلاش می‌کند که نشان دهد در وضعیت خوب و نرمالی است.

داروی استروئیدی دگزامتازون چگونه می‌تواند حال کرونایی‌ها را بهتر کند؟

ترامپ توییتی را منتشر کرد با این مضمون که «من حس می‌کنم که حتی از 20 سال پیش هم حالم بهتر است.» فارغ از بازی رسانه‌ای این توئیت، همچنین او اعلام کرد که از مرکز درمانی نظامی ملی «والتر رید» مرخص شده است. برخی گمان کردند که این حرف‌های او ممکن است به دلیل تاثیر این استروئید بوده باشد.

دکتر «پناگیس گالیاتساتوس» متخصص ریه در مرکز پزشکی «بای ویو» دانشگاه « جان هاپکینز» می‌گوید: «این امکان وجود دارد که دگزامتازون باعث این شده است که ترامپ احساس غلطی از بهبودی پیدا کند. چراکه هرکس مقداری استروئید مصرف کند، احساس بهتری پیدا می‌کند.» دکتر « گالیاتساتوس» همچنین افزود «البته علاوه بر این سرخوشی استروئیدی، دگزامتازون عوارض جانبی مانند، افزایش قند خون، اختلال خواب و روان پریشی نیز دارد. و بیماران کووید19عموما یک دز 6 میلی گرمی را در یک مقطع ده روزه، روزی یک بار مصرف می‌کنند.»

به گفتهٔ مقالهٔ چاپ شده در مجله‌ی Journal of Oncology Pharmacy Practice صحت این موضوع هنوز در دست بررسی است. اما نتایج به‌دست آمده، با وجود این‌که هنوز به داوری و بازنگری همه‌جانبه پژوهشگران دیگر نیاز دارد و جزئیات کامل آن منتشر نشده، آن‌قدر قابل اعتماد بوده‌اند که خدمات درمانی بریتانیا آن را به‌عنوان یک روش استاندارد برای موارد شدید ابتلا به کووید-۱۹ در نظر گرفته‌است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷:۴۷

شناسه خبر: 91391

مطالب مرتبط :
کرونا ویروس

نتایج یک مطالعه ۳۵ ساله بر روی کروناویروس‌ها منتشر شد

یک مطالعه که در دهه ۱۹۸۰ میلادی آغاز شده نتایج قابل توجه ای در خصوص کروناویروس ها داشته است. با تجزیه و تحلیل ۵۱۳ نمونه جمع‌آوری شده از دهه ۱۹۸۰ از ده مرد سالم که ساکن آمستردام هستند، محققان متوجه چند آنتی بادی مرتبط با ویروس‌های کرونا شدند. هر یک از این خوشه‌های آنتی بادی را محققان به عنوان یک عفونت جدید تفسیر کردند.

کرونا چشم

هشدار متخصصان نسبت به انتقال ویروس کرونا از راه چشم+عکس

یک متخصص اوپتومتری نسبت به انتقال کروناویروس از طریق چشم هشدار میدهد. او ميگوید: «عینک‌های محافظ برای جلوگیری از ابتلا افراد از طریق چشم، موثرند. همچنین افرادی که از لنز استفاده می‌کنند بهتر است لنز خود را به جای هر هفته هر روز تعویض نمایند.» این علاوه بر آن است که بیماران کرونایی ممکن است ویروس را از طریق سرفه، عطسه و یا صحبت منتقل کنند.

کرونا در حیوانات

سرانجام مشخص شد کدام حیوانات مستعد ابتلا به کرونا هستند

محققان در یک پژوهش جدید به این یافته رسیدند که برخی حیوانات مثل گوسفند و میمون‌های بزرگ( شانپانزه‌ها،گوریل‌ها و اورانگوتان‌ها) دارای پروتئین‌های ایس دو هستند که به قوت پروتئین‌های ایس دو انسان‌ها می‌تواند مستعد اتصال ویروس و ابتلای آنها باشد. گمان می‌رود که حیوانات فروخته شده برای غذا منشأ یا واسطه این ویروس باشند.

سندرم

شیوع هشداردهنده یک سندرم التهابی در کودکان بهبودیافته از کووید-۱۹+عکس

یک سندرم التهابی اخیرا در بین کودکان بهبودیافته از کرونا شایع شده است. این بیماری منشاء عصبی داشته و نگرانی‌هایی را در میان والدین به دنبال داشته است. کودکان ممکن‌ است هیچ علامتی نداشته باشند و هیچکس نفهمد که آنها دچار بیماری شده‌اند با این حال ممکن‌ است پس از چند هفته متوجه بشوند که سندورم التهاب چند سیستمی به بدن آنها حمله کرده‌ است.

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد

طبق یک تجزیه و تحلیل بین المللی؛

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را افزایش می دهد

بر طبق یک مطالعه که توسط محققان در انگلیس، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، اسپانیا و ایالات متحده انجام شده استروئیدها میزان مرگ و میر را در میان بیماران کووید۱۹ که به شدت بیمار هستند کاهش می دهد، استروئید میزان بقا را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد، که پیشرفت قابل توجهی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب