توسط دانشگاه استنفورد؛

راه حل کمبود جهانی خون

یک مدل ریاضی از فرایندهای متقابل فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بدن نشان می دهد که ممکن است جایگزینی انتقال گلبول قرمز با تزریق مایعات دیگر که تقاضای بسیار کمتری دارند، موثرتر باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ خون مایع اصلی بدن در انسان و حیوانات دیگر به شمار می‌آید که مواد اولیه مورد نیاز حیات را به سلول‌های بدن منتقل می‌کند. خون گاهی اوقات به عنوان مایع بافتی نیز خوانده می‌شود، زیرا مانند سایر بافت‌های جامد دارای چندین نوع سلول است که عملکردهای پیچیده‌ای را برای بدن انسان انجام می‌دهند خون با وجود این که به نظر می‌رسد یک مایع قرمز ساده است، به اندازه سایر بافت‌های بدن پیچیدگی‌های فراوانی دارد. .

عملکرد خون

بر اساس مطالب منتشر شده در مجله اینترنتی فرادرس؛ خون در بدن اعمال حیاتی را بر عهده دارد که در این جا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

انتقال مواد حیاتی به سلول‌ها

موجودات پیچیده چند سلولی نیاز به سیستم گردش خون پیچیده دارند. جاندارانی که دارای سلول‌های زیادی هستند، سلول‌های آن‌ها متابولیسم بالایی نیز دارند، بنابراین بدون داشتن ابزاری بسیار کارآمد برای انتقال ترکیبات حیاتی مانند اکسیژن، آب و مواد مغذی، انواع مختلف جانوران پیچیده مانند انسان نمی‌توانستند به وجود بیایند. برخی از مواد حیاتی که خون بین سلول‌های بدن منتقل می‌کند، عبارتند از:

  • اکسیژن: خون با انتقال اکسیژن می‌تواند ذخیره تقریباً ثابتی را برای تنفس سلول‌های بدن تامین کند.
  • آب: حفظ تعادل صحیح لازم برای عملکرد آنزیمی ‌در فعالیت‌های بدنی با تامین آب مورد نیاز سلولی قابل انجام است.
  • مواد مغذی: انتقال مواد مغذی توسط خون موجب تامین سوخت برای تنفس سلولی و مواد لازم برای زنده ماندن و فعالیت سلولی می‌شود.
  • واحد‌های ساختمانی بیولوژیکی: این واحدها، مولکول‌های زیستی هستند که از آن‌ها در تقسیم‌های سلولی و ساخت اندامک‌های سلولی جدید استفاده می‌شود.
  • پیام‌های شیمیایی بین سلولی: پیام‌های شیمیایی بین سلولی به سلول‌های بدن اجازه می‌دهند تا در واکنش به تغییرات محیطی فعالیت خود را به طور مناسب تغییر دهند.

 

خون همچنین عملکردهای مهم دیگری را برای بدن ما انجام می‌دهد، در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم:

حذف مواد دفعی خطرناک

اکثر موجودات زنده در هنگام انجام واکنش‌های سلولی خود ترکیبات دفعی را تولید می‌کنند که این ترکیبات در غلظت مشخصی برای خود سلول‌ها سمی‌ می‌شوند. ارگانیسم‌های چند سلولی که سرعت متابولیسم بالایی دارند، باید راهی را برای مقابله با این ترکیبات زائد بیابند تا تعداد زیادی از سلول‌ها در قالب یک ارگانیسم بتوانند زندگی کنند. در بدن انسان کبد و کلیه‌های وظیفه دریافت مواد سمی‌ از سراسر بدن را بر عهده دارند و می‌توانند آن‌ها را به مواد بی ضرر تجزیه ‌و سپس این ترکیبات را به شکل ادرار از بدن دفع کنند. در این میان، خون ترکیبات سمی را از همه بافت‌های بدن گرفته و به کبد و کلیه‌ها  منتقل می‌کند.

علاوه بر این خون، گازهای دفعی دی‌ اکسید کربن را از سلول‌ها گرفته و در ریه‌ها آزاد می‌کند، ریه‌ جایی است که خون، دی‌ اکسید کربن را برای دریافت اکسیژن مبادله می‌کند. خون با انتقال همه این مواد زائد از بافت‌های مختلف بدن به اندام‌های پردازش و حذف این ترکیبات، سلول‌ها را ایمن نگه می‌دارد. برخی از ترکیبات سمی تولید شده در سلول‌ها که خون در دفع آن‌ها از بدن نقش دارد، عبارتند از:

  • گاز دی اکسید کربن: این گاز فرآورده جانبی تنفس سلولی است که اگر در سلول تجمع یابد، تنفس سلولی را متوقف می‌کند و در صورت خارج نشدن از بدن باعث اسیدی شدن خون می‌شود.
  • آب، نمک و مواد اضافی: این ترکیبات اگر بیش از حد در سلول‌ها تجمع یابند، موجب اختلال در سیستم‌های مختلف بدن می‌شوند.
  • بقایای سلول‌های مرده: سلول‌ها در بدن به طور منظم می‌میرند، به خصوص گلبول‌های قرمز که طول عمر آن‌ها کمتر از دو هفته است. سلول‌های مرده می‌توانند در حین تجزیه شدن ترکیبات سمی از خود آزاد کنند، به همین دلیل به سرعت توسط خون جمع‌آوری می‌شوند.
  • مواد زائد و سمی حاصل از واکنش‌های متابولیسمی بدن: بعضی از اشکال متابولیسم سلولی معمول، مواد بسیار سمی ‌تولید می‌کنند که به سرعت توسط خون به سمت کبد و کلیه‌ها ارسال شده و از بدن دفع می‌شوند.
  • سموم موجود در غذا و آب مصرفی: کبد و کلیه‌ها سموم موجود در مواد غذایی و ترکیبات دارویی را از خون دریافت کرده و به سرعت تجزیه می‌کنند.

خون علاوه بر انتقال مواد بین سلول‌ها و اندام‌ها، دارای سلول‌هایی در ساختار خود نیز است که هر کدام از این سلول‌ها عملکرد خاصی را در بدن بر عهده دارند. به طور کلی از وظایفی که سلول‌های خونی بر عهده دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حمل و انتقال فاکتورهای ایمنی

خون ما حاوی آنتی‌بادی و گلبول‌های سفید است که با ویروس‌ها، باکتری‌ها و مهاجمان دیگر بدن مبارزه می‌کنند. بدون این سلول‌های حیاتی، بدن به سرعت در معرض عفونت‌ها قرار می‌گیرد و سلول‌های آن از بین می‌روند. گلبول‌های سفید خون علاوه بر عوامل عفونی و پاتوژن‌ها می‌توانند با سلول‌های سرطانی بدن نیز مبارزه کنند. تصور می‌شود که بیشتر افراد در برخی از مراحل زندگی خود سلول‌های سرطانی ایجاد می‌کنند، اما در اکثر افراد سالم، سیستم ایمنی بدن قبل از این که این سلول‌های سرطانی رشد کنند، آن‌ها را از بین می‌برد.

به همین دلیل است که مبتلایان به اختلالات ایمنی نسبت به افراد با سیستم ایمنی سالم، با خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان‌های خاص مواجه هستند. سیستم لنفاوی (Lymphatic System) در کنار سیستم گردش خون برای جابجایی، ذخیره و ایجاد فاکتورهای ایمنی از اهمیت زیادی برخوردار است.

حمل و انتقال فاکتورهای لخته شدن خون

یکی از جدی‌ترین خطراتی که بدن انسان ممکن است با آن مواجه باشد، ابتلا به کم خونی است. از آنجا که تمام اندام‌های بدن از جمله مغز برای زنده ماندن به جریان خون ثابتی نیاز دارند، از دست دادن مقادیر زیادی خون می‌تواند مشکلات زیادی را برای کارکرد صحیح تمام اندام‌های بدن به همراه داشته باشد.

خون دارای سیستمی است که در زمان جراحت که بدن در حال از دست دادن خون است، وارد عمل می‌شود و از افزایش خونریزی جلوگیری می‌کند. ترکیبی از قطعات سلولی به نام پلاکت‌ها، مواد شیمیایی به نام فاکتورهای لخته شدن و سایر اجزای خون با هم کار می‌کنند تا در ناحیه زخم و جراحت لخته‌ها و زخم‌های جامد تشکیل دهند و خونریزی را متوقف کنند. سیستم لخته شدن خون نمی‌تواند بدن را از جراحت‌های بزرگ نجات دهد، مانند جراحت‌هایی که منجر به پارگی شریان‌های اصلی بدن می‌شوند. اما اهمیت سیستم لخته شدن، اجزای و فاکتورهای خونی را می‌توان زمانی به درستی متوجه شد که این سیستم در برخی افراد به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها به خوبی کار نکند.

افراد مبتلا به سرطان‌های خاص و برخی از بیماری‌ها و افراد دچار کمبود ویتامین، دارای خونی هستند که به طور عادی با عوامل لخته‌ساز، لخته نمی‌شوند. بدن این افراد بدون دلیل مشخص می‌تواند دچار کبودی و خونریزی شده و بعضی اوقات بر اثر صدمات جزئی یا خونریزی‌های کوچک و بزرگ جان خود را از دست بدهند. از این رو، وجود و کارکرد صحیح سیستم و عوامل خونی لخته‌ساز در سلامت بدن نقش موثری دارد.

اجزای تشکیل دهنده خون

مایع یکنواخت خون از ترکیبات و اجزای زیادی تشکیل شده است که هر یک ساختار و عملکرد متفاوتی دارند. زمانی که خون در لوله‌های سانتریفیوژی قرار گیرد و سانتریفیوژ شود، اجزا و ترکیبات آن براساس وزن و اندازه آن‌ها در خون از هم جدا می‌شوند. طرحی مانند تصویر زیر در لوله‌های خونی سانتریفیوژ شده ایجاد می‌شود.

پلاسما

پلاسما (Plasma) بخش مایعی از خون است که گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و سایر مواد موجود در خون را در خود جای می‌دهد. بیش از نیمی‌ از حجم خون از این مایع تشکیل شده است. درصد بالایی از حجم پلاسمای خون را آب می‌سازد، علاوه بر این، پلاسما حاوی پروتئین‌ها، نمک و سایر مواد نیز هست که حتی در صورت جدا کردن گلبول‌های قرمز و سفید از آن، می‌توانند ساختار متراکم و غلیظ پلاسما را حفظ کنند. یک پروتئین مهم به نام آلبومین برای حفظ غلظت خون در بدن وجود دارد. این پروتئین تضمین می‌کند که خون از رگ‌ها و بافت‌های ما بیرون نمی‌رود و سرعت خونریزی را در صورت آسیب دیدگی کاهش می‌دهد.

سایر ترکیبات موجود در پلاسما خون شامل موارد زیر است:

آنتی بادی‌ها: این ترکیبات پروتئین‌هایی هستند که به پاتوژن‌های مهاجم حمله می‌کنند.

عوامل لخته کننده خون: این سلول‌ها و عوامل خونی از خونریزی در رگ‌ها جلوگیری می‌کنند.

هورمون‌ها: هورمون‌ها در پلاسمای خون پیام‌های شیمیایی هستند که به بافت‌های مختلف بدن ارسال می‌شوند.

الکترولیت‌ها: ترکیباتی مانند انواع نمک‌ها در پلاسمای خون در تنظیم فشار اسمزی و pH بدن نقش دارند.

مواد مغذی: پلاسمای خون شامل ترکیبات مغذی مانند قندها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که آن‌ها را بین سلول‌های مختلف بدن توزیع می‌کند.

لیپیدها: ترکیبات لیپیدی زیادی در پلاسما وجود دارند که در حمل و نقل و جمع‌آوری چربی‌ها در سراسر بدن نقش دارند، از جمله این چربی‌ها می‌توان به انواع  کلسترول‌ها و تری‌گلیسیریدها اشاره کرد.

گلبول‌های قرمز خون

از گلبول‌های قرمز خون (Red Blood Cell) می‌توان به عنوان محموله‌های بدن استفاده کرد. آن‌ها سلول‌های کوچک و فراوانی در خون هستند که به طور اختصاصی برای انتقال اکسیژن از ریه‌ها به سلول‌ها طراحی شده‌اند و دی‌ اکسید کربن را به ریه‌ها باز می‌گردانند تا هنگام بازدم از ریه‌ها بیرون رانده شوند. گلبول‌های قرمز حاوی هموگلوبین هستند، هموگلوبین پروتئینی است که ساختاری برای حمل اکسیژن دارد و به طور اختصاصی به اکسیژن در ریه‌ها متصل می‌شود، این پروتئین، اکسیژن خود را با عبور از بافت‌های بدن در جریان گردش خون به سلول‌ها آزاد می‌کند و دی اکسید کربن را با سرعت کم و ثابتی از بافت‌ها برداشت می‌کند.

هموگلوبین به طور کلی یک رنگدانه است که بسته به این که به مولکول اکسیژن وصل شده باشد یا خیر، تغییر رنگ می‌دهد. به همین دلیل خون گرفته شده از رگ‌هایی که خون حاوی دی‌ اکسید کربن را به سمت ریه‌ها می‌کشاند، قرمز تیره است و خون حاصل از شریان‌ها که خون غنی از اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌ها منتقل می‌کند، به رنگ قرمز روشن دیده می‌شود.

گلبول‌های سفید خون

گلبول‌های سفید (White Blood Cell) یکی از سلول‌های سیستم ایمنی به شمار می‌آیند. مانند گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید نیز توسط سلول‌های بنیادی در مغز استخوان ساخته می‌شوند. گلبول‌های سفید انواع مختلفی دارند که در پاسخ ایمنی به عفونت و جراحت‌های بدن، نقش‌های مختلفی را بر عهده دارند. برخی از انواع گلبول‌های سفید شامل موارد زیر هستند:

نوتروفیل‌ها: به باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا که وارد بدن می‌شوند حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برند.

ائوزینوفیل‌ها: این گروه از گلبول‌های سفید، در مبارزه با انگل‌های بیماری‌زا مانند انگل‌های ایجاد کننده مالاریا نقش دارند. علاوه بر این ائوزینوفیل‌ها در پاسخ‌های التهابی آلرژیک نیز وظایفی را بر عهده دارند.

بازوفیل‌ها: این گروه از گلبول‌های سفید مواد شیمیایی را آزاد کرده که پاسخ‌های التهابی را در بدن تقویت می‌کنند.

لنفوسیت‌های B: لنفوسیت‌های گروه B، آنتی بادی‌ها را آزاد کرده و در فعال سازی لنفوسیت‌های T نقش دارند.

لنفوسیت‌های T: انواع مختلف این گروه از لنفوسیت‌ها به سیستم ایمنی کمک می‌کنند تا عفونت‌های جدیدی که وارد بدن می‌شوند را شناسایی کرده و آن‌ها را مورد هدف قرار دهند. لنفوسیت‌های T به سیستم ایمنی کمک می‌کنند تا در پاسخ به عفونت فعال شود و پس از گذشت عفونت به حالت عادی برگردد.

لنفوسیت‌های کشنده طبیعی: این لنفوسیت‌ها همان طور که از نامشان پیدا است، سلول‌های تومور و ویروس‌ها را مورد هدف قرار داده و آن‌ها را از بین می‌برند.

مونوسیت: این دسته از گلبول‌های سفید به بافت‌ها مهاجرت کرده و در ماکروفاژها بالغ می‌شوند، ماکروفاژها در واقع سلول‌های خورنده‌ای هستند که عوامل مهاجم و بقایای سلولی را به دام می‌اندازند و آن‌ها را از بین می‌برند.

پلاکت‌ها

پلاکت‌ها (Platelets) قطعات سلولی هستند که از قسمت‌هایی از سیتوپلاسم متصل به غشای سلولی ساخته شده‌اند و با جمع شدن در کنار هم، خونریزی را متوقف می‌کنند و با ساختن قطعات لخته، زخم‌ها را می‌بندند. مانند گلبول‌های قرمز و سفید، پلاکت‌ها نیز در مغز استخوان ساخته می‌شوند. سرطان سلول‌های مغز استخوان ممکن است از تولید پلاکت‌هایی با عملکرد مناسب جلوگیری کند.

پلاکت‌ها دو حالت دارند: پلاکت‌های فعال که برای ایجاد لخته‌های خون طراحی شده‌اند و پلاکت‌های غیرفعال که در فرایند لخته‌سازی شرکت نمی‌کنند. در شرایط عادی، آندوتلیال رگ‌های خونی سالم، پیام‌های شیمیایی ایجاد می‌کند که به پلاکت‌ها می‌گوید در حالت غیرفعال خود باقی بمانند، به طوری که آن‌ها در رگ‌های خونی سالم لخته نشوند. اما زمانی که جراحتی در رگ‌های خونی ایجاد شود، آبشاری از پیام‌های شیمیایی باعث می‌شود که پلاکت‌ها ‌فعال ‌شوند. پلاکت‌ها و سایر فاکتورهای لخته کننده برای فعال شدن به دریافت این پیام‌ها و سیگنال‌ها نیاز دارند. این فاکتورها سپس پیام‌های تقویت کننده لخته‌سازی را به خودی خود منتشر می‌کنند و عوامل لخته‌کننده بیشتری را برای پیوستن به لخته در حال رشد ترغیب می‌کنند.

در هنگام آسیب اندوتلیال رگ‌ها، پلاکت‌ها گاهی اوقات ممکن است به طور ناصحیح فعال شوند، به طوری که پیام‌های مهاری معمول پلاکت‌ها، پس از لخته‌سازی ایجاد نشود. این امر می‌تواند در افراد مبتلا به برخی از اختلالات متابولیکی و برخی از انواع بیماری‌های قلبی و عروقی اتفاق بیفتد.

انواع گروه‌های خون

در تاریخ پزشکی اولیه تصور می‌شد که انتقال خون از یک شخص به فرد دیگر غیرممکن است. دلیل این امر این بود که وقتی این اقدام انجام شد، بیشتر افراد مورد آزمون از بین رفتند. با این حال، دانشمندان با گذشت زمان، وجود گروه خونی (Blood Types) را کشف کردند. چندین پروتئین اساسی سطح سلول‌های خونی ما را می‌پوشاند و به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا بین سلول‌های خونی خودی و خارجی تمایز قایل شوند. این پروتئین‌ها در گروه‌های خونی مختلف متفاوت هستند.

تلاش برای انتقال خون از نوع گروه خونی ناسازگار به فرد می‌تواند باعث ایجاد لخته در خون دریافت کننده شود که همین لخته شدن ممکن است کشنده باشد. خوشبختانه، امروزه پزشکان آزمایش‌های سریعی را برای تعیین نوع گروه خون بیماران انجام می‌دهند و کیسه‌های خون را برای انتقال خون به ترتیب طبقه‌بندی می‌کنند تا بیماران از دریافت یک گروه خونی سازگار اطمینان یابند. جدول سازگاری گروه های خونی را مشاهده می کنید.

----------------------------------------------------------------

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از ساینس دیلی؛ انتقال خون جان انسانها را نجات می دهد، این مایع گرانبها نه تنها در ایالات متحده بلکه در سراسر جهان به شدت مورد نیاز است.

یک مدل ریاضی جدید از فرایندهای متقابل فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی بدن، از جمله گسترش رگ های خونی، ضخیم شدن آن و تغییرات سرعت جریان در واکنش به انتقال گلبول های قرمز خون، نشان می دهد که بیماران مبتلا به کم خونی یا خون با سطح اکسیژن پایین، می توانند به طور موثر با تزریق جایگزین های خون که به راحتی در دسترس هستند درمان شوند.

استفاده از مایع متفاوت می تواند پیامدهای مضر انتقال خون را نیز از بین ببرد. استفاده از خون به دلیل عوارض جانبی نامطلوب، طول عمر را تا 6 درصد در واحد انتقال در هر دهه کاهش می دهد. این نمونه ای از  پیامدهای مضر انتقال خون است.

وییو لی، دانشجوی دکترای مهندسی منابع انرژی در دانشکده زمین، انرژی و محیط زیست دانشگاه استنفورد می گوید: به جای خون واقعی، می توانیم از جایگزینی استفاده کنیم که می تواند هزینه ها را کاهش داده و اثرات منفی انتقال خون را از بین ببرد.

انتقال خون یک روش معمول برای انتقال اجزای خون به طور مستقیم به گردش خون بیماران کم خون است. گلبول های قرمز به طور منحصر به فردی مجهز به عملکرد حمل اکسیژن هستند، به همین دلیل از آنها برای تزریق در بیماران مبتلا به کم خونی استفاده می شود. اما فرآیند دستیابی، ذخیره و تحویل گروه خونی بهداشتی مناسب برای هر بیمار نیز فشرده و پرهزینه است. علاوه بر این، عرضه خون موجود بسیار کمتر از تقاضا است، به زور دقیق تر کسری جهانی در همه کشورها بدون عرضه کافی در مجموع حدود 100 میلیون واحد خون در سال است.

دانیل تارتاکوفسکی، نویسنده ارشد مطالعه و استاد مهندسی منابع انرژی در دانشگاه استنفورد می گوید: شما می توانید اکسیژن بیشتری با مقدار ماده کمتری تحویل دهید. این در واقع ایده اصلی پایداری است.

انتقال گلبول های قرمز به منظور افزایش احتمال انتقال اکسیژن حیاتی برای عملکرد اندام ها و بافت ها انجام می شود. با این حال، این فرآیند همچنین خون را غلیظ می کند و بر اساس تحقیقات، افزایش ویسکوزیته می تواند مشکل ساز باشد. مدل جدید نشان می دهد که در هنگام تزریق، رگ های خونی برخی از بیماران منبسط نمی شوند و از آنجا که خون آنها توسط گلبول های قرمز اضافی ضخیم شده است، چسبناک تر است و برای رساندن اکسیژن به راحتی گردش نمی کند. طبق این مدل، درمان کم خونی با تزریق 2 واحد (در حال حاضر ، بیشترین میزان تزریق) بدون در نظر گرفتن وضعیت کم خونی، جریان خون را کاهش می دهد.

با این حال، برای بسیاری از افراد، تزریق باعث گشاد شدن عروق خونی می شود و در نتیجه گردش خون را افزایش داده و اکسیژن بیشتری را به بدن می رساند. این یافته ها مزایای بیماران مبتلا به کم خونی را نشان می دهد که رگ های خونی آنها در طول انتقال خون گشاد می شوند. این مدل نشان می دهد که پرهیز از تزریق خون یا تزریق مایعات جایگزین که به عنوان منبسط کننده پلاسما شناخته می شوند، که باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود ، می تواند راه موثرتری برای افزایش تحویل اکسیژن باشد. گسترش دهنده های پلاسما شامل محلول های نشاسته با وزن مولکولی بالا هستند که در نرمال سالین حل شده اند. آنها چندین دهه در پزشکی تزریق مورد استفاده قرار گرفته اند و در مطالعات تجربی موثر بوده است.

مارکوس اینتالیتا، استاد و بنیانگذار رشته مهندسی زیستی در UCSD می گوید: در حال حاضر، انتقال خون با پرداختن به هدف اشتباه، یعنی بازگرداندن ظرفیت حمل اکسیژن تعیین می شود. اما هدف منطقی انتقال خون، بازگرداندن ظرفیت انتقال اکسیژن است.

پیش بینی نتایج تیم نشان می دهد که جایگزین های ایمن و کم هزینه خون می تواند هزینه کلی انتقال خون را 10 برابر کاهش دهد، در حالی که همزمان جنبه های منفی این فرآیند را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. مدل محققان این مطالعه از فرآیندهای گردش خون بدن از آزمایشهای منتشر شده قبلی در مورد نحوه واکنش پستانداران به انتقال خون گرفته شده است.

تارتاکوفسکی می گوید: مدل ریاضی ما فرایندهای فیزیولوژیکی طبیعی را مشخص می کند که نتیجه مطالعات مشاهده ای متعدد را توضیح می دهد. مردم می توانند بدون استفاده از خون از تزریق خون بهره مند شوند. اما هیچ چیز در واقع از مدل سازی به تنهایی به دست نمی آید بلکه باید بر اساس مشاهدات، مطالعات تحقیقی و تجربه باشد.

نویسندگان مقاله امیدوارند یافته های آنها به آزمایشات بالینی منجر شود که ظرفیت جایگزین های غیرخونی را برای افزایش اکسیژن، مورد آزمایش قرار می دهد. به گفته نویسندگان این مطالعه، تا به امروز، نتایج ثابتی از آزمایشات پزشکی دقیق وجود ندارد که این ایده را تأیید کند که خون موثرتر از افزودن پلاسمای انسانی است.

انتهای متن/ ص

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/10/211019110513.htm