اسلایدهای میکروسکوپ هوشمند سرطان را تشخیص می دهند

اسلاید میکروسکوپی نوآورانه ، NanoMslide ، نویدبخش تحول چشمگیری در تصویربرداری پزشکی است که می توان از آن برای تشخیص سلول های سرطانی پستان در بیماران استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ میکروسکوپ مدرن یک ابزار فوق العاده قدرتمند برای تشخیص بیماری است، اما معمولاً مواد بیولوژیکی مورد مطالعه نیاز به رنگ آمیزی یا رنگ آمیزی دارند تا اسرار آن آشکار شود. این می تواند خواص نمونه را تغییر داده و منجر به تشخیص نادرست شود ، اما دانشمندان در دانشگاه لا تروب استرالیا در حال توسعه یک اسلاید میکروسکوپ جدید هستند که از این موضوع جلوگیری می کند و آنها از آن برای تشخیص سرطان سینه به عنوان بخشی از آزمایش اولیه استفاده کرده اند.

A new tool called NanoMslide can reveal cancer cells in color without the need for dyes and stains

پروفسور ابی ، پروفسور دانشگاه La Trobe، می گوید: رویکردهای فعلی در زمینه تصویربرداری از بافت اغلب بر روی رنگ آمیزی یا برچسب زدن سلول ها به منظور نشان دادن آنها در زیر میکروسکوپ متکی است." حتی با رنگ آمیزی یا برچسب زدن ، تشخیص سلول های سرطانی برای پاتولوژیست ها دشوار است ، با این خطر که برخی از نمونه ها به ویژه در مراحل اولیه بیماری به اشتباه تشخیص داده شوند.

تیم Abbey تصمیم گرفت تا نمای رنگی از ساختارها و سلولهای بیولوژیکی شفاف و تقریبا نامرئی را بدون کمک رنگ و لکه ارائه دهد. برای انجام این کار ، محققان سطح اسلایدهای میکروسکوپ معمولی را در مقیاس نانو تغییر دادند و به آنها اجازه دادند تغییرات بسیار کوچک مربوط به میدان های الکتریکی مواد را به تضاد رنگی "قابل توجه" تبدیل کنند.

ابی می گوید: پیشرفت های اخیر در فناوری نانو به ما این امکان را داد که برهم کنش نور با بافت بیولوژیکی را دستکاری کنیم تا به نظر برسد که سلول های غیر طبیعی با سلول های سالم رنگ متفاوتی دارند. مقایسه تصاویر از اسلایدهای ما با رنگ آمیزی معمولی مانند تماشای تلویزیون رنگی است وقتی همه آنچه قبلاً دیده اید سیاه و سفید است.

دانشمندان ابزار جدید خود به نام NanoMslide را در آزمایش تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه قرار دادند. این آزمایشات روی بافت موش و انسان انجام شد و اسلاید محققان را قادر ساخت تا به راحتی سلول های سرطانی را از بافت طبیعی و سالم تشخیص دهند.

پروفسور بلیندا پارکر، نویسنده مطالعه می گوید: وقتی برای اولین بار به بافتی در زیر میکروسکوپ در NanoMslide نگاه کردم ، فوق العاده هیجان زده شدم. برای اولین بار سلولهای سرطانی را دیدم که به سمت من ظاهر می شوند. رنگ آنها متفاوت از بافت اطراف بود و تشخیص آنها از سلولهای اطراف بسیار آسان بود.

دانشمندان تصور می کنند با کار بیشتر این تکنیک می تواند یک ابزار مکمل در کنار رنگ آمیزی عمومی باشد یا به طور بالقوه به عنوان یک جایگزین جدید عمل کند. در نهایت ، این امید وجود دارد که بتواند تشخیص های سرطان را با پیشرفت بیشتری انجام دهد ، زیرا تیم اکنون در حال تجاری سازی از طریق یک شرکت جداگانه به نام Allesense است.

پارکر می گوید: بر اساس یافته های اولیه ما با NanoMslide ، فکر می کنیم این پلت فرم می تواند در تشخیص زودهنگام سرطان پستان واقعاً مفید باشد ، اما در سرطان های دیگر که ما واقعاً در حال تلاش برای برداشتن چند سلول سرطانی در نمونه بافت پیچیده یا خون هستیم.

این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98901

مطالب مرتبط :
للل

گامی دیگر در جهت درمان سرطان در اراک

راه اندازی تکنیک IHC در تشخیص تومورهای سرطانی در بیمارستان آیت الله خوانساری اراک.

سه کشور اسکاندیناوی واکسن مدرنا برای مردان زیر ۳۰ سال را متوقف کردند

سه کشور اسکاندیناوی واکسن مدرنا برای مردان زیر ۳۰ سال را متوقف کردند

مقامات بهداشتی فنلاند استفاده از واکسن کووید ۱۹ مدرنا را در تاریخ ۷ اکتبر برای مردان زیر ۳۰ سال متوقف کردند. درست یک روز پس از آنکه سوئد و دانمارک اقدام مشابهی را به دلیل عوارض جانبی قلبی - عروقی اعلام کردند.

همایش هفته جهانی فضا «زنان در فضا» ویژه دانش آموزان مبارکه برگزار شد/ پنج نفر برگزیده از ۶۰ اثر رسیده

توسط علمی پژوهشی حوزه بسیج دانش آموزی حضرت زینب(س) مبارکه؛

همایش هفته جهانی فضا ویژه دانش آموزان مبارکه برگزار شد/پنج برگزیده از ۶۲ اثر رسیده

همایش هفته جهانی فضا با عنوان «زنان در فضا» توسط علمی پژوهشی حوزه بسیج دانش آموزی حضرت زینب(س) شهرستان مبارکه برگزار شد. ۱۲ اثر از بین بیش از ۶۰ رسیده انتخاب و در قالب وبینارهایی ارائه و در نهایت ۵ نفر برگزیده و تقدیر و تجلیل شدند.

عبدالرازق گورنه برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۱ شد

عبدالرازق گورنه برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۱ شد

جایزه نوبل ادبیات به عبدالرازق گورنه، رمان نویس تانزانیایی، به دلیل "سازش ناپذیری به نفوذ و دلسوزانه بودن او در مورد آثار استعمار و سرنوشت پناهنده در خلیج بین فرهنگها و قاره ها" تعلق گرفت.

فرامک

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی:

اصلاح طرح تولید و مصرف علوفه در کشور یک ضرورت است/ جیره نویس‌ها در استفاده بهینه از علوفه نقش اساسی دارند

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، گفت: اصلاح طرح تولید و مصرف علوفه در کشور یک ضرور است، نمی‌توانیم همه علوفه مورد نیاز کشور را در داخل تولید کنیم.

۱۴

توسط محققان دانشگاه راکفلر میسر شد؛

بررسی نحوه واکنش گیرنده های بویایی به مولکول های بو

این مطالعه جدید نحوه واکنش گیرنده های بویایی به مولکول های بو را مورد بررسی قرار می دهد. درواقع به این سوال پاسخ داده شد که چگونه یک گیرنده واحد قادر است مواد شیمیایی مختلف را تشخیص دهد، علیرغم اینکه مولکولها اندازه و شکل متفاوتی دارند.

تصویربرداری ۵ بعدی از پدیده های فوق سریع

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تصویربرداری ۵ بعدی از پدیده های فوق سریع

عکاسی فوق سریع فشرده طیفی-حجمی همزمان اطلاعات ۵ بعدی را در یک عکس فوری ضبط می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب