تشخیص علائم کم خونی با تلفن هوشمند

کد مطلب: 88090  |  تاريخ: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۶:۲۵


تشخیص علائم کم خونی با تلفن هوشمند

تیمی از دانشمندان نرم افزاری را تولید کرده اند که می تواند برای تشخیص اختلالات خونی به کار رود و از دوربین گوشی های هوشمند برای ارزیابی میزان هموگلوبین استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از روابط عمومی دانشگاه پردو؛ تیمی از دانشمندان نرم افزاری را تولید کرده اند که می تواند برای تشخیص اختلالات خونی به کار رود و از دوربین گوشی های هوشمند برای ارزیابی میزان هموگلوبین استفاده کند. این پروتئین در گلبول های قرمز می تواند به عنوان نشانگر شرایطی مانند کم خونی یا آسیب های کلیوی مورد استفاده قرار گیرد و با تجزیه و تحلیل آن از طریق تلفن هوشمند، این تیم امیدوار است روشی کم تهاجمی را ارائه دهد که می تواند در مناطق در حال توسعه استفاده شود.

این تیم تحقیقاتی توسط دانشمندان دانشگاه پوردو بر پایه یک الگوریتم تازه توسعه یافته که می تواند عکس های هوشمند با وضوح پایین تغذیه کند و آنها را به سیگنال های طیف دیجیتال با وضوح بالا هدایت کند، هدایت شدند. سپس یک الگوریتم جداگانه آن سیگنالها را برای جمع آوری هموگلوبین تجزیه و تحلیل می کند.

سانگ موک پارک گفت: ایده این است که با استفاده از یک عکس ساده، طیفی از رنگ ها را بدست آورید. حتی اگر چندین عکس با قرمزی بسیار مشابه داشتیم، نمی توانیم تفاوت را به وضوح مشاهده کنیم. یک طیف به ما چندین داده را ارائه می دهد، که شانس یافتن اطلاعات معنی دار بسیار همبسته با سطح هموگلوبین خون را افزایش می دهد.

این تیم نرم افزار را تکمیل می کند تا به عنوان یک برنامه ساده تلفن هوشمند عمل کند، به گفته وی نیازی به سخت افزار اضافی نخواهد بود. از این دوربین به سادگی می توان برای گرفتن عکس از پلک داخلی یک فرد استفاده کرد، که پزشک به طور معمول ارزیابی قرمزی در بیماران کم خونی را انجام می دهد، با استفاده از نرم افزار پردازنده و سپس بقیه را کنترل می کند.

یانگ کیم پروفسور ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه پردو ادامه داد: این فناوری جایگزین آزمایش خون معمولی نمی شود، اما بلافاصله تعداد هموگلوبین قابل مقایسه ای را می دهد و زمان واقعی و غیر تهاجمی است.

وی افزود: بسته به شرایط بیمارستان، نتیجه آزمایش خون می تواند چند ساعت طول بکشد. همچنین ممکن است برخی از موارد آزمایش خون لازم داشته باشند که منجر به ریزش بیشتر خون می شود.

نرم افزار تیم در کنار آزمایش خون آزمایش شده و در هنگام اندازه گیری طیف وسیعی از مقادیر هموگلوبین خون، در سطح قابل مقایسه ای انجام شد. در زیر قدمهای رویکردهای مشابه ابتکاری در حال توسعه، از جمله برنامه ای که با استفاده از فلاش تلفن، هموگلوبین در انگشت را اندازه گیری می کند، و دیگری که این کار را از طریق ناخن ها انجام می دهد.

این نرم افزار در حال حاضر برای کار با رایانه جداگانه ای نیاز دارد، محققان انتظار دارند بدون دردسر زیاد بتوانند در یک برنامه قرار دهند. این راه حل قابل حمل می تواند در کشورهای در حال توسعه و نه تنها با کم خونی، بلکه سایر شرایط مرتبط با سطح هموگلوبین خون بسیار با ارزش باشد.

کیم گفت: رویکرد جدید سلامتی موبایل ما راه را برای آزمایش از راه دور سطح هموگلوبین خون برای تشخیص کم خونی، آسیب حاد کلیه و خونریزی و یا ارزیابی اختلالات خونی مانند کم خونی سلول داسی فراهم می کند.

این تحقیق در ژورنال Optica منتشر شده است.


http://stnews.ir/content/news/88090/تشخیص علائم کم خونی با تلفن هوشمند

چاپ خبر