خبرگزاری علم و فناوری

دلیل موفقیت کشورهای آفریقایی در مهار کرونا چیست؟

گفته می‌شد آفریقا بیش از ۱۰ میلیون مرگ و میر کرونایی را ثبت خواهد کرد. گفته می شد بسیاری از کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی از نظر سطح سلامت و بهداشت فاصله چشم گیری با کشورهای آفریقایی دارند. اما آمارها نشان می دهد آفریقایی ها به مراتب در مهار همه گیری موفق تر بوده اند.

در سال 2019 نهاد «شاخص امنیت سلامت جهانی»، کشورهای مختلف را برحسب آمادگی‌شان در مهار و مقابله با همه‌گیری‌ها دسته‌بندی کرد. کشورهایی نظیر ایالت متحده در این شاخص آماده‌ شناخته شدند، درحالی که بیشتر کشورهای آفریقایی در پایین این رتبه‌بندی میزان آمادگی با خطر جدید سلامت جهانی قرار داشتند. به‌ طوری که پیش‌بینی شده بود که قاره آفریقا ده میلیون مرگ را به دلیل کووید-19 شاهد خواهد بود. اما چرا اوضاع طور دیگری رقم خورده است؟‌

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌نیوزتودی، این پیش‌بینی فراتر از غلط از آب درآمد چرا که کل قاره آفریقا تنها 3.6 درصد کل مرگ‌های کرونایی تا 13 نوامبر را تشکیل داده است. به‌همین دلیل، در چند ماه اخیر دانشمندان و خبرنگاران درصدد آن بودند که توضیحی برای واکنش غیرقابل انتظار آفریقا دربرابر ویروس کووید-19 پیدا کنند.

آفریقا چگونه درب رابر همه‌گیری کووید-19 موفق عمل کرد؟

در روز چهارم فوریه ده روز پیش از شناسایی اولین مورد ابتلا در آفریقا، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آفریقا، دستور العمل مقابله با بیماری جدید را تهیه کرد. به‌همین جهت، در 22 فوریه 55 وزیر بهداشت کشورهای این قاره با مواد و لایحه‌های این دستورالعمل موافقت کرده و قول به عمل آن دادند.

این استراتژی بر پایه جلوگیری از انتقال و کاهش گستردگی موارد ابتلا، تهیه شده بود تا از فشار بیش از حد به سیستم‌های بهداشتی که خود پیشتر ضعیف بوده‌اند، جلوگیری شود. چنین واکنش سریعی در سطح قاره باعث تضمین هماهنگی در مهار بیماری شد.

این هماهنگی در سطح قاره، با همکاری‌های منطقه‌ای نیز همراه شد، مثال برجسته در این جهت را می‌توان در جامعه کشورهای شرق آفریقا (ای-ای-سی) دید. «ای-ای-سی» برای مقابله با این همه‌گیری بر سیستم ردیابی الکترونیکی ردیابی موارد ابتلا سرمایه‌گذاری کرد.

ویروس در ابتدا از تماس حیوان به انسان منتقل شده‌است. ویروس مرس از شتر به انسان و ویروس سارس از نوعی گربه به انسان انتقال یافته بودند. در مورد ویروس جدید هنوز منشأ احتمالی به صورت دقیق مشخص نیست.

انتقال انسان به انسان معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی با مایعات ترشحی شخص آلوده (مثلاً قطرات سرفه) در تماس باشد. بسته به بیماریزایی ویروس، سرفه، عطسه و دست دادن می‌تواند سبب انتقال شود. تماس با لوازم و اشیایی که شخص آلوده لمس کرده‌است نیز می‌تواند باعث انتقال بیماری شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸:۵۸

شناسه خبر: 92930

مطالب مرتبط :
کرونا و سیاه پوستان

محققان آکسفورد بالاخره فهمیدند چرا سیاه پوستان بیشتر به دلیل کرونا می‌میرند

در ایالات متحده بیش از نصف مرگ‌های ناشی از ویروس کووید-۱۹ به سیاهپوستان و اقوام هیسپونیک اختصاص دارد. آیا نرخ مرگ و میر بالاتر این افراد به دلیل استعداد بیشتر آنها در ابتلا به بیماری است؟ مطالعات محققان دانشگاه ‌آکسفورد یافته های جدیدی را در این حوزه فاش کرده است.

تکامل ویروس کرونا

تکامل ویروس کرونا ؛ آيا ویروس خود را با واکسن سازگار خواهد کرد؟

ویروس کرونای جدید تاکنون میلیون ها نفر را در سراسر جهان به کام مرگ فرستاده است. اعلام موفقیت کمپانی های فایزر و مدرنا در تولید واکسن خبر امیدوارکننده ای برای پایان همه گیری بود. اما آیا این پایان کار است؟

هانتاویروس

هانتاویروس موشی در آلمان به انسان سرایت کرد+عکس

گزارش شده‌ است که ویروس نادر «هانتا» در آلمان از یک موش خانگی به انسان منتقل شده است. هانتاویروس ها (Hantaviruses) یک خانواده ویروس هستند که به طور عمده توسط جوندگان گسترش می یابند و می توانند باعث بیماری های متنوعی مردم در سراسر جهان شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب