برهان گلی؛ گیاهی نشاط آور برای مردم اهواز در گرمای تابستان

کد مطلب: 65729  |  تاريخ: یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷  |  ساعت: ۱۱:۰۴


در گفت و گو با کارشناس ارشد کشاورزی مطرح شد

برهان گلی؛ گیاهی نشاط آور برای مردم اهواز در گرمای تابستان

کارشناس ارشد کشاورزی برخی از تاثیرات مثبت کاشت برهان گلی در اهواز را برشمرد و تصریح کرد: به دلیل اینکه این گیاه همیشه سبز است و گل های زیبایی نیز دارد می تواند نشاط، شادابی و شادمانی را در بین شهروندان بیش از این گسترش دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خوزستان، داشتن فضای سبز و کاشت گیاهان و درختان در سطح شهر یکی از وظایف شهرداری ها در مناطق مختلف است که باید بر اساس اقلیم هر منطقه این کار را انجام دهد.

در کلانشهر اهواز نیز این کار از سوی شهرداری های مناطق هشت گانه انجام می شود ولی متاسفانه هم اکنون بیشتر نقاط شهر پوشیده از گونه هایی که شاید بومی استان ما نباشند.

به منظور معرفی و آشنایی با گیاهان و درختان سازگار با آب و هوای استان خوزستان و کلانشهر اهواز به سراغ عبدالمجید قبیتی کارشناس ارشد و مشاور کشاورزی رفتیم و گفت و گویی با وی انجام دادیم.

این کارشناس ارشد کشاورزی برهان گلی را یکی از گونه های سازگار با محیط اهواز معرفی کرد و در همین ارتباط توضیح داد: این برهان درختی همیشه سبز با ارتفاعی حدود ۴ متر و دارای برگ هایی شبیه درخت برهان است با این تفاوت که برگ‌هایی گردتر دارد.

وی اضافه کرد: گل های زرد رنگ به صورت خوشه ای روی این گونه از برهان دیده می‌ شوند‌. زمان گل دهی این گیاه زیبا در اهواز عموما از اسفند ماه تا تیر ماه است.

قبیتی در ادامه بیان کرد: به دلیل سایه اندازی مناسب برهان ‌گلی، می ‌توان آن را در پارک‌ ها، معابر عمومی، کنار خیابان ها، بلوارها، بوستان های محله ای و در حیاط منازل کشت کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نحوه کاشت این گیاه اشاره کرد و گفت: تکثیر برهان گلی اغلب به روش کاشت بذر بوده ولی به دلیل گران بودن و وارداتی بودن بذر آن معمولا برای تولید از کشت قلمه استفاده می‌شود.

این مشاوره کشاورزی با اشاره به برخی از مضرات کشت قلمه ای گیاه برهان گلی عنوان کرد: متاسفانه گیرایی قلمه برهان خیلی پایین است، البته می توان با تکنیک های جدید مشکل تکثیر این گیاه را به راحتی برطرف کرد.

وی ادامه داد: در خوزستان و از جمله شهر اهواز از قدیم درخت برهان بوده و مورد توجه مردم است و استقبال زیادی از آن می شود زیرا شاخ و برگ این درخت به صورت چتری سایه بسیار خوبی ایجاد کرده و نیز چوب این درخت در نهایت مورد استفاده می شود و درخت خوبی برای تفرجگاه و پارک ها است.

قبیتی یادآور شد: برهان گلی که از این خانواده است در دو سال گذشته مورد توجه شهروندان اهوازی قرار گرفته و در دستور کار سازمان پارک ها و فضای سبز شهری شهرداری اهواز قرار دارد که امیدوارم بتوانیم با کاشت این گونه و سایر گونه های مشابه کامی در جهت توسعه و افزایش سرانه فضای سبز شهری داشته باشیم.

این کارشناس ارشد کشاورزی برخی از تاثیرات مثبت کاشت برهان گلی در اهواز را برشمرد و تصریح کرد: به دلیل اینکه این گیاه همیشه سبز است و گل های زیبایی نیز دارد می تواند نشاط، شادابی و شادمانی در بین شهروندان را بیش از این گسترش دهد.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/65729/برهان گلی؛ گیاهی نشاط آور برای مردم اهواز در گرمای تابستان

چاپ خبر