كشت گلخانه اي تسهيل گر عبور از كم آبي

افزایش مصرف آب کشاورزی به روش سنتی یکی ازعوامل تاثیر گذار درخشک شدن دریاچه ارومیه بود که با ترویج روشهای نوین ابیاری و تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های نوین ابیاری و صرفه‌جویی بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعبی آب در این بخش، گامی مهم در احیای نگین فیروزه‌ای آذربایجان برداشته شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی،افزایش مصرف آب کشاورزی به روش سنتی یکی ازعوامل تاثیر گذار درخشک شدن دریاچه ارومیه بود که با ترویج روشهای نوین ابیاری و تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های نوین ابیاری  و صرفه‌جویی بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعبی آب در این بخش، گامی مهم در احیای نگین فیروزه‌ای آذربایجان برداشته شد.

در این راستا توسعه و ترویج کشت محصولات کم‌آب‌بر مانند زعفران و گل محمدی، نباتات علوفه‌ای کم آب‌بر نظیر تیریتیکاله و کشت مخلوط آن با جو و ماشک، اصلاح الگوی کشت و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، کاشت جایگزین، اصلاح باغ‌ها و اصلاح شیوه های آبیاری در اولویت قرار گرفت.

جفایی مدیر شرکت شهرک های کشاورزی آذربایجان غربی در این خصوص گفت:هرچند ممنوعیت کشت چغندرقند در اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دستور کار قرار نگرفت اما توسعه کشت نشایی و تغییر آرایش کشت که اثر قابل توجهی در کاهش مصرف آب این محصول دارد، همچنان جزو برنامه ریزی ها محسوب می‌شود.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی آذربایجان غربی افزود: بیش از ۵۵۸ میلیون متر مکعب در آب مصرفی بخش کشاورزی صرفه جویی شده‌است که ۲۳۰ میلیون متر مکعب از طریق استفاده از فنون علمی و فنی  و ۳۲۸ میلیون متر مکعب از محل کاهش دریافت از محل سدهای استان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بوده ‌است .

جفایی اذعان داشت: از آغاز اجرای طرح های آبیاری تحت فشار تا کنون ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان با اعتبار بیش از ۴۴ میلیارد تومان به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده اند.

وی با اشاره به اینکه اجرای پروژه های توسعه آبیاری تحت فشار در سال جاری در سطح استان در سطح دو هزار و 981 هکتار اجرا و به بهره برداری رسیده است، اضافه کرد: میزان اراضی درحال اجرا در سطح استان یک هزار و 925 هکتار است.

كشت گلخانه اي تسهيل گر عبور از كم آبي

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه  كشت گلخانه اي تسهيل گر عبور از كم آبي است ، افزود : با توجه به وضعيت موجود و بحراني بودن شرايط منابع آبي و بالا بودن مصرف آب در كشاورزي سنتي ، اصلاح شيوه هاي آبياري در اين بخش و توسعه كشت محصولات نيازمند به آب كمتر بسيار مورد تاكيد است و يكي بهترين كشت هايي كه در اين شرايط از سوي كارشناسان كشاورزي براي صرفه جويي در مصرف آب مورد توصيه است و دولت نيز از آن حمايت مي كند، كشت گلخانه اي است.

جفایی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۰ واحد گلخانه ای به مساحت ۵۴ هکتار در سطح استان وجود دارد ، گفت : با توسعه کشت های گلخانه ای شاهد جهش در تولید محصولات کشاورزی خواهیم بود.

وی ادامه داد :‌ سطح شهرک‌های کشاورزی استان نیز بیش از ۴۸۰ هکتار است که ۵۰ درصد آن واگذار شده و ۱۵ درصد شهرک های واگذارشده نیز در حال بهره برداری است.

مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه بازنگری شود

استاندار آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی کشاورزی استان برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است،گفت: برخی مصوبات در زمان بحران جدی دریاچه ارومیه اجرایی شده و امروز نیز برای توسعه کشاورزی نیاز داریم تا این مصوبات دوباره بازنگری شود.

وی ادامه داد: ۳۰۰ میلیون مترمکعب سهم آذربایجان غربی از رودخانه ارس به آذربایجان شرقی تخصیص یافته که اگر این میزان به خود استان تخصیص یابد مشکلات کم آبی عمده شهرهای استان برطرف خواهد شد.

شهریاری با بیان اینکه کشاورزی محور توسعه استان است و با توجه به اشتغال بیش از 35 درصدی استان در بخش کشاورزی ، باید در جهت توسعه پایدار و افزایش بهره وری در این بخش حرکت کنیم، افزود:این استان مقام اول تولید چغندرقند، عسل ، سیب و برخی از محصولات را داراست ولی بهره وری در منابع آب و خاک لازمه بخش کشاورزی استان است.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲:۱۸

شناسه خبر: 95203

مطالب مرتبط :
گلخانه

کشت های گلخانه ای؛ علاجی محجور مانده برای عبور از بحران بی آبی

کشت گلخانه ای به دلیل تاثیر فراوان در کاهش مصرف آب و نیز افزایش بهره وری محصول و کاهش خسارت های ناشی از بارندگی و حوادث غیرمترقبه به عنوان بهترین گزینه برای کشاورزان محسوب می شود.

۱۲۳

فعالیت ۶ زنجیره طیور در آذربایجان غربی / تامین بیش از ۴۰درصد گوشت مرغ استان توسط زنجیره‌های یکپارچه تولید

معاون بهبود تولیدات دامی آذربایجان غربی از فعالیت ۶ زنجیره طیور در استان خبر داد.

۱۲۳

افتتاح ۸۳۸ طرح کشاورزی و تحقق جهش تولید /انقلاب در بخش کشاورزی استان

لازمه تحقق واقعی جهش تولید فاصله‌ گیری از کشاورزی سنتی و رسیدن به خودکفایی برای حفظ امنیت غذایی به ویژه خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک با بهره‌گیری از شیوه‌های علمی و فناورانه است.

۱۲۳

۶ بهره بردار بخش کشاورزی آذربایجان غربی حائز رتبه برتر کشوری شدند

مدیر ترویج و هماهنگی کشاورزی آذربایجان غربی گفت : در سی و پنجمین مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان ملی و استانی بخش کشاورزی، ۶ بهره بردار استان حائز رتبه برتر کشوری شدند.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

محصولات گلخانه ای همدان بر سر سفره کشورهای عربی/ توسعه کشت گلخانه ای باعث اشتغال هزار و ۴۵۰ نفر گردیده است

حجت‌الله شهبازی، مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی همدان ، با بیان اینکه در سال جاری بیش از ۳۵ هکتار گلخانه در استان احداث شده است اظهار کرد: صادرات محصولات گلخانه‌ای استان از سال ۹۷ آغاز و در سال جاری نیز به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق صادر شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب