شرکت شتابدهی جهت، حلقه واسط بین مخترعین و سرمایه گذاران/ طراحی صنعتی، ساخت، جذب سرمایه گذار و فروش اختراع جزء نقاط قوت این شرکت است

کد مطلب: 39418  |  تاريخ: یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶  |  ساعت: ۱۰:۳۰


برای اولین بار در خراسان جنوبی

شرکت شتابدهی جهت، حلقه واسط بین مخترعین و سرمایه گذاران/ طراحی صنعتی، ساخت، جذب سرمایه گذار و فروش اختراع جزء نقاط قوت این شرکت است

با توجه به اینکه در استان خراسان جنوبی ، نیاز به مکانی برای ارتباط دادن مخترعین با سرمایه گذاران برای تولید انبوه احساس می شد، این شرکت تأسیس شد و فعالیت هایی همچون طراحی صنعتی، ساخت، جذب سرمایه گذار و فروش اختراع را انجام می دهد. 

حسین نیک کار، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: این شرکت در تابستان سال 96 تأسیس شد. با توجه به اینکه من خودم مخترع هستم و قبلاً دو عدد اختراع را به ثبت رسانده ام، با نیازهای مخترعین و عرصه اختراع آشنایی دارم. احساس کردم با راه اندازی این شرکت، این نیازها پاسخ داده خواهد شد.

وی ادامه داد: شرکت شتابدهی جهت، در بحث استعدادیابی فعالیت می کند. پیش از آغاز فعالیت شرکت نیز اقداماتی انجام شده است. در مدارس راهنمایی دخترانه، کلاس آموزش خلاقیت برگزار شد و از بین 500 دانش آموز حاضر در مدرسه، تعداد 250 نفر در این کلاس ها شرکت نمودند. سپس از این تعداد، 16 نفر پالایش وانتخاب شدند تا برای ارائه ی ایده و اختراع خود اقدام کنند. این 16 نفر در یک دوره ی سه ماهه آموزش خلاقیت و طرح ایده شرکت کرده و توانستند مقاماتی را در سطح استان و کشور به دست آورند. این برنامه (برگزاری کلاس های آموزش خلاقیت) در طول سال برگزار می شود و هدف از آن، شناسایی استعدادهای نهفته دانش آموزان و طرح ایده های آنان و رساندن به مرحله ی اختراع است.

وی افزود: در حوزه ی پژوهش نیز فعالیت هایی را آغاز نموده ایم و با همین دانش آموزان کارهایی را انجام داده ایم که باز هم موفقیت آمیز بوده و توانست در سطح استان و کشور مقام بیاورد. این دانش آموزان در حال حاضر در مرحله ثبت اختراع خود هستند و تمامی مراحل و روندهای پیگیری امور مربوط به آنان، توسط شرکت دنبال می شود.

نیک کار تصریح کرد: حوزه ی دیگری که در آن فعالیت می کنیم، نیازسنجی ایده است. من در دوره ای که توسط معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در نظر گرفته شده بود، شرکت کردم و در راستای هدف این دوره، در نظر داریم نیازهای صنعت را از طریق شرکت های کوچک و متوسط و مخترعین برطرف کنیم. در این زمینه گام بلندی برداشته ایم که بتوانیم کارخانه های استان را از حالت غیر فعال به فعال برگردانیم و بتوانیم مخترعین را با سرمایه گذاران آشنا کنیم.

مدیر عامل شرکت شتابدهی جهت یادآور شد: در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که در عرصه تجاری سازی اختراعات وجود دارد، عدم ارتباط بین مخترعین و سرمایه گذاران است. این عمل در ایران انجام نمی شود یا به سختی صورت می گیرد. در شرکت ما تمهیداتی در نظر گرفته شده تا این روند با سهولت بیشتری انجام شود. داشتن یک تیم سرمایه گذار از سراسر ایران از نقاط عطف فعالیت این شرکت است. تا کنون توانسته ایم تعداد 550 نفر سرمایه گذار را جذب کنیم. این فرآیند یکسال طول کشید تا بتوانیم مخترعین نیازمند سرمایه گذاری را شناسایی کنیم و به سرمایه گذاران معرفی کنیم.  

وی خاطر نشان کرد: بحث دیگر ارتباط با سرمایه گذار است که بتوان به گونه ای آنان را ترغیب کرد تا برای سرمایه گذاری اقدام کنند. یک اختراع درابتدای امر، ارزش مادی ندارد و فقط مالکیت معنوی آن متعلق به مخترع است؛ در واقع زمانی یک اختراع ارزش مادی پیدا می کند که یا به فروش برسد یا تجاری سازی شود یا به سوددهی برسد. بنده خودم مخترع هستم واز سختی های کار مخترعان اطلاع دارم؛ با این وجود توصیه من به مخترعین این است که قیمت بالایی را برای فروش اختراع خود در نظر نگیرند و راه را برای جذب سرمایه گذار باز بگذارند.

وی تأکید کرد: فعالیت دیگر شرکت شتابدهی جهت، خدمات مشاوره ای است که در فرآیند تبدیل ایده به اختراع، جذب سرمایه گذار، فروش، تجاری سازی و ... به مخترعین و مبتکرین مشاوره می دهد و آنان را راهنمایی می کند.

نیک کار گفت: در مرحله ی تبدیل ایده به محصول، در صورتی که طرح از طرح های مورد نظر شرکت ما باشد، در طراحی صنعتی و ساخت ب مخترعین کمک خواهیم کرد و این برای اولین باری است که در چنین اقدامی در سطح استان انجام می شود. این عمل باعث افزایش کیفیت نمونه اولیه اختراع است. ظاهر و کیفیت کار خیلی برای جذب سرمایه گذار مهم است و بدیهی است که فعالیت شرکت در این زمینه راهگشا خواهد بود.

این مدیر عامل بیان کرد: در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی، فستیوال ها، سمینارهای داخلی و خارجی نیز اقداماتی توسط شرکت شتابدهی جهت انجام شده است. برای سال جاری برنامه هایی را در نظر داریم و قرار است در صورت هماهنگی لازم، تعدادی از این همایش ها را برگزار کنیم. با پارک علم و فناوری مذاکراتی را انجام داده ایم که بتوانیم این برنامه ها را در آنجا پیاده کنیم تا دامنه ی شمول را به کل استان گسترش دهیم و تمامی مخترعین از کل استان بتوانند در این برنامه شرکت کنند.

وی عنوان کرد: اقدام دیگر این شرکت، ورود به تابلوی فرابورس است. از آنجایی که بنده از قبل با فرابورس آشنایی داشتم و با استفاده از ارتباطاتی که داشتم، توانستم بسیج علمی پژوهشی را به عنوان نخستین ارگان دولتی در استان به فرابورس معرفی کنم تا برای سرمایه گذاری اقدام کند. افراد (مخترعین، سرمایه گذاران و مبتکرین) می توانند با اعتماد 100 درصد نسبت به فروش محصول مورد نظر از طریق فرابورس اقدام کنند.

وی در پاسخ به نحوه ی ورود به تابلوی فرابورس گفت: بازار دارایی فکری فرابورس یک مرکز معاملات است که مخترعین و سرمایه گذاران آنجا می توانند نسبت به فروش اعتماد کنند. فرابورس جایی است که بهترین افراد حقوقی، بهترین افراد تبادل فناوری از معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، از خود بازار دارایی فکری، اداره کل بورس اوراق بهادار در آنجا حضور دارند و نظارت می کنند تا اختراع در شرایط کاملاً امن و قانونی به فروش برسد.

مدیر عامل شرکت شتابدهی جهت همچنین افزود: آخرین فعالیتی که شرکت در آن سهیم است، غربال گری ایده است. افرادی که ایده دارند، در هر سن و سالی که هستند، می توانند ایده های خود را به شرکت ارائه کنند. ایده با بهترین افراد حقوقی و مشاورین و تیم فناوری در امر اختراع در ایران در میان گذاشته می شودو در کارگروه های شرکت ما که در کل کشور پراکنده هستند، بررسی می شود. در ادامه حمایت های مالی برای ساخت محصول، جذب سرمایه گذار، ثبت اختراع و فروش آن انجام می شود.

وی در انتها یادآور شد: مخترع زمانی انگیزه پیدا می کند که اختراع وی به فروش برسد. ارگان های زیادی تاکنون در این زمینه اقدام کرده اند ولی نتوانسته اند موفق شوند. شرکت ما در حال حاضر در حال فروش 4 محصول از اختراعات جدید است. دو عدد از آنها متعلق به استان تهران و دو عدد متعلق به خراسان جنوبی است. جذب سرمایه گذار برای انها انجام شده و در حال انجام مراحل دیگر تا رسیدن به مرحله تجاری سازی است.

نیک کار همچنین از مخترعینی که اختراع آنان به ثبت رسیده، دعوت نمود تا با مراجعه به این شرکت (شتابدهی جهت) نسبت به فروش محصول خود اقدام کنند تا جذب سرمایه گذار برای تولید انبوه برای آنان انجام شود.

گفتنی است این شرکت در پردیس شرکت های دانش بنیان، در بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی واقع شده است. مخترعان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنند:

بیرجند- خیابان ارتش- کانون فرهنگی ورزشی جوانان بسیج- سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری، پردیس شرکت های دانش بنیان- طبقه همکف- اتاق 114، شرکت شتابدهی جهت

انتهای پیام/ 


http://stnews.ir/content/news/39418/شرکت شتابدهی جهت، حلقه واسط بین مخترعین و سرمایه گذاران/ طراحی صنعتی، ساخت، جذب سرمایه گذار و فروش اختراع جزء نقاط قوت این شرکت است

چاپ خبر