مقاله جدید Natue: احتمال وقوع یک پاندمی دیگر اصلا کم نیست

با درگیری عمیقی که پاندمی کرونا برای دنیا ایجاد کرده است، یک سوال اساسی برای همگان این است که آیا ما در آینده نزدیک ممکن است شاهد همه گیری یکی دیگر از اعضای خانواده کروناویروس ها باشیم؟

تقریبا نزدیک به دو دهه است که ویروس کرونا توانسته در بدن ما نفوذ کند، تهدید جهانی را ایجاد نماید. این تهدید همه ما در زمان همه‌گیری یک نسخه مرگبار از این خانواده ویروسی یعنی سارس-کووید-2 درک و لمس کردیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، با توجه به اینکه دنیا هنوز درگیر همه‌گیری ویروس کووید-19 است، این سوال وجود دارد که آیا ما در آینده نزدیک ممکن است شاهد همه‌گیری یکی دیگر از اعضای این خانواده باشیم.

احتمال به وجود آمدن یک همه‌گیری دیگر چقدر است؟

دانشمندان دراینباره می‌گویند ریسک آن بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم. برخی از تحقیقات جدید با استفاده از پیش‌بینی ماشینی به بررسی این مسئله پرداختند که کدام پستانداران می‌توانند از کدام سویه‌های مختلف ویروس کرونا میزبانی کنند.

متاسفانه نتایج آنها نشان که 30 برابر بیشتر از آن چیزی که پیش بینی میشد میزبانی بالقوه برای ورود ویروس سارس-کووید-2 وجود دارد که می‌تواند ویروس را خطرناک‌تر نماید. همچنین این نتایج نشان دادند که بیش از 40 برابر گونه مختلفی که پیشتر مظنون به میزبانی این خانواده ویروسی بود، یافت شد.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «لیورپول» در انگلستان انجام شده است، نمی‌تواند به ما بگوید که همه‌گیری‌های آینده در کجا یا حتی چه موقع به وقوع می‌پیوندند، اما نشان می‌دهد مدل فعلی ما از میزان خطرات این خانواده ویروسی نیاز به تغییراتی اساسی دارد.

درحالی که ویروس سارس-کووید-2 مترادف بوده است با مرگ و میر فراوان در سال 2020، اما بیشتر اعضای این ویروس کم خطر بوده و چه بسا شما در گذشته در فصول سرد به برخی از اعضا این خانواده ویروسی مبتلا شده باشید. دنیاگیری یا پاندِمی به حالتی از همه‌گیری بیماری گفته می‌شود که از مرز چند قاره فراتر رفته باشد. بیماری‌هایی مثل ایدز و کووید-۱۹، نمونه‌هایی از دنیاگیری بیماری در سال‌های گذشته هستند. به این حالت همه‌گیری جهانی نیز گفته می‌شود.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 95019

مطالب مرتبط :
 بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند:

بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند: زنی در میشیگان پس از پیوند دو ریه آلوده از اهدا کننده‌ای که مشخصاً به ویروس عامل بیماری پناه داده است، به کووید۱۹ مبتلا شد و بعد از دو ماه درگذشت - علی رغم اینکه اهداکننده هیچ نشانه‌ای از بیماری نشان نداد و در ابتدا آزمایش منفی داشت.

ویرایش ژن استنشاقی عفونت‌های آنفلوانزا و کرونا را هدف قرار می‌دهد

یک فناوری دور از ذهن محقق شد؛

ویرایش ژن استنشاقی عفونت‌های آنفلوانزا و کرونا را هدف قرار می‌دهد

تیمی از محققان انستیتوی فناوری جورجیا و دانشگاه ایموری برای جلوگیری از تکثیر ویروس آنفولانزا و ویروس عامل کووید۱۹ در موش‌ها، یک روش درمانی مبتنی بر ویرایش ژن ایجاد کرده‌اند.

ابتلا به کرونا

علامتی مهم که در نیمی از مبتلایان به کووید-۱۹ دیده شده

مبتلایان به کرونا حتی پس از بهبودی کامل نیز با برخی از عوارض جانبی این بیماری تا مدت زمانی طولانی درگیر خواهند بود.

ویروس کرونا

فردی که داوطلب شد برای پیشبرد آزمایش‌ها کرونا بگیرد

بریتانیا برای تسریع فرایند آزمایش بالینی واکسن کرونا دست به اقدامی عجیب زد و برخی افراد را به صورت عمدی در معرض ابتلا به کرونا قرار داد. البته این موضوع با رضایت افراد انجام شد.

کوید ۱۹

جدیدترین ویژگی ویروس کرونا ؛ توقف سیگنال‌های درد در انسان

بسیاری از ویژگی های خاص ویروس کووید ۱۹ سبب انتقال و شیوع گسترده آن شده است. حالا محققان یک ویژگی جدید از این ویروس خطرناک کشف کرده اند.

کرونای انگلیسی

جهش کرونا انگلیسی از جنوب کشور به شمال/لزوم موکول کردن برنامه‌ریزی سفرهای گردشگری به بعد از دریافت واکسن کرونا

ابتلای کرونا انگلیسی موضوع غیر قابل انکار است اما می‌توان به امید دریافت واکسن سفرهای گردشگری را به بعد از دریافت واکسن کرونا موکول کنیم.

واکسن

در جهان؛

صدور اولین تاییدیه اخلاقی "چالش انسانی" کروناویروس توسط انگلیس

یک هیئت اخلاقی که نظارت بر آزمایشات بالینی را امروز در انگلستان انجام داده است، اعلام کرد: یک تیم تحقیقاتی در آنجا می‌تواند داوطلبان را با ویروس عامل کو.ید۱۹ آلوده کند، این اولین مطالعه عفونت عمدی یا"چالش انسانی" ویروس کرونا در جهان است که تاییدیه اخلاقی را در انگلستان دریافت کرد، افرادی که آلوده می‌شوند به سرعت رمدیسیور می‌گیرند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب