همه کاربردهای کامبوجا/ از استفاده در صنایع نظامی تا تقویت سیستم ایمنی بدن

کد مطلب: 90564  |  تاريخ: سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۱۰


همه کاربردهای کامبوجا/ از استفاده در صنایع نظامی تا تقویت سیستم ایمنی بدن

عارفه فیروزی محقق یزدی شیوه ای جدید برای استفاده از قارچ کامبوجا در صنایع مختلف ابداع کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ شاید کم و بیش اسم "کامبوجا" به گوشتان خورده باشد.  کامبوجا نوعی قارچ است که عمدتاً آن را به خاطر نوشیدنی اش می شناسیم. اما محقق یزدی موفق شده کاربردهای دیگری نیز برای این گیاه بیابد.

عارفه فیروزی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛  در این رابطه اظهار داشت: در تحقیقاتی که داشتم دریافتم قارچ کامبوجا به خاطر انعطاف، وزن کم و در عین حال مقاومت بالایی که دارد می تواند در صنایع دفاعی و نظامی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این گیاه در کوره مثل چرم طبیعی شده و می تواند به جای چرم حیوانات استفاده شود.

وی ادامه داد: این گیاه در پزشکی نیز می تواند بسیار پر کاربرد باشد چرا که سرشار از آنزیم ها، ویتامین ها و مواد سودمنداست. به عنوان مثال کبد انسان برای کارکرد بهینه به اسید گلوکورونیک نیاز دارد که در کمتر ماده غذایی یافت می شود اما کامبوجا منبع خوبی برای این عنصر است. استیک اسید، لاکتیک اسید و کربنیک اسید نیز به وفور در کامبوجا یافت می شود. همچنین می تواند آنتی بیوتیک خیلی خوبی برای بدن باشد.

این محقق عنوان کرد: سابقه آشنایی من با "کامبوجا" به سال ۹۷ بازمی گردد. در آن سال طرح بنده با عنوان "تارین پوست" که با استفاده از کامبوجا ساخته شده بود رتبه دوم را در جشنواره خوارزمی از آن خود کرد.

 

 

وی ادامه داد: ساز تار از دو قسمت نقاره و کاسه تشکیل شده و پوستی این دو قسمت را می پوشاند. این پوست از جنین تودلی گوسفند تهیه می شوند. یعنی گوسفند حامله را کشته و از پوست روده جنین آن استفاده می کنند. علاوه بر مسائل محیط زیستی این پوست ایرادات دیگری نیز داشت از جمله آن که رطوبت بر روی آن تاثیر می گذاشت.لذا به فکر افتادم که به جای این پوست از ماده دیگری استفاده کنم.

فیروزی افزود: در صورت استفاده از پلاستیک صدا کیفیت قبل را نخواهد داشت و با عوض کردن پوست باز به محیط زیست آسیب وارد می شود. بنابراین تصمیم گرفتم یک ماده گیاهی پیدا کنم و بر روی آن کار بکنم.اینجا بود که با قارچ کامبوجا آشنا شدم و شروع به پرورش دادن آن کردم. لایه های به دست آمده از کامبوجا استحکام فوق العاده و در عین حال انعطاف پذیری خیلی خوبی داشت. موفق شدم از کامبوجا لایه ای مشابه پوست گوسفند تهیه کنم و روی ساز قرار بدهم. با این حال نمونه اولیه شکننده بود. بعد از آزمایشات فراوان و اضافه کردن موادی موفق شدم این ماده را کاربردی تر کنم و با کمک روغن های مختلف توانستم به کیفیتی که مدنظرم بود برسم.

وی تصریح کرد: این ابتکار جدید علاوه براین که به محیط زیست آسیب نمی رساند، مدام می تواند تولید ‌شود. پرورش قارچ نیز شرایط خیلی خاصی ندارد و حتی می توان آن را در خانه پرورش داد. نتیجتاً قیمت تمام شده آن بسیار پایین‌تر است. از سوی دیگر تاثیر رطوبت بر آن نزدیک به صفر است.

فیروزی اظهار داشت: هر چند برای به نتیجه رسیدن این طرح سختی های بسیاری متحمل شدم و حتی برای چندآزمایش ساده پیگیری های فراوانی کردم اما استقبالی که انتظار داشتم از آن به عمل نیامد و هیچ کس برای صنعتی کردن آن حمایتی نکرد.

انتهای پیام/

 


http://stnews.ir/content/news/90564/همه کاربردهای کامبوجا/ از استفاده در صنایع نظامی تا تقویت سیستم ایمنی بدن

چاپ خبر