توسط پرفسور جواد صفایی قمی محقق شد؛

«لومتادون» دستاورد دانشمند ایرانی در مرکز ثبت اختراعات آمریکا به چاپ رسید

پرفسور جواد صفایی قمی به همراه دانش آموخته دکترا این دانشگاه منصوره نادری، موفق به تولید لومتادون (فرم خالص انانتیومر R متادون) یک ماده مخدر سنتزی شد، نتیجه این پژوهش، در مرکز ثبت اختراع آمریکا به چاپ رسیده است، این ترکیب، ۲-۱.۵ برابر قوی تر از متادون است،

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، پرفسور جواد صفایی قمی مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه کاشان به همراه دانش آموخته دکترا این دانشگاه منصوره نادری، موفق به تولید لومتادون (فرم خالص انانتیومر R متادون) یک ماده مخدر سنتزی شد، نتیجه این پژوهش، در مرکز ثبت اختراع آمریکا با شماره Pub.No: US2020/0277250A1. در تاریخ  Pub.Date: Sep.3,2020 چاپ شده است، این ترکیب، ۲-۱.۵ برابر قوی­تر از متادون است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه کاشان با اعلام این خبر گفت: لومتادون (فرم خالص انانتیومر R متادون) یک ماده مخدر سنتزی است که به عنوان داروی ضد درد استفاده می­شود و برای دردهایی متوسط تا شدید به کار می­رود. این ترکیب،۲-۱.۵​برابر قوی­تر از متادون (مخلوط راسمیک آن) می­باشد. هم­چنین برای درمان اعتیاد به مواد مخدر به ویژه هروئین نیز استفاده می­شود.

مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه کاشان با بیان این که تولید لومتاودن در لبه تکنولوژی قرار دارد، ادامه داد: با این حال، سنتز لومتادون هیدروکلرید با چالش­های مختلفی رو به رو است. به عنوان مثال، روش­های مرسوم برای تهیه لومتادون هیدروکلرید نیازمند شرایط سخت و خطرآفرین گرما و سرما در حین انجام واکنش است که کاربرد صنعتی آن را محدود می­کند.

وی افزود: هم­چنین بازده روش­های متداول، به دلیل تولید 2 ایزومر ساختمانی در حین انجام واکنش، پایین می­باشد. دلیل تشکیل هر 2 ایزومر ساختمانی در روش­های متداول، تشکیل نمک آزیریدینیوم کلرید در حین انجام واکنش است که تنها یکی از این 2 ایزومر ساختمانی (لومتادون نیتریل) در تشکیل لومتادون به کار می­رود.

پرفسور صفایی قمی ادامه داد: بنابراین، نیاز به یک روش مقرون به صرفه و کارآمد برای سنتز لومتادون هیدروکلرید با استفاده از مواد ارزان قیمت، حلال سبز، شرایط انجام واکنش در دمای محیط بدون نیاز به استفاده از اتمسفر نیتروژن، حمام یخ و شرایط بازروانی و هم­چنین تولید تک ایزومر ساختمانی لومتادون نیتریل با بازده بالا با ممانعت از تشکیل نمک آزیریدینیوم هیدروکلرید وجود دارد.

 

لومتادون هیدروکلرید طی یک سنتز 6 مرحله‌ای با چندین نوآوری تهیه شد

مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه کاشان تصریح کرد: در این پروژه، لومتادون هیدروکلرید طی یک سنتز 6 مرحله‌ای تهیه شد که این سنتز دارای چندین نوآوری بود.

وی گفت: این مراحل شامل تهیه N,N-دی متیل D-آلانین از D-آلانین و سپس کاهش آن به الکل مربوطه، تهیه R-2-دی متیل آمینو پروپان 1-ال همراه با HCl به تله افتاده، تهیه R-1-کلروN,N-دی متیل پروپان2-آمین هیدروکلرید، سنتز لومتادون نیتریل هیدروکلرید و در نهایت تهیه لومتادون هیدروکلرید می‌باشد.

 پرفسور صفایی قمی بیان کرد: در این روش، 3 نوآوری ارائه می­شود. یکی از نکته­های کلیدی این سنتز جامع، استفاده از بوراکس برای احیا N,N-دی متیل D-آلانین به الکل مربوطه می‌باشد که اولین بار در این گزارش ارائه‌ شده است و تاکنون استفاده از بوراکس برای واکنش احیا، در هیچ روش سنتزی مطرح نشده است. هم­چنین برای تهیه نمک کلرید مربوطه، از روش افزایش معکوس استفاده شده است. نکته کلیدی بعدی، ممانعت از تشکیل حلقه آزیریدینیوم کلرید در حین انجام واکنش و در نهایت تشکیل تک ایزومر ساختاری لومتادون نیتریل است که آن نیز، اولین بار در این گزارش ارائه ‌شده است و تاکنون تشکیل تک ایزومر ساختاری لومتادون نیتریل، در هیچ روش سنتزی ارائه نشده است.

مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه کاشان، گفت: نتیجه این پژوهش، در مرکر ثبت اختراع آمریکا با شماره Pub.No: US2020/0277250A1. در تاریخ   Pub.Date: Sep.3,2020 چاپ شده است.

 

لطفا بفرمایید نیاز کشور به این دارو  چگونه است و  چرا تصمیم گرفتید این دارو را تولید کنید؟

پرفسور صفایی قمی، اظهار کرد: تولید لومتادون در لبه تکنولوژی اتفاق می‌افتد، دارنده این تکنولوژی هم کشور امریکاست، اما آنچه در ایران تولید و مصرف می‌شود متادون است که شرکت‌های دارویی ماده موثره را هم از خارج وارد و سنتز می‌کنند.

مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه کاشان، گفت: آنچه ما دنبال آن بوده و هستیم این بود که روی پای خودمان بایستیم، دارویی در لبه تکنولوژی در اختیار هموطنان‌مان باشد، نیازسنجی داشتیم و یکی از شرکت‌هایی دارویی نیاز کشور به تکنولوژی تولید لومتادون را با دانش آموخته دکترا ما مطرح کرده بود، اراده کردیم و با دوسال تلاش مداوم و شبانه روزی توانستیم با روشی منحصر بفرد برای اولین بار در جهان لومتادون را در مقیاس آزمایشگاهی تولید کنیم، مضافا این که ماده موثره آن را دست یافتیم.

وی ادامه داد: اما متاسفانه زمانی که به این شرکت دارویی اعلام کردیم تکنولوژی منحصر بفرد تولید لومتادون در کشور ایجاد شده است، پاسخی که شنیدیم این بود که باید خط تولید را تغییر دهیم، راه اندازی این خط تولید از واردات هزینه بیشتری دارد. چند شرکت دارویی دیگر هم پیگیری کردیم با این امید که بتوانیم تولید صنعتی لومتادون را در کشور داشته باشیم، اما ترجیح آنها هم واردات و وابستگی بود.  

 

در صنعت دارویی اگر مافیا باشد نمی توانیم روی پای خودمان بایستیم

پرفسور صفایی قمی، با بیان به این که طبیعتاً راه اندازی خط تولید جدید آن هم در لبه تکنولوژی هزینه خودش را دارد، و در صنعت دارویی اگر مافیا باشد نمی توانیم روی پای خودمان بایستیم، گفت: لومتادون دارویی در لبه تکنولوژی و ماده موثره آن دستاوردی است که در دانشگاه کاشان ایحاد شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال دنبال رفع نیاز کشور عزیزمان بودیم اما وقتی نتوانستیم دستاورد را در مرحله تولید صنعتی اجرا کنیم تصمیم گرفتیم مالکیت معنوی آن را داشته باشیم و به همین خاطر ثبت اختراع را پیگیری و این ثبت اختراع بین المللی «لومتادون» در مرکز ثبت اختراع آمریکا به چاپ رسید.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95389

مطالب مرتبط :
اولین واکسیناسیون علیه پروتئین جهش یافته در بیماران مبتلا به تومور مغزی آزمایش شد

پزشکان آلمانی گزارش کردند:

اولین واکسیناسیون علیه پروتئین جهش یافته در بیماران تومور مغزی آزمایش شد

پزشکان و محققان سرطان هایدلبرگ و مانهایم در آلمان برای اولین بار آزمایشات بالینی را برای آزمایش واکسن مختص جهش علیه تومورهای بدخیم مغزی با ۳۲ بیمار انجام داده‌اند، این واکسن در ایجاد پاسخ ایمنی مطلوب در تومورهای سرطان مغز ایمن و موثر است،

ایمنی‌زایی نامیدکننده واکسن‌های فایزر و مدرنا برای گیرندگان پیوند عضو و نقص ایمنی

توسط محققان پزشکی جان هاپکینز ؛

یافته‌های ناامید‌کننده ایمنی‌زایی واکسن‌های "فایزر" و "مدرنا" برای گیرندگان پیوند عضو و نقص ایمنی منتشر شد

محققان پزشکی جان هاپکینز نتایج اولین بررسی نحوه پاسخ افرادی که پیوند اعضای جامد دریافت کرده‌اند و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند و به اولین دوز یکی از دو واکسن "مدرنا" و "فایزر" پاسخ می‌دهند، به طرز ناامیدکننده‌ای نشان می‌دهد که تنها ۱۷ درصد این افراد آنتی بادی‌های قابل تشخیص علیه کروناویروس جدید تولید می‌کنند.

آژانس بهداشتی آمریکا

آژانس بهداشتی آمریکا "نگرانی" را درباره دادههای آزمایش واکسن آسترازنکا افزایش می‌دهد

یک آژانس دولتی ایالات متحده امروز سه شنبه این نگرانی را مطرح کرد که ممکن است آسترازنکا اطلاعات مربوط به داروی تاریخ گذشته را در اطلاعات ارائه شده در آزمایشات ایالات متحده برای واکسن کووید۱۹ خود ارائه دهد.

پارچه

تبدیل پلاستیک های زائد به لباس های دوستدار محیط زیست

مهندسان MIT کاربرد جدیدی را برای یک پلاستیک معمول پیدا کرده اند، که قادر به چرخاندن پلی اتیلن به پارچه ای است که می تواند با اجازه دادن به تبخیر گرما و تبخیر رطوبت، فرد را به طور منفعل خنک کند. این کشف می تواند کیسه های پلاستیکی زائد را به لباس ورزشی تبدیل کند

عصاره قاصدک کروناویروس جدید با پنج جهش سنبله را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند

محققان گزارش کردند:

عصاره قاصدک انواع کروناویروس جدید را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند

محققان در یک مطالعه جدید هیجان انگیز گزارش کردند:عصاره قاصدک کروناویروس جدید با پنج جهش سنبله را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند.

داروی

محققان دانشگاه کلرادو آنشوتس گزارش کردند:

داروی "سارگراموستیم" باعث بهبود حافظه بیماران آلزایمر خفیف تا متوسط می‌شود

محققان پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو آنشوتس در یک کارآزمایی بالینی گزارش کردند: داروی سارگراموستیم دارویی که اغلب برای تقویت گلبول‌های سفید خون پس از درمان‌های سرطان استفاده می‌شود، در درمان و بهبود حافظه در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط نیز موثر است.

افراد کُندرو چهار برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از کووید۱۹ هستند

محققان مرکز تحقیقات پزشکی لستر گزارش کردند؛

افراد کُندرو چهار برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از کووید۱۹ هستند

تیمی از محققان مرکز تحقیقات پزشکی لستر موسسه تحقیقات ملی بهداشت (NIHR) به سرپرستی پروفسور تام یتس در دانشگاه لستر بر طبق یک مطالعه بر روی بیش از ۴۱۰ هزار نفر گزارش کردند: افراد کُندرو چهار برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از کووید۱۹ هستند.

۱۲۳

محققان مینه سوتا گزارش کردند:

رشد دریچه‌های ‌قلب آزمایشگاهی در گیرنده محقق شد/ روزنه امیدی برای هزاران کودک با نقص مادرزادی قلب

یک مطالعه جدید و پیشگامانه به سرپرستی محققان شهرهای دوقلوی مینه سوتا از دانشکده علوم و مهندسی و دانشکده پزشکی برای اولین بار نشان می‌دهد که دریچه‌های قلب آزمایشگاهی ایجاد شده در بره‌های جوان برای مدت یک سال قادر به رشد در گیرنده هستند.

داروخانه

معاون دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد

تامین داروهای مورد نیاز بیماران سرطانی در داروخانه های دزفول

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول از تامین تامین داروهای مورد نیاز بیماران سرطانی در داروخانه های این شهر خبر داد.

۱۰ کشوری واکسن آسترازنکا را متوقف کردند

برطبق یک منبع معتبر؛

۱۰ کشور واکسن آسترازنکا را متوقف کردند

ده کشور، از جمله فرانسه، ایتالیا و آلمان، تزیریق واکسن‌ آسترازنکا را به دلیل ترس از لخته شدن خون و سایر عوارض جانبی احتمالی، به حالت تعلیق درآورده‌اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب