از درمان سنتی "کمر درد" تا بهره گیری از هوش مصنوعی

کمردرد یکی از مهمترین علل ناشی از شیوه ناصحیح زندگی است که پیر و جوان نمی شناسد؛ کمتر کسی تجربه دردناک کمر درد را تجربه نکرده است. بسیاری از افراد هنگام بروز کمردرد از انجام فعالیت‌های فیزیکی هراس دارند و ترجیح می‌دهند کاملا بی‌تحرک باشند؛ در صورتی که کاهش سطح فعالیت، کمردرد را شدید و طولانی‌تر می‌کند. دانشمندان با طراحی این اپلیکیشن که در تولید آن از هوش مصنوعی استفاده شده؛ با توصیف کمردرد، توصیه‌هایی برای بهبود آن و استفاده از تجربیات دیگران در این زمینه، بیمار را راهنمایی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان مرکزی؛ کمر درد یک مشکل شایع است و اکثر افراد بزرگسال را 3درگیر می‌‌کند درد قسمت پایین کمر شایع ‌ترین علت ناتوانی حرکتی و مرخصی گرفتن از محل کار است. کمردرد زنان و مردان در افراد پیر و جوان را درگیر می‌‌کند و معمولاً به صورت خفیف احساس می‌شود اما گاهی اوقات می‌تواند شدید باشد و به یک درد غیر قابل تحمل تبدیل شود. این اختلال می‌تواند به آرامی را به صورت ناگهانی شروع شود و در یک نقطه کوچک از قسمت پایین کمر بیمار یا یک ناحیه گسترده احساس گردد. در کمر می‌تواند از چند روز تا چند سال طول بکشد و گاهی اوقات درمان کردن آن دشوار است.


درد کمر توسط پزشک ارزیابی می‌شود تا بتواند با بررسی علائم و نشانه‌های شما، علائم هشدار دهنده مبنی بر وجود یک مشکل جدی و بیماری‌های حادی که باعث درد کمر می‌شوند بپردازد. پزشک همچنین درخواست اسکن از ستون فقرات با آزمایش خون را می‌دهد و ممکن است شما را برای درمان تخصصی به متخصص درد ارجاع دهد اما در صورتی که هیچ گونه علت مشخصی برای این اختلال تعیین شود مراجعه به متخصص درد برای ارزیابی و درمان ضروری خواهد بود تا درد کمر شما به کمک روش‌های تخصصی تسکین پیدا کند. در صورتی که شما دچار علایم و نشانه‌های زیر شده باشید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:
•    
درد شدید و ناگهانی و ناتوان کننده در قسمت پایین کمر
•    کاهش وزن بدون دلیل
•    زمین خوردن یا آسیب دیدگی کمر
•    وجود علائم و نشانه‌های عفونت از قبیل تب یا بد حال بودن و قرمز شدن داغ شدن و متورم شدن کمر
•    بی حسی یا سوزن سوزن شدن بازو
•    احساس ضعف در پاها
•     وجود مشکل در عملکرد مثانه یا روده و بدتر شدن سفتی کمر
•    عدم تسکین درد پس از چند روز یا چند هفته

درد کمر اغلب به صورت شدید و یک درد مبهم احساس می‌‌شود که می‌‌تواند به صورت درد خفیف به وجود بیاید از چند روز تا چند هفته طول بکشد. معمولاً درد کمر با خود مراقبتی به صورت خود به خود بهبود پیدا می‌‌کند. گاهی اوقات ممکن است درد در قسمت پایین کمر شدید شود و در صورتی که حدود ۴ تا ۱۲ هفته طول بکشد به آن درد نیمه حاد قسمت پایین کمر گفته می‌شود. از سوی دیگر درد مزمن کمر حدود ۳ ماه یا مدت بیشتری طول می‌کشد و حتی پس از آنکه آسیب اولیه یا علت اصلی درد کمر از بین رفتن نیز ادامه پیدا خواهد کرد. درد مزمن کمر می‌تواند در حدود ۲۰ درصد از افرادی که دچار درد شدید کمر هستند رخ بدهد. این امر بدین معنا است که ممکن است درد بیشتر از حد انتظار طول بکشد و در برخی موارد درمان درد مزمن کمر دشوار باشد و باعث ناتوانی بیمار شود.
 

علل بروز درد کمر چیست؟
 درد کمر معمولاً در اکثر موارد ماهیت مکانیکی دارد و زمانی رخ می‌‌دهد که در نحوه اتصال نقاط مختلف کمر و عملکرد آنها اختلال ایجاد می‌شود به عبارتی مهره‌های ستون فقرات، دیسک بین مهره‌ها، طناب نخاعی، مجموعه اعصاب و عضلات تاندون‌ها و رباط‌های مجاور دچار مشکل خواهند شد. نقاط ضعیف قسمت پایین کمر و قسمت فوقانی کمر با هم همکاری دارند و یک مجموعه پیچیده را به وجود می‌آورند اما در صورتی که یکی از این ساختارها دچار مشکل شود کل سیستم بدن به مشکل برمی‌‌خورد. مشخص کردن محل دقیق درد کمر و علائم و نشانه‌های مرتبط با آن می‌تواند سرنخ‌های ارزشمندی را در خصوص علل بروز درد ارائه دهد. وجود مشکل در ستون فقرات و خود طناب نخاعی باعث بروز درد در قسمت میانی کمر می‌‌شود و احساس درد در دو طرف کمر معمولاً باعث بروز مشکل در عضلات و رباط‌ها و تاندون‌ها و سایر بافت‌های نرم مجاور و محافظ ستون فقرات خواهد شد. هنگامی ‌که پزشک به ارزیابی درد کمر می‌‌پردازد باید به چند نکته توجه کنند زیرا درد کمر می‌‌تواند به دنبال یک مجموعه از مشکلات در اطراف این ناحیه به وجود بیاید. برخی از علل بروز درد کمر به شرح زیر می‌باشند:
 

گرفتگی و رگ به رگ شدن کمر  
 گرفتگی و رگ به رگ شدن عضلات و رباط‌ها و تاندون‌های اطراف ستون فقرات می‌تواند باعث بروز درد شود گاهی اوقات درد در قسمت پایین کمر می‌‌تواند به سندرم درد میوفاسیال ارتباط داشته باشد که باعث اسپاسم و حساسیت عضله خواهد شد. عضله مازویی بزرگ یا سایر عضلات از قبیل عضله مربعی کمر در قسمت پایین کمر می‌توانند دچار اسپاسم می‌شوند و باعث بروز درد شوند.
 

مفاصل ستون فقرات
 مفاصلی که وظیفه متصل کردن یک مهره به مهره دیگر را بر عهده دارند مفاصل فاست نامیده می‌شوند. این مفاصل می‌‌توانند باعث بروز التهاب و تورم شوند. مفاصل فاست می‌توانند باعث سفتی و درد شدید شوند که ناتوان کننده است مدت زیادی طول می‌‌کشد. علی‌رغم آنکه این مسئله یکی از دلایل شایع درد مزمن کمر است ممکن است تا چندین سال به آن توجه نشود یا توسط متخصص درد تشخیص داده نشود.
 

درد میوفاسیال
 درد میوفاسیال به دردی گفته می‌‌شود که به علت وجود مشکل در عضلات و مفاصل و رباط‌های قسمت پایین کمر به وجود می‌‌آید. گاهی اوقات در عضله نقاط ماشه ای میوفاسیال ایجاد می‌شوند که نقاط بسیار حساسی هستند و در غلاف عضله به وجود می‌آیند. درد حاصل از نقاط ماشه ای می‌‌تواند بسیار شدید و ناتوان کننده باشد. هنگامی‌ که نقاط ماشه ای لمس می‌شوند یا بررسی می‌‌شوند بیمار دچار درد بسیار زیادی در نقاط اطراف خواهد شد. برخی از عضلات در قسمت پایین کمر که درگیر نقاط ماشه ای می‌شوند می‌توانند باعث بروز درد در قسمت پایین کمر از قبیل درد در عضله مربعی کمر و عضله راست کننده ستون فقرات شوند. در قسمت فوقانی کمر و عضلات سینه ای کمری پیش مهره ای، عضله مازویی بزرگ و عضلات تهیگاهی دنده ای می‌توانند باعث بروز درد ارجاع دهنده به قسمت پایین کمر شوند. عضلات سرینی و عضلات پیریفورمیس که در قسمت پایین کمر قرار دارند می‌‌توانند باعث ارجاع درد به نقاط فوقانی کمر شوند.
 

استئوآرتریت ناحیه پایین کمر
 استئوآرتریت ناحیه پایین کمر به آرتروز و تحلیل رفتگی ستون فقرات ناحیه پایین کمر گفته می‌‌شود که به علت بالا رفتن سن به وجود می‌آید و بر روی مفاصل و دیسک و رباط‌های قسمت پایین کمر تاثیر می‌گذارد. این اختلال می‌‌تواند در مفصل ساکروایلیاک رخ دهد که در این قسمت ستون فقرات ناحیه پایین کمر به لگن متصل می‌شوند.
 

اسپوندیلولیستزیس
 اسپوندیلولیستزیس اختلالی است که در استخوان‌های ستون فقرات را می‌‌دهد و در این اختلال یک مهره روی موهای پایینی قرار می‌گیرد. این اختلال می‌‌تواند به علت مشکلات مربوط به تحلیل رفتگی استخوان یا دیسک یا مشکلات رباط‌های ستون فقرات به وجود بیاید. این اختلال معمولاً به همراه آرتروز ستون فقرات رخ می‌دهد. در اکثر موارد این اختلال به صورت خفیف به وجود می‌آید اما گاهی اوقات لیز خوردگی مهره به صورت شدید به وجود می‌‌آید و باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب خواهد شد انجام جراحی پایدار کننده ستون فقرات از قبیل فیوژن ضروری خواهد بود.
 

اسکولیوز
 یک نوع دیگر از مشکلات ستون فقرات اسکولیوز است که به آن کجی ستون فقرات گفته می‌شود. این اختلال می‌تواند باعث بروز تغییرات مکانیکی در قسمت پایین ستون فقرات شود و به این ترتیب شما دچار درد کمر خواهید شد.
 

درد انتشار دهنده
 درد انتشار دهنده به وضعیتی گفته می‌‌شود که درد در یکی از نقاط بدن به وجود می‌آید و ممکن است در سایر نقاط آن احساس شود. این اختلال زمانی رخ می‌‌دهد که نقاط مختلف بدن دارای اعصاب مشابهی باشند که به ارسال سیگنال‌های درد به مغز و ستون فقرات می‌پردازند. مشکلات کمر از قبیل آرتروز مفصل فاست یا لغزش دیسک می‌تواند باعث تحت فشار قرار گرفتن اعصاب ستون فقرات شود. به این تحت فشار قرار گرفتن اعصاب تنگی فرامن ناحیه لومبر گفته می‌‌شود و می‌‌تواند باعث بروز درد تیر کشنده به سایر نقاط بدن از قبیل باسن پا ساق پا یک یا هر دو پا شود.


 درد عصب
 گاهی اوقات مشکلات نورولوژیکی می‌تواند باعث بروز درد کم شود که این مشکلات عبارتند از نورالژی پس از هرپس، زونا و حتی بیماری‌هایی از قبیل مننژیت. در مواردی که درد پس از یک درد شدید از بین نمی‌رود می‌تواند باعث بروز تغییر درون اعصاب و به وجود آمدن برخی از اشکال دردهای عصبی شود که به آن درد نوروپاتی می‌گویند. گاهی اوقات تشخیص درد عصب می‌تواند دشوار باشد و معمولاً باید توسط متخصص درد ارزیابی و درمان شود.
 

تنگی کانال نخاعی
 هنگامی‌ که فشردگی دقیقا درون خود کانال نخاعی رخ می‌‌دهد به این وضعیت تنگی کانال نخاعی گفته می‌شود و در صورتی که این وضعیت جدی باشد باعث می‌‌شود که خود طناب نخاعی نیز فشرده شود که به این حالت میوپاتی گفته می‌شود. میوپاتی وضعیتی است که در آن فشار شدن طناب نخاعی باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌هایی از قبیل ضعف یا مشکلاتی در ارتباط با هماهنگی دست‌ها و بازوها و پاها و حتی کف پا خواهد شد. این اختلال معمولاً در نقاط بالای ستون فقرات و در قسمت گردن و قفسه سینه به وجود می‌آید اما علائم و نشانه‌های آن و عوارض مرتبط با این اختلال را می‌توان در قسمت پایین ستون فقرات و پاها احساس کرد.
 

حساس سازی
 گاهی اوقات وجود یک مشکل در سیستم عصبی را حساس شدن می‌نامند و این وضعیت گفته می‌شود که معمولاً درد که یک نوع درد عصبی است به سرعت درون بدن پخش می‌‌شود و به درون بازو و یا حتی سمت مخالف بدن انتشار پیدا می‌کند. افرادی که دچار این اختلال هستند پوست ناحیه کمر آنها نیز حساس شده است و حتی لمس کوچک نیز می‌تواند باعث بروز درد بسیار زیادی شود. درمان این اختلال می‌تواند دشوار باشد و معمولاً به حضور متخصص درد نیاز دارد.
 

درد پس از جراحی
 معمولاً پس از انجام عمل جراحی درد می‌‌تواند تا مدتی پس از آن که بافت به مقدار کافی بهبود پیدا کرده است از بین نرود. این امر می‌تواند در ۲۵ درصد از انواع عمل‌های جراحی رخ می‌‌دهد و گاهی اوقات درد مداوم کمر می‌‌تواند غیر قابل تحمل و ناتوان کننده باشد. درد پس از جراحی می‌‌تواند پس از هر نوع عمل جراحی برای ستون فقرات و قسمت پایین کمر یا اطراف آن رخ بدهد و به علت عوامل متعددی از قبیل آسیب دیدگی یا اسکار عصب، التهاب یا عفونت مزمن و ضعف و سفتی عضله به وجود می‌آید. این وضعیت یک درد پیچیده است و باید توسط متخصص درد و پزشکی که شما را جراحی کرده است بررسی و کنترل شود. به این وضعیت سندروم درد پس از جراحی لامینکتومی‌ یا سندرم شکست جراحی کمر گفته می‌شود.
 

چه افرادی دچار درد کمر می‌شوند؟
احتمال بروز درد کمر در هر فردی و در هر سنی وجود دارد اما معمولاً در اکثر موارد درد کمر بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی به وجود می‌‌آید. اگرچه احتمال ابتلا به درد کمر در میان افراد وجود دارد برخی از افراد در مقایسه با سایرین بیشتر در معرض بروز این اختلال قرار خواهند گرفت. در بخش زیر به چند مورد از فاکتورهای خطر اشاره می‌‌کنیم که باعث می‌‌شوند ریسک بروز درد کمر افزایش پیدا کند.
•    
بالا بودن سن
•    نداشتن تناسب اندام و ورزش نکردن
•    چاقی و اضافه وزن
•    برخی مشاغل و فعالیت‌های خاص که با برداشتن اجسام سنگین حرکات کششی و چرخشی همراه هستند و باعث لرزش در ستون فقرات خواهد شد. برخی مشاغل خاص که با نشستن به مدت طولانی همراه هستند مانند افرادی که پشت میز می‌نشینند و تناسب میز و صندلی آنها و وضعیت محافظ کمر مناسب نیست. این گروه از افراد بیشتر از سایرین دچار درد کمر خواهد شد.
 

علائم و نشانه‌های درد کمر چیست؟
 می‌‌تواند بر اساس علت بروز آن به صورت ناگهانی یا تدریجی به وجود بیاید. درد کمر معمولا پس از بروز آسیب دیدگی ایجاد می‌‌شود ولی گاهی اوقات شروع علائم و نشانه‌های آن به تاخیر می‌‌افتد. علائم و نشانه‌های درد کمر عبارتند از درد موضعی شدید یا تیر کشنده که با یا بدون سفتی در ناحیه کمر همراه است و در انتشار دهنده باسن یا پاها و حتی کف پا. همچنین ممکن است فرد دچار سوزن سوزن شدن و بی حسی یا سوزش و ضعف در کمر شود. پزشک از سیستم اعداد و مقیاس ۱ تا ۱۰ برای توصیف درد از خفیف تا شدید استفاده می‌کند. گاهی اوقات که یک دلیل جدیدی مبنی بر بروز درد کمر وجود دارد از عفونت یا شکستگی ستون فقرات حال بیمار خوب نخواهد بود.
 

درد کمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟
 معمولاً درد کمر خفیف است به صورت خود به خود بهبود پیدا می‌‌کند اما در برخی موارد درد کمر می‌تواند پیچیده باشد که به ارزیابی توسط متخصص درد یا پزشک متخصص که در زمینه تشخیص دهد تخصص دارد نیاز خواهد داشت و پزشک به ارزیابی بیمار می‌‌پردازد تا بتواند یک برنامه درمانی را برای بهبود شرایط او طراحی کند. پس از آن که درد کمر تشخیص داده شد پزشک متخصص یا متخصص درد به طراحی یک برنامه مناسب برای درمان بیمار خواهد پرداخت.
 

از چه روش‌هایی برای درمان درد استفاده می‌شود؟
 درمان درد کمر به این مسئله بستگی دارد که آیا مشکل بیمار شدید است یا مزمن. پزشک با توجه به اینکه آیا در به تازگی به وجود آمده است یا مدتی از بروز آن می‌گذرد به طراحی یک برنامه برای درمان بیمار خواهد پرداخت.
 

درمان درد شدید کمر
 در اکثر موارد درد شدید کمر می‌‌تواند به صورت خفیف رخ بدهد و به کمک روش‌های درمانی ساده برطرف گردد. فرآیند درمان معمولاً به علت بروز درد بستگی دارد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
•    
پزشک از شما می‌خواهد که چند روز استراحت کنید اما نباید استراحت کردن بیش از چند روز طول بکشد در غیر این صورت عضلات کمر سفت و دردناک می‌شوند که در این حالت بهبود شما دشوار خواهد بود.
•    
استفاده از روش‌های درمانی ساده از قبیل کمپرس سرد یا گرم و ورزش درمانی و فیزیوتراپی می‌تواند سودمند باشد.
•    
مصرف داروهای مسکن از داروهای ضد التهاب و ضد اسپاسم باعث تسکین درد خواهد شد.
 
در صورتی که علت بروز درد از بین رفته باشد اما در همچنان ادامه داشته باشد و مدت زیادی از بروز آن بگذرد و به یک فرد ناتوان کننده و مزمن تبدیل شود و به روش‌های درمانی توصیه شده توسط متخصص درد که در زمینه درمان انواع درد مزمن از قبیل درد مزمن کمر تخصص دارد پاسخ ندهد پزشکی اقدامات دیگری را اتخاذ خواهد کرد.
 

درمان درد مزمن پایین کمر
  بهترین روش برای درمان درد مزمن پایین کمر استفاده از روش‌های ترکیبی است و شما می‌توانید از مزایای درمان و خدمات فیزیکی و روانشناختی بهره مند شوید. انواع روش‌های موجود برای درمان شامل موارد زیر می‌باشد:
 

دارو درمانی برای کاهش درد
  مصرف داروهایی که به تجویز پزشک نیاز دارند معمولاً توسط متخصص درد برای تسکین درد توصیه می‌شوند. برخی از داروها از قبیل شل کننده‌های عضلانی مانند اورفنادرین یا داروهای ضد عصب مانند گاباپنتین، دلوکستین، لیریکا، ونلافاکسین یا سایر داروها از قبیل تاپندادول می‌تواند به تسکین درد کمک کند. گاهی اوقات پزشک تجویز پماد مسکن برای تسکین نباید دردناک کمر خواهد پرداخت.


 تزریق دارو
 می‌توان از تزریق دارو برای هدف قرار دادن، تشخیص یا کنترل درد مزمن ناشی از درد عصب و عضله و مفصل استفاده کرد. برخی از این روش‌ها عبارتند از بلوک عصب از قبیل رشته اعصاب، ریشه اعصاب ناحیه لومبر، اعصاب سرینی، اعصاب سیاتیک و رادیوفرکانسی ابلیشن و رادیو فرکانسی پالسی برای اعصابی که قبلاً مسدود شده اند که باعث کاهش موقت درد کمر خواهد شد. تزریق استروئید در فضای اپی دورال و درون ریشه عصب می‌‌تواند به بهبود درد کمر کمک نماید.
 

تزریق بوتاکس
 تزریق بوتاکس برای انواع خاصی از درد عصب یا عضله مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواردی که شما دچار درد عضله هستید تزریق بوتاکس به درون عضله و عصب انجام می‌‌شود و معمولاً فرایند تزریق به زیر سطح پوست نقاط دردناک بدن صورت می‌‌گیرد و می‌‌تواند باعث کاهش درد شود که تا چند ماه نیز اثر آن باقی خواهد ماند.
 
 
تحریک عصب
  تحریک عصب که از آن تحت عنوان نور و مدلاسیون یا تحریک طناب نخاعی یاد می‌شود تخصصی ترین روش برای کاهش درد محسوب می‌‌شود و برای افرادی که دچار درد شدید پایین کمر هستند و سایر روش‌های موجود به بهبود آنها کمک نکرده است بسیار سودمند می‌باشد. در مواردی که در به سایر روش‌های درمانی جواب نداده باشد به آن درد انعکاسی گفته می‌شود. تحریک طناب نخاعی زمان در نظر گرفته می‌‌شود که درد پایین کمر یک درد انعکاسی باشد برخی از اشکال تحریک طناب نخاعی عبارتند از تحریک نخاع، رادیوفرکانسی، تحریک با امواج چند منظوره، تحریک BurstDR و حتی تحریک گانگلیون ریشه خلفی. تحریک نخاع معمولاً برای درمان آن دسته از درد کمر توصیه می‌شود که به سایر روش‌های درمانی پاسخ نداده است. تحریک طناب نخاعی به خوبی توسط متخصص درد انجام خواهد شد.
 

انجام عمل جراحی
 انجام عمل جراحی معمولاً زمان توصیه می‌‌شود که مطالعات انجام شده نشان دهد ساختارهای ستون فقرات تغییر کرده است و شما به جراحی اصلاح کننده ستون فقرات نیاز دارید که معمولاً جراحی توسط جراح عصب یا متخصص ارتوپدی ستون فقرات انجام خواهد شد. این نوع جراحی شامل جراحی لامینکتومی‌، جراحی لامینوتومی‌، دیسککتومی ‌و فیوژن ستون فقرات است. فیوژن ستون فقرات یک روش درمانی رایج برای درد مزمن قسمت پایین کمر نیست. در مواردی که سایر روش‌های درمانی شکست می‌خورند انجام عمل جراحی به عنوان یک روش برای تسکین درد ناشی از آسیب دیدگی شدید اسکلتی عضلانی یا رفع فشار از روی عصب توصیه خواهد شد.
 

 توان بخشی
 در اکثر موارد باید درمان درد مزمن کمر در کنار برخی از انواع توان بخشی تخصصی انجام شود تا نتایج بهتری به دست بیاید.

 

درمان سنتی

همچنین در طب سنتی اسلامی که توسط استاد ضیایی درکلاس سال۱۳۹۳ آمده است: اگر کسی درد کمر پیشرفته دارد که در نتیجه نمی تواند صاف راه برود و یا بایستد و درد کمر به پشت کشاله ی ران و پشت زانو به کف پایش منتقل می شود چنین کسی احتمال درد دیسک و سیاتیک دارد که به آن بیماری عرق النسا (که گاه به اشتباه آن را عرق النساء می نویسند) می گویند که بر اثر تخلیه ی مایه ی دیسک ها، فشار اضافی بر اثر بار سنگین، چرخش دیسک ها، پوشیدن کفش پاشنه بلند بیش از دو سانتی متر یا راه رفتن روی پنجه ی پا (تا دوازده علت) ایجاد می شود. برای رفع این مشکل یک درمان ویژه در روایت ابن بسطام نیسابوریان است که خیلی ها معنای آن را متوجه نشده اند:
عَنْ أَحْمَدَ بْنِ رِيَاحٍ الْمُتَطَبِّبِ وَ ذَكَرَ أَنَّهُ عَرَضَ عَلَى الْإِمَامِ ع لِعِرْقِ النَّسَا (به سبب بیماری سیاتیک نزد امام علیه السلام رفت.) قَالَ تَأْخُذُ قُلَامَةَ ظُفُرِ مَنْ بِهِ عِرْقُ النَّسَا (ناخن تمیز بهداشتی را بعد از چیدن جمع کند.) فَتَعْقِدُهَا عَلَى مَوْضِعِ الْعِرْقِ (و آن را روی سیاتیکی که درد می کند بگذارد.) فَإِنَّهُ نَافِعٌ بِإِذْنِ اللَّهِ تَعَالَى سَهْلٌ حَاضِرُ النَّفْعِ (به اذن خداوند فایده می بخشد و کار آسانی است و فایده اش هم حاضر است.) وَ إِذَا غَلَبَ عَلَى صَاحِبِهِ (اگر درد سیاتیک بر فرد غلبه کند.) وَ اشْتَدَّ ضَرَبَانُهُ (و موجب شود که فرد دچار استرس و نگرانی شود و در نتیجه ضربان قلبش در دقیقه بالا رود.) تَأْخُذُ تِكَّتَيْنِ (دو تا کش محکم با عرض زیاد را بگیرد) فَتَعْقِدُهُمَا (و این دو را به هم گره می زند) وَ تَشُدُّ فِيهِمَا الْفَخِذَ الَّذِي بِهِ عِرْقُ النَّسَا مِنَ الْوَرِكِ إِلَى الْقَدَمِ شَدّاً شَدِيداً (و به شکل ضربدری از طرفی که رگ سیاتیک درد می کند از طرف ران تا قدم محکم می بندد.) أَشَدَّ مَا يُقْدَرُ عَلَيْهِ حَتَّى يَكَادَ يُغْشَى عَلَيْهِ (به حدی محکم که تصور کند پایش دارد بی حس می شود.) يُفْعَلُ ذَلِكَ بِهِ وَ هُوَ قَائِمٌ (شخص مریض باید ایستاده باشد) ثُمَّ تَعْمَدُ إِلَى بَاطِنِ خَصْرِ الْقَدَمِ الَّتِي فِيهَا الْوَجَعُ (و با سوزن گودی کف پایی که رگ سیاتیک آن درد می کند فرو می کند.

البته باید با الکل محل را ضد عفونی کند و سوزن هم باید ضد عفونی باشد. به هر حال با آن سوزن باید آنجا را چند بار سوراخ کند.) فَتَشُدُّهَا ثُمَّ تَعْصِرُهَا عَصْراً شَدِيداً فَإِنَّهُ يَخْرُجُ مِنْهُ دَمٌ أَسْوَدُ (آن محل را فشار می دهد که از آن خون سیاهی خارج می شود.) ثُمَّ يُحْشَى بِالْمِلْحِ وَ الزَّيْتِ (و محل را با نمک خوراکی (نه ید دار و شمیایی و یا نمکی که دارای فلزات سنگین و مسموم است) و روغن زیتون خوراکی (که از فشار اول زیتون که زرد است گرفته می شود.) می بندد.) فَإِنَّهُ يَبْرَأُ بِإِذْنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ.

همچنین خوردن عصاره ی برگ جاوشیر برای درمان سیاتیک مؤثر است.
همچینن است خوردن سیاه دانه با عسل که برای درمان دردهای التهابی مفاصل اعم از مفصل لگن و پا و ستون فقرات و مهره های گردن بسیار مفید است.
اگر کسی گرم مزاج است می تواند چند برگ کاهو با لیمو شیرین با غذا بخورد تا بدنش دانه نزند.
خوردن آویشن و نعناع با غذا همراه با خوردن ماست و دوغ شیرین کم چرب قبل از غذا مفید است زیرا آویشن و نعناع گرم است و جلوی سردی دوغ و ماست را می گیرد چرا که سردی خود موجب درد مفاصل می شود.
یکی از چیزهایی که موجب کمردرد می شود ضعف بنیه و سرد مجازی است و یا درهای لُمباگو می باشد که درد قوس کمر است. برای درمان آن ناشتا می توان از نخود و کشمش استفاده کرد. این کار برای کمر لقی که فرد زود در خواب محتلم می شود نیز مفید است. همچنین خیسانده ی تخم کاهو برای کمر لقی مفید است که هر شب یک قاشق غذاخوری استفاده می شود.

 

بهره گیری از هوش مصنوعی

محققان موفق به توسعه نرم‌افزاری شده‌اند که با توصیف کمردرد، توصیه‌هایی برای بهبود آن و استفاده از تجربیات دیگران در این زمینه، بیمار را راهنمایی و از طرفی با استفاده از این نرم‌افزار به صورت هفتگی برنامه‌های منظم ورزشی ارائه می‌شود که به بهبود بیمار کمک می‌کند.

بسیاری از افراد هنگام بروز کمردرد از انجام فعالیت‌های فیزیکی هراس دارند و ترجیح می‌دهند کاملا بی‌تحرک باشند؛ در صورتی که کاهش سطح فعالیت، کمردرد را شدید و طولانی‌تر می‌کند.

محققان دانشگاه علم و صنعت نروژ موفق به طراحی نرم‌افزاری شدند که برای تسکین کمردرد کاربرد دارد. این نرم‌افزار selfBACK نام دارد.

با استفاده از این اپلیکیشن افراد می‌توان به راحتی کمردرد را مدیریت کنند. در طراحی و توسعه این نرم‌افزار از هوش مصنوعی استفاده شده و با توصیف کمردرد، توصیه‌هایی برای بهبود آن و استفاده از تجربیات دیگران در این زمینه، بیمار را راهنمایی می‌کند.

از طرفی با استفاده از این نرم‌افزار به صورت هفتگی برنامه‌های منظم ورزشی ارائه می‌شود که به بهبود بیمار کمک می‌کند.

قبل از شروع کار با این نرم‌افزار، باید چند سوال در مورد شیوه زندگی، وزن و عادت‌های مختلف پاسخ داده شود، سپس راهنمایی‌های آن کاملا سفارشی و منحصربفرد می‌شود.

این نرم افزار روی ۴۶۱ بیمار نروژی و دانمارکی مبتلا به کمردرد مورد بررسی قرار گرفته و پس از دوره‌های سه، ۶ و ۹ ماهه، ۵۲ درصد داوطلبان بهبود قابل ملاحظه‌ای گزارش کردند.

 

پیشگیری بهتر از درمان است!

پزشکان معتقدند کمردرد علایم مختلفی دارد و تشخیص علت دقیق آن فرآیند پیچیده‌ای است؛ ولی می توان با حفاظت از ستون فقرات و تقویت ماهیچه ها، فشار و درد وارد بر کمر و ستون فقرات را کاهش داد.

چند راهکار ساده

1-هنگام نشستن دقت کنید؛ اولین و مهمترین قدم برای جلوگیری از کمردرد، اجتناب از نشستن‌های طولانی مدت است. بیشترین مدت زمان نشستن حدود ۴۵ دقیقه در نظر گرفته شده است. هنگام نشستن قوز نکنید و سعی کنید سر و گردن با ستون فقرات در یک راستا قرار داشته باشد. شانه‌ها را داخل گوش‌ها فرو نکنید و عضلات شکم را پیوسته منقبض نگه دارید. صندلی مناسب و راحت فراموش نشود. پس از هر ۴۵ دقیقه نشستن، بلند شده و راه روید تا جریان خون کافی در اختیار عضلات و استخوان‌ها قرار گیرد.

 

2-قراردادن بالشت زیر زانو هنگام خواب؛ بالا آمدن زانو سبب کاهش فشار و درد در ستون فقرات می‌شود.

 

3- برنامه ورزشی منظم، به ویژه تمرین‌های ناحیه مرکزی بدن که سبب تقویت فیله‌های پشت و ماهیچه‌های شکم می‌شوند، کمر و ستون فقرات را محافظت کرده و از اسپاسم و درد عضلات جلوگیری می‌کند.

 

4-تقویت استخوان‌ها؛ تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان، یکی از مهمترین روش‌های حفاظت از کمر و ستون فقرات است، پس تا می‌توانید مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D مصرف کنید. شیر، حبوبات، ماهی و روغن ماهی، تخم مرغ، آب پرتقال، قارچ، انواع پنیر، خاویار، زرده تخم مرغ و جگر گوساله مهمترین منابع ویتامین D هستند.

 

5-در انتخاب کفش دقت کنید؛ کفش مناسب فشار وارد روی کمر را کاهش می‌دهد. پاشنه حدود سه سانتی متر، مناسب‌ترین ارتفاع پاشنه است. از پوشیدن کفش‌های پاشنه دار جلوگیری کنید که قاتل زانو و کمر است.

 

6-هنگام ایستادن و راه رفتن بدن را در بهترین وضعیت قرار دهید؛ برای کاهش کمر درد و گردن درد، هنگام راه رفتن و ایستادن عضلات شکم را منقبض نگه دارید و سعی کنید سر و ستون فقرات در یک راستا قرار داشته باشند. از کشیدن سر و گردن به سمت جلو، قوز کردن و چرخاندن شانه‌ها به طرفین هنگام راه رفتن یا ایستادن اجتناب کنید.

 

7- وزن خود را کاهش دهید؛ اضافه وزن، به ویژه در ناحیه مرکزی بدن، سبب افزایش کمر درد می شود. همواره به شاخص توده بدنی توجه داشته باشید.

 

8- هنگام نشستن و ایستادن سر خود را بالا نگه دارید.

 

9- از بلند کردن و حمل اجناس سنگین خودداری کنید؛ اغلب کمر درد ها ناشی از بلند کردن اجسام سنگین است. برای حمل این اجناس تا حد امکان کمک بگیرید یا از چرخ استفاده کنید. استفاده از کوله پشتی برای حمل کتاب، لپ تاپ و وسایل ضروری توصیه شده است.

 

10- از پوشیدن شلوارهای تنگ جلوگیری کنید؛ لباس‌های تنگ علاوه بر کاهش جریان خون در نواحی مختلف، خم شدن، راه رفتن و ایستادن را مختل می‌کنند و سبب فشار روی کمر و ستون فقرات می‌شوند.

 

11- به خواب کافی توجه کنید.

 

12-حین کار با تلفن حرف نزنید؛ تلفن صحبت کردن حین کار سبب می‌شود که به طور غریزی گوشی تلفن را با شانه نگه دارید که این کار باعث کمر درد و گردن درد می‌شود. استفاده از هدست در تماس‌های طولانی ضروری است.

 

13-هنگام نشستن کف هر دو پا را با فاصله عرض شانه روی زمین قرار دهید.

 

14-هنگاه نشستن پاها را رویهم نندازید.

 

15- از حمل کیف های دستی سنگین جلوگیری کنید.

 

16- سیگار را ترک کنید؛ نیکوتین موجود در سیگار و دخانیات دیگر، جریان خون ناحیه دیسک در ستون فقرات را کاهش می‌دهد و سبب خشک شدن، پارگی یا ترک آن می‌شوند. از طرفی سیگار سبب کاهش اکسیژن خون و کاهش مواد غذایی عضلات و تاندون ها می‌شود.

 

 

17-از فعالیت های شدید بدنی پرهیز کنید.

 

18- روزی هشت لیوان آب بنوشید.

 

19- قبل از ورزش بدن را گرم و پس از آن بدن را سرد کنید.

 

20-تغذیه سالم و کافی داشته باشید.

 

21- نفس عمیق بکشید؛ دم عمیق از طریق بینی و بازدم محکم از طریق دهان، سبب تقویت عضلات شکم و افزایش اکسیژن خون می‌شود که هر دو در کاهش کمر درد موثر هستند.

 

کمردرد یکی از مهمترین علل ناشی از شیوه ناصحیح زندگی است که پیر و جوان نمی شناسد، بنابراین بهتر است قبل از مزمن شدن، برای مقابله با آن اقدامی کرد.

 

انتهای پیام / ن

 

منبع:

پایگاه خبری ایرنا

پایگاه خبری جام جم

پایگاه مدرسه فقاهت

زمان انتشار: شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹:۳۵

شناسه خبر: 97461

مطالب مرتبط :
کمر درد

خبری خوش برای مبتلایان به کمر درد شدید :

حفظ دیسک های ستون فقرات برای هدف قرار دادن کمردرد مرتبط با سن با کمک داروهای ضد پیری

دانشمندان دریافته اند که گروه نسبتاً جدیدی از داروها که به عنوان سنولیتیک شناخته می شوند، می توانند از انحطاط دیسک نخاعی در موش ها جلوگیری کنند.

"بـی حـالی و کـم تحـرکی" چرایی و راهکار های درمان آن

خستگی و بی حالی حالتی است که در آن فرد برای انجام کارها انرژی ندارد. احساس خستگی امری شایع است و تقریبا یک سوم افراد در ساعت‌هایی از روز احساس خواب‌آلودگی و خستگی دارند. گرچه خستگی می‌تواند علامت شایع چند بیماری جدی باشد، ولی اغلب این حالت به دلیل شیوه زندگی است.

d

علائم وسواس فکری و راهکارهای درمان آن

اختلال وسواس فکری با روان درمانی، تجویز دارو یا استفاده از هر دو به صورت همزمان درمان می‌شود

آیا تخفیف دادن به دستمزد

آیا تخفیف دادن به دستمزد "کارشناسی" قانونی است؟

نمی دانم در محاکم قضایی کارتان به اعلام نظریه کارشناسی رسیده است یا خیر؟ اما بهره گیری از نظریه کارشناسی یک اصل اساسی برای قضات در محاکم صالح به شمار می رود. کانون کارشناسان رسمی دادگستری با بهره گیری از کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف به اعمال نظریه کارشناسی برای تکمیل پرونده و کمک به قضات برای صدور رای های صالح نقش مهمی را ایفا می کنند. هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در رأی جدید خود که در تاریخ ۱۳مرداد۱۴۰۰ منتشر شد اعلام کرده؛ اعمال تخفیف در دستمزد کارشناسی و کمتر از میزان قانونی، تخلف است.

کم خونی

تشخیص کم خونی با فناوری جدید

طبق مطالعات اخیر پژوهشگران؛ می‌توان تنها با داشتن یک عکس از پلک داخلی که توسط تلفن همراه هوشمند ثبت شده است، برای غربالگری کم خونی افراد استفاده کرد.

۱

توسط محققین ایرانی انجام شد؛

ساخت دستگاه هوشمندی که می تواند با یک قطره خون آزمایش CBC بگیرد

محققان کشورمان موفق به ساخت نوعی دستگاه هوشمند شده اند که می تواند آزمایش CBC یا شمارش کامل خون که جزء پرسفارش‌ترین آزمایش خون در آزمایشگاه‌ها است را برخلاف نمونه گیری های سنتی ، تنها با گرفتن یک قطره خون و بدون مراجعه به آزمایشگاه ها انجام دهد و پاسخ آن را نیز با دقت بالا و در مدت ده دقیقه در اختیار بیمار قرار دهد.

درد

یک محقق دانشگاهی اعلام کرد

انحراف فکر روش غیردارویی کنترل درد

یک محقق دانشگاهی اعلام کرد: یکی از این روش های غیردارویی کنترل درد که نیاز به مهارت شناختی پیشرفته ندارد و برای کودکان مناسب بوده انحراف فکر است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب