تحول اساسی در صنعت چای پس از انقلاب

کد مطلب: 85684  |  تاريخ: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۱:۲۶


تحول اساسی در صنعت چای پس از انقلاب

صنعت چای اگرچه پس از انقلاب پیشرفت چشمگیری داشته است اما هم چنان در بسیاری از عرصه هانیازمند دانش روز و استفاده ازبرندسازی و علم بازاریابی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، چای از برگ گیاهی به نام کاملیا سینسیس به دست می آید. به تشویق مظفرالدین شاه بود که کاشف السلطنه چای را وارد ایران کرد و برای نخستین بار بذر آن در ایران در محله چای خانسر لاهیجان  در سال ۱۲۸۰ هجری شمسی کشت شد.

قدیمی ترین کارخانه چای در ایران  «هوخ تیف» است که توسط یک شرکت آلمانی در دامنه کوه لاهیجان ساخته شد و حدود 90سال قدمت دارد. این کارخانه هم اکنون به نام شهید اسلامی‌ شناخته می شود. در بخشی از کتاب «تاریخ رضا شاه کبیر یا ایران نو» نوشته  ال پی الول ساتن به این کارخانه و صنعت چای اشاراتی شده است.

در این کتاب آمده است: «دو محصول تازه دیگر در این سرزمین رواج یافته اند که عبارتند از توتون و چای. توتون و تنباکو در انحصار دولت است و محصول آن روز بروز افزایش می یابد. برای ترقی و پیشرفت امور کشت و زرع توتون و تنباکو دولت ایران عده‌ای کارشناس یونانی استخدام کرد.

ایران امیدوار است که محصول چای آن به اندازه‌ای زیاد شود که مصرف داخلی کشور تأمین گردد ودیگر به وارد کردن چای از کشور های هندوستان و هند هلند شرقی و ژاپون و سیلان نیازی نباشد . هم اکنون ششصد هزار کیلوگرام چای محصول ایران است که در لاهیجان کشت و زرع می‌شود .

در ابتدای امر برای ساختن چای کارشناسان چینی در لاهیجان مشغول کار شدند ولی در سال ۱۹۳۹ یکنفر تاجر آلمانی در آنجا کارخانه چای خشك کنی دایر کرد.»

بعد از انقلاب با هدف همدلی با چایکاران، تولید و توزیع چای در انحصار کامل دولت قرار گرفت. سازمان چای تا سال ۱۳۷۰ در اختیار وزارت بازرگانی بود و با سیاست اختلاط چای خارجی و داخلی، هیچگونه مشکلی در تولید و عرضه چای وجود نداشت. از سال ۱۳۷۰ با شعار سیاست خودکفائی در بخش چای، سازمان چای از وزارت بازرگانی منتزع و به وزارت کشاورزی وقت ملحق شد. اختلاط چای داخلی و خارجی ذائقه مردم را به سوی چای خارجی سوق داد و چای بی کیفیت داخلی مهجور ماند. علاوه بر اینها کاهش قیمت برگ سبز چای باعث شد کشاورزان به سمت افزایش تولید بدون ارتقای کیفیت روی آورند. بنابراین دولت مجبور شد اقدام به طرح اصلاح ساختار تشکیلاتی چای کشور از سال 1379 نماید.

این طرح نیز به دلایل  متعددی با شکست مواجه شد. درسال ۱۳۸۳ دولت جهت جلوگیری از بحران های سیاسی وبه بهانه احیاء و بهسازی باغات چای شمال، پرداخت کمک بلاعوض به چایکاران را بمدت پنج سال تصویب واجرا نمود. ولی حاصل اجرای یکساله این طرح با پرداخت هفتصد هزار تومان در هر هکتار در سال اول اجرای طرح رهاسازی، تخریب و تغییر کاربری باغات و بسته شدن کارخانجات چای و بحران های منطقه ای را به همراه داشت.

رضا صفوی نیا از چایکاران قدیمی استان گیلان در گفتگو با خبرنگار ما از بهبود اوضاع برگ سبز چای پس از تشکیل مجدد سازمان چای کشور درسال ۱۳۸۸ می گوید.

وی اظهار می دارد: تولید چای خشک درسال های ۹۴-۸۹ بیش از صد هزار تن اعلام شد که هفتاد درصد آن نیز به فروش رفته بود.

صفوی نیا تحول اساسی در صنعت چای را دریافت وام بدون بهره ودرازمدتی می داند که در سال 93 صورت گرفت و در این باره می افزاید: بازپرداخت این وام ها از سال 96 به مدت سه سال بود که مورد استقبال و دلگرمی بسیاری از چایکاران قرار گرفت.

این چایکار تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور را یکی دیگر از اقدامات تاثیر گذار حمایت از چایکاران پس از انقلاب برمی شمرد و می گوید: قطعا نسبت به 40و 50سال گذشته تحولات بزرگی در عرصه صنعت چای اتفاق افتاده اما واقعیت این است که چایکار با مشکلات ریز و درشتی روبروست.

وی ادامه می دهد: از قاچاق و نگاه غیر واقعی مردم به چای که بگذریم، بسته بندی ضعیف، برندهای محدود ارائه چای ایرانی و فناوری نسبتا قدیمی کارخانجات چای را هم نباید نادیده گرفت.

چای ایرانی، این برگ سبز گرانبها که متاسفانه هنوز هم نزد بسیاری از مردم کشورمان که مرغ همسایه برایشان غاز است، مغفول و مهجور مانده، از ظرفیت گسترده ای برای عرضه برخوردار است که نیازمند دانش روز و استفاده ازبرندسازی و علم بازاریابی است. بسیاری از چایکاران گیلانی ترجیح داده اند تا مزارع خود را در قبال بهایی اندک به مهاجرین ویلاساز واگذار کنند و زیبایی باغات چای تنها در چند عکس و تصویر خلاصه شود. درحالی که با ارتقای هرچه بیشتر این صنعت اقتصاد ملی شکوفاتر و توسعه استان گیلان سریع تر رقم خواهد خورد.

انتهای پیام


http://stnews.ir/content/news/85684/ تحول اساسی در صنعت چای پس از انقلاب

چاپ خبر