آموزش بیش از ۳ هزار نفر در حوزه سواد رسانه و فضای مجازی

احسان دست برآورده دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی استان یزد گفت: تربیت نیروی رسانه ای متخصص، متعهد و کارآمد مهمترین هدف و دستاورد نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی در عرصه فضای مجازی و جنگ نرم است.

احسان دست برآورده دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی استان یزد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد با اشاره به جایگاه فضای مجازی در بیانیه گام دوم بیان داشت: فضای مجازی ساحت دوم زندگی انسان‌ها است و صرفاً یک حوزه راهبردی در نظام حکمرانی جمهوری اسلامی نیست بلکه ساحت دوم حکمرانی است و از این‌رو تمام محورهای بیانیه گام دوم را می‌توان به حوزه فضای مجازی ترجمه کرد.

وی افزود: در حال حاضر ما در شرایط استعمار مجازی به سر می‌بریم؛ ازاین‌رو، شاخص‌های ملی و دینی ما در فضای مجازی موجود تضعیف شده و آرمان‌های اصلی انقلاب اسلامی یعنی جمهوریت، اسلامیت و استقلال در فضای مجازی نحیف‌تر شده است.

دبیر نهضت سواد رسانه ای استان یزد با بیان اینکه دنیای کنونی ما در چنبره قدرت رسانه‌ها است و رسانه‌ها جریان‌های اصلی فکری جوامع را تعیین می‌کنند، اظهار داشت: در فضای مجازی، جامعه ایرانی در مرحله پیشاانقلاب به سر می‌برد و باید نخست، انقلاب کند و از زیر استعمار مجازی بیگانگان بیرون بیاید و استقلال و امنیت خود را تامین کند. این انقلاب باید مبتنی بر اهداف و هویت اسلامی ایرانی جامعه انجام شود و استقلال، آزادی اسلامیت و جمهوریت را در پی داشته باشد.

دست برآورده در ادامه با اشاره به ضرورت راه اندازی نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی در جهت تقویت بنیان‌های فکری عموم مردم برای مواجهه نقادانه با رسانه‌ها ابراز داشت: نبود سواد خواندن و نوشتن در اغلب مردم در روزهای پس از انقلاب باعث راه‌اندازی نهضت سوادآموزی در ایران شد. امروزه با فراگیر شدن سواد در کشور، مسئله‌ای بزرگ‌تر به نام رسانه و در رأس آن فضای مجازی، تمام زندگی جامعه شهری و روستایی را با دگرگونی و مشکل مواجه کرده است. به همین جهت ما از سال 98 با راه اندازی نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی در استان یزد همزمان با سراسر کشور  در جهت ارتقا سواد رسانه ای عموم مردم تلاش خواهیم کرد.

وی گفت: نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی به دنبال آن است که در سطح جامعه حرکتی راهگشا و مردمی را در حوزه سواد رسانه راه اندازی کند که حاصل آن یادگیری استفاده صحیح و کامل از رسانه است. ما در این زمینه معتقدیم که حتما باید از رسانه استفاده بهینه کرد، اما مخاطرات آن را نیز باید بشناسیم و خود و جامعه را در برابر آن واکسینه کنیم؛ سواد رسانه در حقیقت واکسینه کردن جامعه برای مواجهه با آسیب‌های رسانه و فضای مجازی است.

دست برآورده با تاکید بر این موضوع که تربیت نیروی متخصص، متعهد و کارآمد رسانه ای مهم ترین دستاورد «نسرا» است، عنوان داشت: نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی در استان یزد با توجه به اهداف تعریف شده توانسته است در مدت 7 ماهه سال جاری 3 هزار و 3434 نفر را در حوزه حوزه سواد رسانه، فضای مجازی و تولیدات محتوایی با برگزاری دوره های مجازی و حضوری و استفاده از ظرفیت سامانه های آموزشی اختصاصی و پیام رسان های مختلف آموزش دهد.

وی اذعان داشت: در همین مدت و همزمان با برگزاری دوره های تخصصی تربیت مدرس سواد رسانه ای بیش از 500 فراگیر از استان یزد در این دوره ها ثبت نام و شرکت کردند و با توجه به حساسیت‌های زیادی که برای گزینش و انتخاب مدرسان وجود دارد از این جمع قریب به 60 نفر از فراگیران توانستند پس از موفقیت در آزمون سطح سنجی علمی و مصاحبه علمی در شبکه مدرسان سواد رسانه‌ای استان یزد به کار گرفته شده و در دوره های مختلفی که در سطح استان برگزار می شود به تدریس بپردازند.

دبیر نهضت سواد رسانه ای استان یزد گفت: طی دورهای فشرده و سریع، مدرس‌هایی تربیت می‌شوند و به پایگاه‌های بسیج، مدارس، مساجد و همچنین مراکزی که به این امر نیاز داشته باشند، اعزام خواهیم کرد که نکته قابل‌توجه استقبال خانواده‌ها از این دوره‌های سواد رسانه‌ای است.

دست برآورده در ادامه خاطر نشان ساخت: این مرکز در تولیدات محتوایی ورود پیدا کرده است که از آن جمله می توان به تولید 10 جزوه تخصصی و پرده نگار و دهها مورد محصولات گرافیکی شامل عکس نوشته، کلیپ،موشن گرافی، پادکست و تولیدات دیگر فضای مجازی اشاره کرد. در کنار کلاس‌های آموزشی، کانال‌های تخصصی با موضوع سواد رسانه‌ای و فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی مختلف راه اندازی کرده‌ایم که روزانه میزان قابل توجهی از تولیدات فرهنگی در این حوزه تولید و توزیع می شود که مخاطبان این کانال‌ها هم عموم مردم در نظر گرفته شده اند.

وی در پایان تصریح داشت: بسیج به عنوان تشکیلاتی موثر در جریان سازی های عمومی و مردمی، با بهره گیری از ظرفیت های موجود این توانایی را دارد که با همت بسیجیان، «نهضت سواد رسانه ای» را تا دورترین نقاط محروم کشور گسترش دهد؛ زیرا در روزگار کنونی هیچ شهر و روستایی در کشور بی بهره از رسانه نیست. امید است که این نهضت گامی موثر در تبدیل سواد رسانه‌ای به یک گفتمان عمومی و به تبع آن ایجاد عزم ملی در جهت کاهش آسیب‌های فضای مجازی و استفاده از ظرفیت‌های آن باشد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹:۱۳

شناسه خبر: 91608

مطالب مرتبط :
جنگ رسانه ای

یادداشت؛

نقش رسانه ها در خنثی کردن یک تحریف تاریخی

با توجه به پیشینه تاریخی سیاه آمریکا در قبال ایران باید در نظر داشت تاکتیک‌ها در ایالات متحده مهم نیست بلکه مهم شناخت راهبرد‌های آمریکا در منطقه است که تفاوتی بین جمهوری خواه و دموکرات وجود ندارد.

۱

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) تشریح کرد

اشتباهات رایج در انجام دستورالعمل های بهداشتی

الیکایی گفت: همه ما افرادی را می شناسیم که با وجود رعایت دستورالعمل های بهداشتی باز هم به کرونا مبتلا شده اند. علت اصلی این است که این کارها را اشتباه انجام می دهیم.

کاردرمانی

کاردرمانی را جدی بگیرید

چهره نگار متخصص کاردرمانی گفت: کاردرمانی یک رشته نسبتاً جدید است که از شاخه های مختلف تشکیل شده و هم مباحث جسمی و هم مباحث روانپزشکی را شامل می‌شود.

اکسیژن

تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران کرونایی؛ چالش اصلی بیمارستان ابرکوه

رئیس بیمارستان خاتم‌الانبیاء(ص) ابرکوه اظهار کرد: مشکل اصلی و عمده ما در بحث درمان بیماران کرونایی بحث تامین اکسیژن است.

نوری شادکام

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد تشریح کرد

علت تشدید شرایط کرونایی در میبد

نوری شادکام گفت: در شهرستان میبد بروز بیماری بسیار بالاست و وضعیت کرونا در این شهرستان مدتی است که قرمز است.

ی

فراخوان اعلام وضعیت پروژه کسر از خدمت

در راستای انسجام و تسهیل در بهره گیری موثر از توانمندی مشمولان وظیفه دانش آموخته و دانشجو در حوزه تحقیقاتی،سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان هرمزگان دو عنوان پژوهشی اولویت دار در قالب پروژه کسر خدمت سربازی ارائه می نماید.

فرمانده

فرمانده نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری؛

آموزش سواد رسانه ای در بین آحاد جامعه ضرورت دارد

فرمانده نیروی انتظامی چهارمحال و بختیاری گفت: برخی از کاربران فضای مجازی امنیت روانی جامعه را بهم ریخته اند و نیاز است که آموزش سواد رسانه ای برای مردم گذاشته شود که همه چیز را که در فضای مجازی گفته می شود باور نکنند.

کتاب خانه رسانه ای

راه‌اندازی کتابخانه تخصصی سواد رسانه و فضای مجازی در تبریز

مسئول نهضت سواد رسانه ای مرکز فضای مجازی بسیج آذربایجان شرقی گفت: کتابخانه تخصصی سواد رسانه و فضای مجازی در تبریز راه اندازی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب