صهیونیست ها با ترور شهید فخری زاده دولت بایدن را در مسیر نظامی گری قرار دادند

کد مطلب: 93149  |  تاريخ: شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۹:۳۹


استاد روابط بین الملل:

صهیونیست ها با ترور شهید فخری زاده دولت بایدن را در مسیر نظامی گری قرار دادند

امیر شکری با بیان اینکه تجربه نشان می دهد نظامی گری در عصر کنونی بسیار هزینه زاست گفت: رژیم صهیونیستی سعی دارد تا با ترور شهید محسن فخری زاده سیاست خارجی بایدن را تحت تاثیر قرار دهد و تنها مسیر مقابله نظامی را برای تقابل ایران و آمریکا باقی بگذارد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، دکتر شکری در گفتگویی استفاده از نیروی نظامی برای رسیدن به اهداف کشور ها را پر هزینه دانسته و اظهار کرد: به استناد به حرف استنلی هافمن پیوند میان قدرت نظامی و دستاورد مثبت تضعیف گشته است.

امیر شکری با بیان اینکه اگر در گذشته کشور هایی مانند اسپانیا، پرتغال و ... می توانستند با نیروی نظامی کم بخش های مختلف جهان را تصرف کنند و با نیروی کمتر، مستعمرات خود را اداره کنند ابراز کرد: شروع احساسات ناسیونالیستی، تقویت هویت ملی و قدرت بسیج اجتماعی مردم سبب ناکارآمدی قوه قهریه شده است.

نظامی گری هزینه گزافی دارد

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه استفاده از نیروی نظامی هنوز هم به عنوان آخرین گزینه مورد استفاده قرار می گیرد گفت: هزینه و سودی که در مقابل آن بدست آمده چقدر بوده است؟ کدام کشور با تحرک نظامی توانسته به منافع غایی خود دست پیدا کند؟

وی ادامه داد: ایالات متحده در دهه های 60 و 70 میلادی در ویتنام، شوروی در دهه 80 در افغانستان، این امر را دریافتند در حالی که ویتنام و افغانستان هر دو از نظر قدرت نظامیاز دو ابر قدرت اتمی ضعیفتر بودند اما آگاهی ملی گرایانه بالاتری پیدا کردند و اصولا در زمان بروز جنگ با یک قدرت خارجی، عنصر ملی گرایی به شدت در جوامع اوج می گیرد.

شکری با اشاره به اینکه با گذشت زمان و رشد آگاهی و دموکراسی در جوامع مختلف، اخلاقیات ضد جنگ افزایش پیدا کرده است گفت: پیروزی در جنگ به مراتب از حفظ صلح آسان تر و کم هزینه تر می باشد و به عنوان مثال پیروزی آمریکا و متحدانش در جنگ افغانستان و عراق راحت تر و کم هزینه تر بود تا حفظ صلح پس از جنگ در آن دو کشور و هنوز هم این موضوع برای آمریکایی ها هزینه زاست.

امیر شکری با بیان اینکه بعد از جنگ جهانی دوم شاهد رو به افول بودن جنگ های فراگیر و در مقابل رشد سازمان ها و همکاری های بین المللی بوده ایم ابراز کرد: این سازمان ها هر چقدر هم که بخواهند بی طرفانه عمل کنند به دلیل وابستگی های مالی به قدرت های برتر، ناخودآگاه گرایش به سمت آن ها خواهند داشت و این حقیقت با نگاهی به رای های صادره شورای امنیت قابل مشاهده می باشد.

استراتژی هر سیاستمدار آمریکایی

استاد روابط بین الملل با اشاره به اینکه آمریکا از چنین تاکتیکی بهره برده است اظهار کرد: با روی کار آمدن هر رئیس جمهور جدید، فشار تحریم ها بیش از پیش گشته و این موضوع در دوران ریاست جمهوری دموکرات ها بر کاخ سفید عیان گردیده است.

وی افزود: با پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز، قابل پیش بینی است که فشار تحریم ها از طریق سازمان های بین المللی افزایش خواهد یافت تا جایی که جامعه ایران احساس کند این فشار ها قابل تحمل نیستند و رفته رفته آن عنصر اتحاد و ملی گرایی کمتر گردد تا هزینه استفاده از قدرت سخت کمتر شود.

شکری این روش را مستلزم صبر و بازه زمانی طولانی تری دانسته و عنوان کرد: این مسئله شاید به مزاق لابی صهیونیست ها در آمریکا خوش نیاید چرا که تجربه نشان داده است صهیونیست ها از هر اتفاقی که بتواند به سرعت به منافع ملی جمهوری اسلامی ضربه وارد کند بیشتر استقبال کرده اند.

اهداف از ترور شهید فخری زاده

امیر شکری با بیان اینکه هدف از ترور شهید فخری زاده، اخذ نتیجه ای است که دولت بایدن را بر سر راهی قرار دهد که صرفا با نظامی گری میسر می شود، افزود: در تایید این ادعا می توان به صحبت های دو روز گذشته ترامپ که گفته بود تا زمان انتقال رسمی قدرت، اتفاقات فراوانی خواهد افتاد اشاره کرد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه به نظر می رسد رژیم صهیونیستی با ترور دانشمند بزرگ ایرانی دو هدف را دنبال میکرده است گفت: هدف اول، ایجاد اختلاف و دو دستگی بین مردم و مسئولین جمهوری اسلامی جهت نیل به  کاهش قدرت اتحاد و ملی گرایی در بین مردم است.

وی ادامه داد: این هدف، جمهوری اسلامی را به یک واکنش شتاب زده و عجولانه برای اقناع حداقلی فضای فکری داخلی خود مجبور می کند که به تبع آن پاسخ کشور های اطراف ایران در مذاکرات احتمالی آینده و در یک خوشبینی فزاینده، احتمال درگیری نظامی بین ایران و آمریکاست.

شکری هدف دوم را تاثیرگذاری بر سیاست خرجی جو بایدن و کشور های اروپایی در مورد خاورمیانه عنوان کرده و افزود: رژیم صهیونیستی می خواهد با فاصله دادن دولت بایدن از فضای عقلانی، آن ها را به سمت نظامی گری حرکت دهد تا به اهداف خود سریعا دست پیدا کند.

امیر شکری تسریع روند عادی سازی روابط اسرائیل با اعراب را نیازمند درگیر کردن ایران با مسائل داخلی و خارجی و ایجاد ایران هراسی برای کشور های منطقه دانسته و گفت: در چنین شرایط پیچیده و حساسی، نیازمند همت و تلاش مضاعف برای برطرف کردن مشکلات و گرانی های داخلی در جهت پیشبرد ملی گرایی، اتحاد جامعه و یک دیپلماسی عاقلانه و در عین حال پرهیز از هرگونه تعجیل و رفتار های احساسی می باشیم تا در راستای انتقام سخت، بجا و موفقیت آمیز، طرح خباثت آمیز صهیونیست ها را خنثی کنیم.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/93149/صهیونیست ها با ترور شهید فخری زاده دولت بایدن را در مسیر نظامی گری قرار دادند

چاپ خبر