یادداشت؛

سرنوشت یکی از سیاسی ترین لوایح بودجه به کجا می رسد؟

نگاهی حتی گذرا به ارقام کلان آخرین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید به روشنی نشان می دهد که دولت بازگشت آمریکا به برجام را تمام شده تلقی نموده و سعی دارد مجلس را در مقابل یک عمل انجام شده قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ دکتر عباس علوی راد عضو انجمن اقتصاددانان ایران نوشت: بدون شک لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را باید یکی از سیاسی ترین بودجه های دولت ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

نگاهی حتی گذرا به ارقام کلان آخرین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید به روشنی نشان می دهد که دولت بازگشت آمریکا به برجام را تمام شده تلقی نموده و سعی دارد مجلس را در مقابل یک عمل انجام شده قرار دهد.

بودجه نویسان با رشد ۴۶ درصدی هزینه های جاری در لایحه ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ آن را به بالغ بر ۶۳۷ هزار میلیارد تومان افزایش داده اند. درحالی که هزینه های عمرانی حدود ۱۸ درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر درآمدهای دولت (مالیاتی، سایر و متفرقه) ۳۱۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. این رقم نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰ درصد افزایش نشان می دهد.

در واقع دولت با کارت بودجه جاری و با اهداف سیاسی و پوپولیستی ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری در تراز عملیاتی خلق نموده است. این کسری ۳۵ درصد بودجه عمومی دولت می باشد.

از اینجا به بعد دولت با کسری سنگینی که در تراز عملیاتی و عمدتاً ناشی از رشد هزینه های جاری رقم می زند، فروش نفت برای تامین کسری خلق شده را اجتناب ناپذیر و مجلس را در مقابل یک عمل انجام شده قرار می دهد.

حالا باید دید سرنوشت یکی از سیاسی ترین لوایح بودجه دولت ها در چهار دهه گذشته در مجلس شورای اسلامی به کجا خواهد رسید.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵:۰۶

شناسه خبر: 93326

مطالب مرتبط :
سد

خبرگزاری علم و فناوری بررسی می‌کند

هدر رفت ۴۰ درصد آب‌های سطحی مازندران

هدر رفت ۴۰ درصد از آب‌های سطحی مازندران نشان از نداشتن برنامه مدون برای ساماندهی نیازهای آبی استان مازندران دارد که با ساماندهی این امر حتی مازندران می‌تواند تامین کننده نیازهای آب همسایگان در صورت نیاز باشد.

قانعیان

نمایشگاه مجازی باما؛ پیوند دهنده دانشجویان و صنعتگران/ معرفی ۴۵۰۰ کسب وکار به دانشجویان

قانعیان مبتکر و کارآفرین یزدی از افتتاح نمایشگاه مجازی باما به منظور پیوند دانشجویان و صنعتگران خبر داد.

اردکان

یک استاد دانشگاه تصریح کرد

اثرات مخرب توسعه نامتوازن در استان یزد

رضاپور گفت: چنانچه میان بستر جغرافیایی و محیط‌زیست تعادل و توازن برقرار نشد آثار زیان باری برای نسل‌های کنونی و حتی نسل‌های آینده به دنبال خواهد داشت.

لبنیات

هشدار یک متخصص تغذیه:

بیماران تنفسی از مصرف لبنیات اجتناب کنند

حاجی میرزاده گفت: افرادی که درگیر بیماری کرونا هستند و علائم ناراحتی تنفسی خود را نشان داده نباید از شیر استفاده کنند.

۱

رکوردهای بی سابقه دولت در کاهش ارزش پول ملی

عضو انجمن اقتصاددانان ایران اظهار داشت: با احتساب رشد بیش از ۱۰۰ درصد قیمت دلار در حال حاضر نسبت به اسفند ۱۳۹۸ که تکانه پنجم ارزی بود، دولت روحانی اولین دولتی است که دو تکانه ارزی را در عمر ۸ ساله خود رقم می زند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب