حقایقی درباره پنجمین پرتاب مجدد موشکی قدرتمند

کد مطلب: 103545  |  تاريخ: سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱  |  ساعت: ۲۱:۲۶


موشک فالکون هِوی اسپیس‌ایکس،

حقایقی درباره پنجمین پرتاب مجدد موشکی قدرتمند

موشک قدرتمند فالکون هِوی اسپیس‌ایکس در حال آماده شدن برای پرواز مجدد است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، شرکت اسپیس‌ایکس سرگرم برنامه‌ریزی برای پرتاب پنجمین مأموریت فالکون هِوی در ژانویه ۲۰۲۳ است.
یکی از این عکس‌ها که شرکت فوق در روز ۷ ژانویه در توییتر منتشر کرد، موتورهای سه تقویت‌کننده مرحله اول این موشک را در آشیانه‌ای در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا نشان می‌دهد
گفتنی است فالکون هِوی تا به امروز چهار بار پرتاب شده است، آخرین بار در روز ۱ نوامبر ۲۰۲۲ به پرواز در آمد. این پرواز که برای نیروی فضایی ایالات متحده انجام شد، نخستین پرواز این بالابر سنگین در طول ۴۰ ماه گذشته بود.
اسپیس‌ایکس روز شنبه ۷ ژانویه در پستی که شامل دو عکس از این موشک عظیم و ۲۷ موتور مرحله اول آن بود، در توییتر اعلام کرد: "فالکون هِوی در آشیانه خود در Launch Complex 39A واقع در فلوریدا."

گزارش‌ها حاکی است پرتاب بعدی برای روز آدینه ۱۳ ژانویه هدف‌گذاری شده است.
شایان ذکر است که فالکون هِوی بر اساس موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس ساخته شده است. این موشک دارای سه مرحله اول فالکون ۹ است.
گفته می‌شود فالکون هِوی قادر است نزدیک به ۶۴ هزار کیلوگرم بار را به مدار پایین زمین برساند، در حالی که فالکون ۹ تنها قادر بود ۲۲ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم بار حمل کند.
این موشک قدرتمند اسپیس‌ایکس در هنگام پرتاب بیش از ۵ میلیون پوند نیروی رانش تولید می‌کند که تا همین اواخر آن را به قوی‌ترین موشک در حال عملیات تبدیل می‌کرد.
پس از پرتاب مأموریت آرتمیس ۱ به مقصد ماه در روز ۱۶ نوامبر، موشک بزرگ سامانه پرتاب فضایی ناسا که حدود ۸٫۸ میلیون پوند نیروی رانش تولید می‌کند، توانست این جایگاه را از آن خود نماید.
بنابر گزارش‌ها، USSF-67 محموله‌های طبقه‌بندی شده را به مدار زمین ثابت در حدود ۳۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر بالای سطح زمین خواهد برد.


http://stnews.ir/content/news/103545/حقایقی درباره پنجمین پرتاب مجدد موشکی قدرتمند

چاپ خبر